InšpiráciaStráženie domácich maznáčikovAko ukľudniť psa na Silvestra

Ako ukľudniť psa na Silvestra?

  14. November 2024,    6 min. prečítanie,
Silvestrovské oslavy plné zábavy pre psíkov často znamenajú úplný opak. Strach a stres z výbuchov ohňostrojov, črepy z rozbitých fliaš alebo piskľavý zvuk petárd psy privádza k šialenstvu. Takto bohužiaľ často vyzerá Silvester pre našich maznáčikov. Ako tento rok zvládnuť Silvestra v pokoji?

Kinedryl pre psa? Jednoznačné nie!

Aké je správne dávkovanie kinedrylu pre psa? Žiadne. Kinedryl do psej tlamy nepatrí. Tak ako by ste vy neužívali tabletky pre psov, nesnažte sa podávať svojmu psovi liek určený pre ľudí. Koniec koncov, lieky by mali byť tou poslednou možnosťou, ku ktorej by ste sa mali uchýliť.

MVDr. Markéta Rybářová, odborníčka na výchovu psov, dodáva, že kinedryl nepomôže psom proti strachu zo zvukov a navyše obsahuje kofeín, ktorý je pre psov toxický. Spadá preto skôr medzi nebezpečné lieky pre psov. Keďže kofeín v tabletke zvyšuje bdelosť psa, bude počas ohňostrojov o to intenzívnejšie prežívať stres a strach.
MVDr. Markéta Rybářová
Odborníčka na výchovu psov
Naozaj by som neriskovala podávať ho psovi, ktorý sa bojí. Môže mu to výrazne uškodiť. Prvou voľbou pri riešení teda nie sú lieky, ale postupný tréning, ktorý nezaberie veľa času a môže psovi naozaj veľmi pomôcť.
V dnešnej dobe trh ponúka aj širokú škálu prírodných liekov, medzi ktoré patrí napríklad Alavis Calming alebo Zylkene. Tieto lieky je lepšie podávať dlhodobo. Najlepšie výsledky dosiahnete ich kombináciou s tréningom. Dajú sa kúpiť aj bez predpisu. 

Odborníčka na výchovu psov dodáva, že ako na nich pes bude reagovať, je veľmi individuálne. Podobných výrobkov je veľa, je len na vás, aké sa rozhodnete vyskúšať.

Okrem prírodných doplnkov stravy môžete využiť aj syntetické feromóny: látky, ktoré matka šteniat vylučuje, keď ich dojčí a dáva tým signál, že sú v bezpečí. Rovnaký pocit potom navodzujú aj u dospelých psov. Feromóny môžete zaobstarať vo forme sprejov, obojkov alebo difuzérov. 

V prípade, že váš pes prejavuje silný strach, nevie sa upokojiť a vy máte oň obavy, obráťte sa na vášho veterinára. Ten vám môže predpísať liečivý prípravok určený pre zmiernenie stresu. Aktuálne je na trhu registrovaný liek Sileo, ktorý u psov pomáhať znížiť úzkosť spojenú s hlukom.
MVDr. Markéta Rybářová
Odborníčka na výchovu psov
Tieto lieky by mal pes dostávať iba od veterinárneho lekára, ktorý psa dobre pozná a vie o všetkých jeho zdravotných problémoch, aby sa predišlo nežiaducim účinkom. 

Ako spoznať, že sa pes bojí?

Rovnako ako človek, aj pes prejavuje svoj strach rôznymi spôsobmi. Medzi najbežnejšie prejavy strachu patria:

  • Tras a chvenie sa patrí medzi najľahšie rozoznateľné známky strachu a nervozity.
  • Sklopený chvost, schúlený postoj alebo sklonená hlava patrí medzi časté prejavy strachu u psov.
  • Niektorí psi prejavujú svoj strach aj nadmerným štekotom alebo vytím. Je to pre nich spôsob, ako sa brániť alebo upozorniť na nebezpečenstvo.
  • Psi často prejavujú svoju úzkosť tiež nadmerným oblizovaním labky či papule alebo žuvaním vecí okolo seba.
  • Pes môže trpieť aj na nedobrovoľné pomočovanie, a teda stratiť kontrolu nad močením z dôvodu intenzívneho strachu.
Ak sa za vami pes príde túliť alebo schovať pod deku, prijmite ho a nikdy ho neodstrkujte. Naopak. Pre psíka, ktorý na strach reaguje útekom a snaží sa skryť, majte pripravenú skrýšu, v ktorej sa bude cítiť bezpečne. Nachystajte mu tam príjemné zázemie, misku s vodou a obľúbenú hračku.

Máte doma maznáčika, ktorý zvuky ohňostrojov a petárd nenesie dobre? Spísali sme 6 praktických tipov, ako mu zaistiť čo najväčší kľud a zvládnuť vstup do nového roka s väčším pokojom.

6 tipov, ako pripraviť psíka na Silvestra

S prípravou na čo najpokojnejšie zvládnutie Silvestra sa oplatí začať čím skôr. Čo konkrétne môžete začať aplikovať do psej rutiny?
MVDr. Markéta Rybářová
Odborníčka na výchovu psov
Každý pes sa dá na Silvester aspoň trochu pripraviť. Postupným tréningom môžeme zabezpečiť, aby mu bolo čím ďalej, tým lepšie. Niektoré psy samozrejme Silvester nikdy neprespia v pokoji, ale môžeme im aspoň výrazne zmierniť ich stres. S tréningom je ale potrebné začať na jar, prípadne potom na jeseň, ale určite nie v decembri. 

1. Postupne zvykajte psa na zvuky

Skúste v dostatočnom predstihu pred silvestrovským večerom pomaly zvykať psa na zvuky. Ale pozor! Rozhodne nemáme na mysli liečbu šokom pomocou zvukov ohňostrojov pri prechádzke. Skúste ale postupne počas roka psa zoznamovať s nahrávkami ohňostrojov. Začnite s nízkou hlasitosťou a s tým, ako si bude váš pes zvykať, intenzitu zvyšujte.

2. Vytvorte mu bezpečný úkryt

Zaistite psíkovi úkryt s jeho obľúbenými hračkami a dekou, kde sa môže schovať pred hlučnými zvukmi. Ak nemá vlastnú búdku alebo krytý pelech, skúste mu aspoň na tento večer vytvoriť provizórne miesto pre úkryt. Máte malého psíka? Možno postačí, keď prehodíte deku cez stoličku a pelech položíte pod ňu. 
Vytvorte si útulno
Zatiahnite žalúzie, rolety alebo závesy a skúste čo najviac eliminovať farebné záblesky z ohňostrojov, ktoré tiež môžu vyvolať u psa pocity strachu.

3. Audioterapia: Zapnite hudbu, televíziu alebo biely šum

Pustite si pokojnú hudbu alebo biely šum, ktoré môžu pomôcť zamaskovať hlučné zvuky z vonku. V televízii môžete sledovať váš obľúbený seriál alebo si pustiť film, ktorý pomôže odpútať pozornosť od vonkajšieho hluku. Ak nie ste fanúšikom televízie, na Youtube nájdete tiež relaxačnú hudbu priamo určenú na upokojenie psa. 

Na rovnakom princípe relaxácie funguje aj zvuk bieleho šumu. Existujú rôzne varianty bieleho šumu, tak je len na vás a vašom psíkovi, ktorý bude ten pravý a u ktorého sa cíti pokojne.

4. Nenechávajte ho samotného

Zostaňte so psíkom, aby ste mu poskytli pocit bezpečia a zabráňte pocitu osamelosti. Fyzická blízkosť človeka, ktorému pes dôveruje, je v tento večer naozaj dôležitá. Snažte sa psíkovi zaistiť fyzický kontakt, ktorý mu dodá pocit pokoja a istoty.

Ale buďte opatrní, aby vám nezámerne v strachu neublížil. Môžete vedľa neho len sedieť, a ak nemá v strese sklony k agresivite, aj ho hladkať, maznať sa s ním alebo škrabkať.
Urobte výnimku, zoberte psa dnuka
Ak máte psa vonku na záhrade, vezmite ho na silvestrovskú noc k sebe domov. Nikdy neviete, aký blázon odpáli ohňostroj kúsok od búdy vášho psíka.

5. Pred večerom vyvenčite

Vyhnite sa venčeniu počas večera, kedy sa ohňostroje začínajú ozývať s prvou tmou. Zvoľte radšej pokojnejší čas na prechádzky počas dňa. Ideálne sa vydajte na dlhšiu a aktívnejšiu prechádzku, kde sa psík pred dlhým večerom poriadne vyšantí a unaví. Nezabudnite však mať psa neustále na vôdzke, nikdy neviete, kedy sa zvuk petárd môže nečakane objaviť. Váš pes sa v ten moment môže zľaknúť a dať na útek.
Únik do prírody
Ak môžete, odíďte z mesta do prírody, kde je prirodzene menej hluku, ohňostrojov a zábav.

6. Držte sa bežnej rutiny

Udržanie bežnej každodennej rutiny zaručí psíkovi pocit stability a zbytočne v ňom prípadná zmena neprebudí pocity neistoty. Nesnažte sa zmeniť denný režim. Mohlo by to naopak mať opačný efekt a vyvolať u psa pocity stresu. 

Každý pes je jedinečný, preto je dôležité experimentovať a vyskúšať viacero rôznych metód. Nikto vám nezaručí, že všetky spomínané budú fungovať. Skúste si postupom času vypozorovať, čo funguje najlepšie pre vášho maznáčika a toho sa držať.

A čo po Silvestri?

Aj po osudnej noci ešte nie je koniec. Zvuky petárd často doznievajú ešte niekoľko dní potom a nikdy neviete, kedy vás počas prechádzky môžu prekvapiť. Na prechádzkach majte psa vždy pevne na vôdzke. Pre prípad, že by sa pes zľakol a utiekol aj s vôdzkou, majte vždy na obojku vaše kontaktné informácie. 

Dajte pozor na črepy. Či už z bujarých osláv z predchádzajúceho večera, kedy ľudia na ulici slávnostne búchali šampanské, tak aj z rozbitých fliaš a pohárov, ktorých je po oslavách viac ako dosť. Odporúčame teda po každom návrate z prechádzky skontrolovať labky.

Zatiaľ čo niekto sa na ohňostroje teší celý rok, psom môže tento oslavný deň v roku spôsobiť silnú úzkosť. Ak sa ale budete snažiť porozumieť ich strachu a vyskúšate naše preventívne tipy na upokojenie psa dostatočne skoro pred Silvestrom, môžete svojmu psiemu spoločníkovi pomôcť zvládnuť ohňostroje a prežiť silvestrovské oslavy s väčším pokojom.