InšpiráciaDoučovanieStrach zo školy

Strach zo školy: Ako zvládnuť stres zo školy u detí?

  21. August 2024,    7 min. prečítanie,
Podľa výskumu medzi slovenskými žiakmi sa tretina z nich na návrat do školských lavíc po prázdninách neteší. Okrem lenivosti za tým môže stáť aj strach a stres: či už z učenia, ranného vstávania alebo zo zlých známok.

Čo je školská fóbia? Ako sa najčastejšie prejavuje a ako pomôcť deťom ju prekonať? Na tieto otázky sa zameriame v dnešnom článku.

Čo je školská fóbia?

Má vaše dieťa úzkosti z blížiaceho sa školského roka? Nebojte sa, nie ste v tom sami. Stres zo školy je problém, s ktorým sa stretáva mnoho detí aj dospievajúcich.

Školská fóbia sa môže prejavovať v rôznych formách, od mierneho nepokoja až po silne úzkostné stavy, ktoré ovplyvňujú celkovú pohodu dieťaťa a spolu s tým aj jeho školský výkon.

Typy úzkosti: Z čoho môže mať dieťa strach?

Škola môže pre dieťa predstavovať stresor z množstva dôvodov. Podľa slovenského výskumu vznik strachu u detí ovplyvňuje najmä prístup a osobnosť učiteľa. Nejde ale o jediný faktor: v danom prieskume sa 45 % žiakov bálo školy aj kvôli svojej vlastnej nepripravenosti.

  • Akademická úzkosť: Obava pramení zo študijného neúspechu. Zlyhanie pri teste, na skúške, problémy so sústredením sa či s celkovým výkonom v škole.
  • Sociálna úzkosť: Strach zo sociálnych interakcií v škole, ako je komunikácia so spolužiakmi, učiteľmi alebo zapojenie sa do skupinovej činnosti. Vedie k vyhýbaniu sa spoločenským aktivitám, nízkemu sebavedomiu a pocitu osamelosti.
  • Úzkosť z verejného vystupovania: Strach z rozprávania pred celou triedou. Môže sa to týkať napríklad prezentácií, ústnych skúšok alebo iných foriem verejného prejavu.
  • Strach z učiteľov: Problémy v komunikácii s učiteľmi, obavy z kritiky, pocit menejcennosti pred autoritami.
  • Úzkosť zo šikanovania: Strach vyvolaný či už fyzickou, verbálnou alebo kyberšikanou.
  • Všeobecná úzkosť zo školy: Pocit strachu spojený so školským prostredím, bez konkrétneho zamerania na jeden aspekt.
Rodičia a zlé známky
Strach zo zlých známok je jedným z najčastejších. Podľa spomínaného slovenského výskumu sa ale deti neboja toľko známok ako takých. Až 34 % detí sa obáva, ako na zlé výsledky zareagujú rodičia. 

Čo sa týka motivácie učiť sa, 25 % detí je motivovaná strachom zo sklamania rodičov. Oproti tomu len 15 % motivuje strach zo zlých známok. Pri snahe vyriešiť školskú fóbiu u detí je teda na mieste zvážiť úlohu reakcie rodičov. 

Príznaky a dôsledky školskej fóbie

Školská fóbia sa môže prejaviť rôzne. Jej príznaky zväčša úzko súvisia s typom úzkosti a líšia sa aj v závislosti od veku. Je dôležité prejavy zavčasu rozpoznať a dieťaťu pomôcť.
Fyzické príznaky
Strach zo školy sa často prejavuje fyzicky:

  • 🤢 Nevoľnosť: kvôli úzkosti sa niekedy deti sťažujú na bolesti brucha.
  • 🤕 Bolesť hlavy: bežný prejav stresu, aj u detí, ktoré sa boja školy.
  • 😴 Únava: neustála úzkosť môže viesť k vyčerpaniu. Často je spojená aj so zlým a nekvalitným spánkom.

Pocitové príznaky
Školská fóbia sa bežne prejavuje aj na emóciách. To zahŕňa okrem úzkostí aj:

  • 😠 Podráždenosť: úzkostné deti bývajú podráždené a ľahko sa nahnevajú.
  • 😔 Smútok: neustály strach zo školy môže vyústiť v prejavy pripomínajúce depresiu.
  • 😢 Plač: nadmerný stres vedie k záchvatom plaču.

Zmena správania
To, že má dieťa školskú fóbiu, si mnohí rodičia prvýkrát všimnú práve na zmenách správania.

  • 🚶‍♂️ Vyhýbanie sa škole: úzkostné deti nechcú chodiť do školy a hľadajú si výhovorky, prečo do nej neísť.
  • 🙇‍♀️ Nezáujem sa socializovať: deti sa nezúčastňujú spoločenských akcií a nestretávajú sa s kamarátmi.
  • 🧠 Neschopnosť sústrediť sa: udržať pozornosť môže byť pre deti s úzkosťou veľmi náročné.

Strach zo školy by sa rozhodne nemal brať na ľahkú váhu, pretože môže významne ovplyvniť školské výsledky aj vzťahy dieťaťa.

Školská fóbia môže u detí viesť k častým absenciám, horším známkam a celkovej neistote. Časom vie narušiť aj ich sebavedomie a sebadôveru, čo so sebou prináša nielen náročnejšie zvládanie školských výziev, ale aj bežných vecí v živote.

Čo môže byť príčinou?

Za školskou úzkosťou môže stáť množstvo rôznych faktorov. Príčiny sa zvyknú líšiť v závislosti na veku. Dieťa na prvom stupni je väčšinou v strese z iných dôvodov ako stredoškolák. Čo patrí medzi najčastejšie príčiny úzkosti?

  • Nízke sebavedomie 😳: deti pochybujú o svojich schopnostiach. Obávajú sa, že nenaplnia očakávania učiteľov alebo rodičov.
  • Akademický nátlak 🎯: vysoké očakávania kladené rodičmi alebo samotným dieťaťom môžu vytvárať stres.
  • Nové školské prostredie 🏫 : nástup do novej školy alebo triedy, stretnutie s novými učiteľmi a spolužiakmi.
  • Problémy v sociálnych vzťahoch 👥: neschopnosť nadviazať nové priateľstvá alebo strach z toho, že nezapadnú do triedneho kolektívu.
  • Konflikty s učiteľmi 👩🏻‍🏫: negatívne skúsenosti zo školy často pramenia z konfliktov s učiteľmi. 
  • Rodinné problémy 👨‍👩‍👧‍👦: aj ťažkosti odohrávajúce sa mimo školy môžu významne prispievať ku školskej úzkosti. Stres a neistota prúdiaca z domova, ktorý má byť naopak prístavom podpory, môžu ovplyvniť školské výsledky a celkovú pohodu dieťaťa.
Martina Mikesková
Psychologička, terapeutka a lektorka
Príprava do školy je vždy aktuálnou témou a, žiaľ, častým zdrojom konfliktov v mnohých rodinách. Úloha rodiča sa v tomto ohľade s pribúdajúcim vekom dieťaťa mení. Na začiatku je prítomnosť rodiča kľúčová, usmerňuje a povzbudzuje dieťa – v ideálnom prípade.
  • Zmeny v škole 🏫: zmeny v školských pravidlách alebo učebných osnovách môžu u detí tiež vyvolať stres, pretože môžu ohroziť ich obvyklú rutinu a pocit bezpečia.
  • Súrodenecká rivalita 👧 : súperenie a konflikty medzi súrodencami môžu tiež prispievať k úzkosti, ak deti navštevujú rovnakú školu.

Ako pomôcť dieťaťu prekonať strach zo školy? Praktické tipy

Našťastie, tento neľahký problém má svoje riešenie. Existuje viacero účinných metód a techník, ktoré môžu deťom pomôcť cítiť sa v škole lepšie a nemať stres. Tu je 5 praktických tipov:

1. Zamerajte sa na komunikáciu 🗣️

Pravidelne sa spolu rozprávajte. Pýtajte sa dieťaťa, ako sa cíti a naozaj venujte pozornosť jeho odpovediam. Je dôležité, aby sa cítilo vypočuté a pochopené. Snažte sa školákovi pomôcť vyjadriť pocity slovami. Ak vážne konverzácie vaše deti nudia, nemusíte to zobrať len seriózne: dá sa to aj zábavnou a zaujímavou formou! 

Snažte sa vytvoriť atmosféru dôvery. Dieťa by malo vedieť, že sa na vás môže obrátiť s akýmkoľvek problémom bez toho, aby ste ho súdili. Naučte ho nenechávať si problémy pre seba, obzvlášť keď vidíte, že sa do školy neteší. 

2. Vytvorte si rutinu 📅

Stabilná a predvídateľná denná rutina môže pomôcť zmierňovať úzkosti. Pocit pravidelnosti a istoty (= keď dieťa vie, čo ho čaká) mu umožní sa cítiť v bezpečí. Ako si takú rutinu nastaviť? Všetko o rannej aj večernej rutine sme popísali v ďalšom článku.

3. Relaxačné techniky 🧘‍♀️

Na zníženie stresu a úzkostí pomáhajú aj nasledujúce techniky na upokojenie. Krátke meditačné cvičenia či techniky pozitívnej vizualizácie môžu dieťaťu pomôcť sa uvoľniť a sústrediť na iné veci.
Tip Hlídačky.sk
Robiť niečo malé pravidelne je lepšie, ako neurobiť vôbec nič. Aj krátke päťminútové meditačné cvičenie každý deň vie dieťaťu výrazne pomôcť uvoľniť sa. Meditácie nájdete napríklad na YouTube, využiť ale môžete aj rôzne aplikácie: jednou z možností je česká aplikácia Calmio alebo populárny anglický Headspace. Relaxačné nahrávky a príbehy sú skvelé najmä pred spaním.
Vyskúšajte cvičenia z internetu, alebo na to choďte úplne jednoducho: naučte sa s dieťaťom v tichosti sedieť a venujte pozornosť len svojmu dychu. Sústrediť by ste sa mali len na to, aby váš dych bol pravidelný, iným myšlienkam by ste sa mali snažiť vyhnúť. Môžete si ale predstavovať pokojnú krajinu, napríklad pláž so šumiacim morom.

Ak vaše dieťa nie je fanúšikom meditácie, môžete si vystačiť s obyčajnou pozitívnou vizualizáciou. Tá spočíva v rozvíjaní predstáv o vlastnom úspechu. Podarilo sa dieťaťu dostať dobrú známku z testu? Odprezentovalo projekt pred celou triedou? Alebo dalo gól na telesnej? Predstavovať si svoje minulé úspechy v rámci prípravy na možný neúspech pomáha posilniť sebadôveru a znížiť úzkosť.

Naučte svoje dieťa dýchacie techniky na upokojenie mysle a zníženie úzkosti, napr. brušné dýchanie. Váš vzťah môže posilniť, ak ich budete vykonávať spoločne.

4. Podporte sebarozvoj 🛠️

Osobný rozvoj dieťaťa je zásadný pre zvýšenie sebadôvery a teda aj obmedzenie úzkosti. Ak dieťaťu:

  • zveríte zodpovednosť robiť dôležité rozhodnutia (primerane k jeho veku), 
  • budete ho povzbudzovať vystavovať sa novým podnetom a skúšať nové veci, 
  • pomôžete mu stanoviť si realistické ciele (napr. čo sa týka známok).

Prispejete k rozvoju sebaistoty a pevných osobnostných základov.

5. Nepodceňujte pravidelný pohyb a zdravý životný štýl 🏃

Zdravá životospráva má významný vplyv v procese zmierňovania úzkosti. Dbajte na to, aby vaše dieťa jedlo výživné potraviny, ktoré pomôžu udržať stabilnú hladinu energie. 

Rovnako ako jedlo, je v životnom štýle dôležitý aj spánok a fyzická aktivita. Uistite sa, že dieťa má pravidelný pohyb, či už v rámci športu, aktívnych krúžkov v škole, vďaka prechádzkam alebo jednoduchým hrám. Počas pohybových aktivít si jednoduchšie vyčistíte hlavu a zároveň sa vám vyplavia endorfíny a dopamín, čím dlhodobo aj krátkodobo obmedzíte stres.

Nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc

Pri riešení školskej úzkosti sa nebojte riešiť problém s odborníkom (detským psychológom, terapeutom). Podpora poskytnutá profesionálmi vie byť efektívnejšia a viac individuálne zameraná na zlepšenie celkovej pohody práve vášho dieťaťa. 

Ak úzkosť u dieťaťa pretrváva dlhodobo a nezlepšuje sa napriek vašej pomoci alebo podpore školy, je vhodné obrátiť sa na odborníka. Takisto, ak je spojená s nepríjemnými fyzickými príznakmi narúšajúcimi bežné fungovanie, ako sú časté bolesti hlavy a žalúdka alebo nespavosť.

Ďalším príkladom, kedy je vhodné zvážiť odbornú pomoc je, ak sa správanie dieťaťa odrazu výrazne zmení: napríklad sa začne vyhýbať škole, stiahne sa do seba alebo nie je schopné nadväzovať vzťahy s kamarátmi.

Aká odborná pomoc je k dispozícii? 🩺

Detský psychológ alebo psychoterapeut môžu poskytnúť dlhodobú individuálnu terapiu zameranú na zvládanie úzkosti, rozvoj copingových stratégií a zlepšenie sociálnych zručností.

V niektorých prípadoch môže byť užitočná skupinová terapia, kde sa pracuje s celou rodinou na zlepšení komunikácie s dieťaťom. Pomáha rodičom lepšie porozumieť problémom detí a naučiť sa, ako s ich emóciami a obavami pracovať.

Začnite školský rok v pokoji

Koniec prázdnin je hektickým obdobím, kedy je obzvlášť dôležité, aby vaše dieťa bolo sebavedomé a pripravené na školský chaos. Príprava na začiatok školského roka s dostatočným predstihom pomáha dieťaťu ľahšie sa adaptovať na školské prostredie. 

Nezabudnite, že pre úspech vášho dieťaťa v novom školskom roku je kľúčová najmä podpora od vás, rodičov. ❣️