InšpiráciaRodičovstvoObdobie vzdoru u detí

Obdobie vzdoru u detí: Ako prekonať záchvaty hnevu v každom veku

  19. August 2024,    10 min. prečítanie,
Jednou z najväčších rodičovských výziev je vyrovnať sa s detským obdobím vzdoru. Výbuchy emócií, najmä hnevu, môžu byť frustrujúce, vyčerpávajúce a niekedy až strašidelné. Pochopiť, prečo k záchvatom hnevu počas tohto obdobia dochádza a ako na ne reagovať, je mimoriadne dôležité pre dieťa aj pre rodičov.
V tejto príručke vám poskytneme konkrétne stratégie, ako sa vyrovnať s obdobím vzdoru u rôznych vekových skupín detí (2-5 rokov), aby ste im lepšie porozumeli a efektívne reagovali na ich emocionálne reakcie a potreby. Pozrieme sa aj na to, čo robiť po skončení záchvatu hnevu, ako pomôcť dieťaťu upokojiť sa a poučiť sa z týchto skúseností.

Čo je obdobie vzdoru u detí a čo je príčinou záchvatov zlosti?

Obdobie vzdoru je typické výbuchmi intenzívnych emócií, plačom, krikom, hádzaním sa o zem a ďalšími prejavmi frustrácie. Takéto záchvaty sú bežné najmä u malých detí, pretože sú vo fáze vývoja, kedy sa ešte len učia ovládať svoje pocity a komunikovať svoje potreby. 💬
Hoci vás môžu jednoducho vystrašiť, záchvaty hnevu sú bežnou súčasťou emocionálneho rastu dieťaťa. Dochádza k nim preto, že u detí vo veku 2 až 5 rokov sa ešte len rozvíjajú sebaregulačné schopnosti, a ony tak bojujú s vyjadrením svojich pocitov spoločensky prijateľným spôsobom.

Záchvaty zvyčajne začínajú vo veku 18 mesiacov a vrcholia medzi 2. a 3. rokom života. Doba, keď sa začnú vyskytovať, sa nazýva taktiež „obdobie vzdoru”.
Výskum ukázal, že záchvaty hnevu sa prejavujú u
  • 87 % detí vo veku 1,5 až 2 rokov, 
  • 91 % detí vo veku 2,5 až 3 rokov, 
  • 59 % detí vo veku 3,5 až 4 rokov. 

Aspoň raz denne záchvat zúrivosti vypukne u 20 % dvojročných, 18 % trojročných a 10 % štvorročných detí.
Najbežnejšími spúšťačmi záchvatov hnevu sú:

  • Frustrácia: Deti sú ľahko frustrované, keď nemôžu mať to, čo chcú alebo keď čelia prekážkam.
  • Hlad: Nízka hladina cukru v krvi vedie k podráždenosti a zvýšenému sklonu k výbuchom hnevu.
  • Únava: Keď sú deti unavené, horšie zvládajú spomínanú frustráciu a sklamanie.
  • Nedostatočný pocit kontroly: Deti chcú mať svoje prostredie a okolie pod kontrolou. Keď je im odopretá, môže dôjsť k záchvatom hnevu.
  • Túžba po pozornosti: Excesívne prejavy hnevu sú jedným zo spôsobov, akým sa deti snažia získať pozornosť svojich rodičov alebo opatrovateľov.
Podľa americkej klinickej psychologičky Becky Kennedy sa deti už v prvých rokoch života naučia prispôsobovať svoje správanie tak, aby mali s rodičmi bezpečný vzťah.

Ak zareagujete určitým spôsobom, dieťa zistí, že niektoré z jeho emócií môžu váš vzťah ohroziť. Snaží sa ich preto potláčať, zväčša pomocou hanby alebo viny. Keď rodičia napríklad opakujú dcére, aby „nebola taká precitlivená“, naučí sa, že jej pocity sú „zlé“ a začne ľudí od seba odháňať.

Opačný typ vašich reakcií dieťa naučí, že jeho pocity sú skutočné, oprávnené a je bezpečné ich v blízkych vzťahoch vyjadriť. Takto si postupne vybuduje schopnosť emočnej kontroly, v neskoršom veku si vďaka tomu vypestuje sebadôveru a prijatie druhých, namiesto obranných mechanismov, ako je hanba a sebanenávisť.

Záchvaty hnevu podľa veku: Prečo sa vyskytujú a ako sa s nimi vysporiadať?

Obdobie vzdoru je bežnou súčasťou vývoja dieťaťa, no nemá rovnaké prejavy vo všetkých fázach života. Napríklad fáza vzdoru u dvojročných nie je to isté ako amoky u päťročných detí. Každá veková skupina má svoje vlastné problémy a dôvody, prečo sa u nej emočné výbuchy vyskytujú. Nižšie vám teda vysvetlíme, aké sú prejavy u rôzne starých detí a ako sa s nimi vysporiadať.

Záchvaty hnevu vo veku 2 rokov

  • Prečo k nim dochádza: Obmedzené komunikačné schopnosti, frustrácia z prežívania nových javov a pocitov, túžba po väčšej nezávislosti.
  • Prejavy: Krik, plač, udieranie a búchanie päsťou, hádzanie sa o zem.

Ako im predchádzať?  💫

  • Vytvorte si rutinu: Naplánovať si rutinu a mať pravidelnosť v jedle, spánku a iných aktivitách poskytuje deťom pocit bezpečia a predvídateľnosti. To znižuje stres a uľahčuje zvykanie si na denný režim. 🗓️
  • Dajte im na výber: Namiesto otvorených otázok a prísnych príkazov je dobré ponúknuť na výber z dvoch možností (ktoré vám obe prídu prijateľné). Napríklad „Chceš modrú či červenú košeľu?" alebo „Dáš si sušienky či jogurt?".
  • Sledovanie príznakov únavy a hladu: Deti v tomto veku sa rýchlo stanú podráždenými, keď sú unavené alebo hladné. Rozpoznanie a včasné uspokojenie ich základných potrieb môže zabrániť eskalácii do amoku.

Ako reagovať? 🌪️

  • Zachovajte pokoj: Buďte pre deti stabilnou a pevnou kotvou v búrke emócií (najnáročnejšia časť pre všetkých rodičov, ale naozaj to funguje). 💆🏻‍♀️
  • Rešpektujte pocity dieťaťa: Viem, že si naštvaný, že si nemôžeš dať ďalší keksík, ale tvoje brucho mi povedalo, že príliš veľa cukru ho bolí. Počuješ to?" Prejaviť pochopenie pre emócie vášho drobca spôsobom zodpovedajúcim jeho veku môže pomôcť znížiť intenzitu záchvatu hnevu.
  • Použite rozptýlenie: Navrhnite nejakú novú aktivitu alebo si niečo zaspievajte, aby ste odviedli pozornosť.

Čo robiť po záchvate? ☀️

  • Prejavte mu lásku: Objímte dieťa a povedzte: „Som tu pre teba." ♥️
  • Naučte sa spolu jednoduché techniky, ako sa upokojiť: V tomto veku dobre poslúži mäkká antistresová mačkacia hračka, ktorá sa dieťatku zmestí do dlane.
  • Pomôžte mu vyjadriť sa: Povzbudiť dieťa, aby slovne vyjadrilo svoje pocity, môže zlepšiť jeho schopnosť verbálne komunikovať a znížiť frustráciu. Opýtajte sa ho napríklad: „Dokážeš mi popísať, čo ťa zarmútilo/nahnevalo?"

Záchvaty hnevu vo veku 3 rokov

  • Prečo k nim dochádza: Slovná zásoba je síce širšia, ale vyjadriť emócie je stále náročné. Túžba po kontrole a nezávislosti je zvýšená.
  • Prejavy: Podobné ako u 2-ročného dieťaťa, môžu však zahŕňať intenzívnejšie kričanie, udieranie a lapanie po dychu.

Ako im predchádzať? 💫

  • Stanovte si pravidlá správania a vysvetlite ich dôsledky: Definujte si pár jednoduchých pravidiel správania a popíšte, čo sa stane, ak deti tieto pravidlá porušia. „Ak dnešný odchod z ihriska neprebehne bez vystrájania, zajtra už sa tam znovu nevrátime." Samozrejme, buďte dôslední. Keď dieťa pri odchode z ihriska robí drámu a je si vedomé dôsledkov, ďalší deň návštevu vynechajte a pripomeňte mu, prečo nepôjdete.
  • Vyhnite sa náhlym zmenám: Dajte dieťaťu včas a vopred vedieť, keď sa niečo zmení, prípadne kedy je čas ukončiť aktivitu (napr. hranie), aby sa vedelo prispôsobiť. Napríklad: „O 5 minút opúšťame ihrisko.“ alebo „Ešte 3x sa skĺzni po šmykľavke a pôjdeme domov.“
  • Pomôžte im definovať ich pocity: Pristupujte k dieťaťu citlivo, povzbuďte ho, aby verbalizovalo svoje emócie nahlas a položte mu otázky typu, „Ako sa teraz cítiš? Máš v tvári trochu smutný výraz... Napadá ti, ako by sme ho mohli nahradiť úsmevom?"

Ako reagovať? 🌪️

  • Zachovajte pokoj: Je dôležité byť čo najviac pokojný a pristupovať k dieťaťu bez viditeľného hnevu na tvári a v očiach, aby vedelo, že mu najviac zo všetkého chcete pomôcť.
  • Vyhnite sa zvýšeniu hlasu: Nesúťažte s dieťaťom v tom, kto vie kričať hlasnejšie. To prebiehajúci záchvat hnevu len zhorší. 🗣️
  • Ponúknite podporu: Skúste dieťa držať za ruku alebo ho objať, aby ste mu poskytli pocit bezpečia.
  • Vytvorte miesto na upokojenie sa: Ak máte pocit, že dieťa potrebuje chvíľku osamote na zamyslenie, vyčleňte samostatné a oddelené miesto, kde sa môže upokojiť (napr. stoličku v kúte) a povedzte „Keď sa upokojíš, vráť sa k mame, aby sme sa mohli pekne porozprávať." Neprezentujte to ako trest –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ dieťa by ste v takejto situácii rozhodne trestať nemali, keďže to dokáže hnev a frustráciu len zhoršiť.

Čo robiť po záchvate? ☀️

  • Usilujte o to, aby dieťa prijalo svoje pocity: Pomôžte drobcovi pochopiť a pomenovať aktuálnu náladu. „Si nahnevaný, smutný, ublížený?”
  • Naučte ho mať svoje emócie pod kontrolou: Pokúste sa dieťa poučiť o stratégiách, ako ovládať svoje pocity. Môžete to skúsiť pomocou filmu V hlave. Alebo vyskúšajte tento prístup: Vidím, že si nahnevaný. Je v poriadku, že sa tak cítiš. Aj ja sa niekedy hnevám. Predstav si však, ako mama kričí a hádže sa o zem. To by ti bolo smutno, však? Vieš, čo robím, keď sa hnevám? 10-krát sa zhlboka nadýchnem – nechceš to skúsiť tiež?"
  • Chváľte ho: Pochváľte dieťa, keď sa upokojí. Ale pozor ⚠️, len slovami, nikdy nie sladkosťami alebo podobnými odmenami, pretože by to v budúcnosti mohlo byť kontraproduktívne.

Záchvaty hnevu vo veku 4 rokov

  • Prečo k nim dochádza: Rastie frustrácia z pravidiel a túžba robiť veci po svojom. Deti testujú hranice a hľadajú pozornosť.
  • Prejavy: Presunú sa do verbálnej roviny. Častejšie sa tak stretnete s kričaním, hádkami alebo urážkami.

Ako im predchádzať?  💫

  • Uprednostnite hovoriť „ja”: Namiesto obviňovania alebo kritiky použite výroky ako „Mne je smutno, keď hádžeš hračky, pretože sa bojím, že takto niekomu ublížiš." Je však dôležité si dať pozor, aby prejavovanie vašich vlastných pocitov neskĺzlo k vyvolávaniu výčitiek svedomia u detí, čo môže negatívne ovplyvniť ich emócie nielen v detstve, ale aj keď vyrastú.
  • Spoločne nájdite riešenia: Prídite s dieťaťom na riešenia problémov, s ktorými sa často stretávate. Ak napríklad nechce ísť spať, nenúťte ho. Urobte zo zaspávania zaujímavú aktivitu – nechajte dieťa, aby si samo vybralo uspávanku či rozprávku na dobrú noc, alebo plyšovú hračku do postele.
  • Ukážte mu metódy, ako sa upokojiť: Naučte deti jednoduché techniky ako počítanie nádychov alebo spievanie, ktoré im môžu pomôcť upokojiť sa v stresových situáciách.

Ako reagovať? 🌪️

  • Vymedzte si bezpečný priestor: Vytvorte si doma „upokojujúci kútik“ s antistresovými pomôckami (knižky, plyšové zvieratká).
  • Pripomeňte im techniky na upokojenie, ktoré ste sa spolu naučili: Počítanie a hlboké nádychy, spev... Čokoľvek, čo v minulosti pomohlo.
  • Dajte si prestávku: Krátka pauza, ktorú dieťa strávi v úplnom tichu, môže v tomto veku byť veľmi nápomocná.  

Čo robiť po záchvate? ☀️

  • Prejavte lásku objatím: Keď výbuch hnevu skončí, objatie a milé slová pomôžu dieťaťu cítiť sa bezpečnejšie a milované.
  • Neignorujte, čo sa stalo, ale hovorte o tom: Rozprávať sa s dieťaťom o príčinách hnevu ho naučí lepšie pochopiť vlastné pocity a prijateľným spôsobom ich vyjadriť. Vhodným je autoritatívny štýl výchovy, sústredený práve na vzájomné vypočutie a porozumenie.
  • Hrajte kooperatívne hry, kde si vymeníte role: Hry, kde sa dieťa môže vžiť do úlohy rodiča, sú zábavné a zároveň efektívne. Uistite sa, že mu okrem momentov vystrájania znázorníte aj jeho pozitíva, aby ste mu ukázali celkový obraz o tom, ako vyzerá jeho správanie očami rodičov a iných ľudí (keďže deti si to zvyčajne neuvedomujú).

Záchvaty hnevu vo veku 5 rokov

  • Prečo k nim dochádza: Zvýšený počet sociálnych interakcií v tomto veku často vedie ku konfliktom s rovesníkmi, keďže sa deti ešte len učia vysporiadať s emóciami a túžbami iných ľudí. Zvládanie nových a zložitejších pocitov, akými sú žiarlivosť a sklamanie, môže byť tiež náročné a viesť k záchvatom hnevu.
  • Prejavy: Frekvencia prejavov je síce nižšia, ale sú intenzívnejšie, s výraznejším plačom, krikom a búchaním dverí.

Ako im predchádzať? 💫

  • Otvorená komunikácia: Deti sú už dosť staré na to, aby samostatne hovorili o svojich emóciách a frustráciách. Povzbudzujte ich, aby vyjadrili svoje pocity slovami ešte skôr, ako vyeskalujú.
  • Sociálne zručnosti: Rozvíjajte v dieťaťu empatiu aj rešpekt k emočnému prežívaniu druhých. Naučte ho rozpoznávať a reagovať na pocity jeho priateľov. Napríklad ak uvidí, že je jeho kamarát smutný, povzbuďte ho, aby prišlo a spýtalo sa, čo sa deje alebo ponúklo pomoc.

Ako reagovať? 🌪️

  • Počítajte spolu do 10: To pomôže dieťaťu zmeniť sústredenie na iné veci a dá mu chvíľku, aby sa dalo dokopy. 
  • Využite kútik na upokojenie: Mať špeciálne miesto, kam sa môže dieťa chodiť upokojiť, vie byť aj v tomto veku veľmi užitočné. Vhodný je napr. útulný kútik s vankúšmi a obľúbenými plyšovými hračkami, kde sa dieťa stiahne, kým sa nebude cítiť lepšie.
  • Držte sa blízko: Buďte nablízku, aby ste poskytli podporu a uistenie. Nezamykajte ho samé v miestnosti. To dieťaťu ukazuje, že ste tu pre neho, aj keď sa nespráva najlepšie.
  • Pripomeňte mu váš predchádzajúci rozhovor: Pamätáš sa na našu malú dohodu? Čo si sľúbil mame a čo mama sľúbila tebe?" To ich môže prinútiť sa na chvíľu zastaviť a zamyslieť sa nad tým. 🙂
Čo robiť po záchvate hnevu? ☀️

  • Naučte ho prijať situáciu: Je to ideálny vek naučiť dieťa, že nie všetko môže ísť podľa jeho predstáv. Dajte mu príklad zo života: „Mama veľmi chcela pracovať v tom obchode, ale tú prácu dostal niekto iný, takže mama si musela nájsť niečo iné."
  • Dajte im najavo, že ich chápete: Je dôležité, aby dieťa vedelo, že rozumiete jeho pocitom. Povedzte mu, že je v poriadku cítiť sa smutný alebo nahnevaný, ale že existuje lepší spôsob, ako svoje emócie vyjadriť.
  • Diskutujte o pozitívnych spôsoboch, ako sa vysporiadať s frustráciou: Naučte ich už spomínané stratégie. Hlboké dýchanie, počítanie do desať, rozprávanie o pocitoch a prosba o pomoc.
Rada od Hlídačky.sk
Vždy sa s deťmi rozprávajte z očí do očí (teda vo výške očí dieťaťa) namiesto toho, aby ste na ne pozerali zhora. Pomôže im to pri upokojení a budú sa cítiť „menej v ohrození“. Ako sa hovorí v modernej psychoterapii, „Najlepšiu komunikáciu a spojenie s dieťaťom máme, keď máme očný kontakt." 

Kedy vyhľadať pomoc?

Hoci obdobie vzdoru je vo väčšine prípadov prirodzenou súčasťou detského rastu, sú chvíle, keď jednoducho musíte vyhľadať pomoc. Tu je niekoľko znakov, na ktoré si treba dať pozor:

  • Výbuchy hnevu sa vyskytujú často a intenzívne.
  • Jedným z hlavných prejavov je nezvyčajná a nadmerná agresivita.
  • Návaly hnevu trvajú neprimerane dlho vzhľadom na vek dieťaťa alebo sú sprevádzané inými znakmi vývojového oneskorenia či problémov so správaním.
  • Záchvaty predstavujú bezpečnostné riziko pre dieťa a iné osoby (udieranie, hryzenie či iné deštruktívne správanie).
  • Dieťa sa nedokáže samo ukľudniť, prípadne upokojenie trvá nadmerne dlho.
  • Boj s príčinami spôsobuje nadmerný stres, frustráciu, pocit bezmocnosti a rodičovské vyhorenie dieťaťu aj jeho okoliu.

A nakoniec, pamätajte – ak čelíte týmto výzvam, je normálne vyhľadať pomoc a nie je to nič zlé, ani niečo, za čo by sa bolo treba hanbiť. To všetko patrí k dospievaniu a väčšina detí a rodičov si týmto obdobím úspešne prejde, rovnako ako u iných vývojových míľnikov. 

Žiaden strach, prejde to. Alebo sa s tým naučíte pracovať. Dovtedy sa vyzbrojte trpezlivosťou a láskou pre vašich malých nezbedníkov! ♥️