InšpiráciaStráženie domácich maznáčikovCestovanie so psom

Cestovanie so psom: Cestovné poistenie, pas a očkovanie pre psa

  21. Jún 2024,    10 min. prečítanie,
Chystáte sa tento rok na dovolenku so svojím psom? Vybrali ste si destináciu, tešíte sa na ňu, ale ešte ste si neoverili, čo všetko musíte zariadiť? Možno je načase zistiť, čo všetko je potrebné vybaviť pred cestovaním so psom. Nie je toho málo, preto sme pre vás zostavili najdôležitejšie body.

Plánovanie ako kľúč k bezstarostnému odchodu

S vhodnou prípravou, vybavením, dokumentmi a znalosťami miestnych pravidiel budete mať istotu, že vaša dovolenka prebehne v pokoji pre vás aj vášho štvornohého spoločníka.

Je nutné vziať do úvahy, že pravidlá sa v každej krajine líšia a pred odchodom odporúčame skontrolovať aktuálne pravidlá vašej destinácie. V našom článku sa zameriame hlavne na štáty EÚ.

Cestovanie so psom v rámci EÚ (v tomto prípade 27 krajín EÚ + Nórsko a Severné Írsko) je vďaka jednotným predpisom EÚ jednoduchšie. Vo väčšine štátov môžete cestovať so psom za uvedených predpokladov:

  • Pes je označený mikročipom alebo má jasne čitateľné tetovanie, ktoré bolo vykonané pred 3. 7. 2011.
  • Pes je zaočkovaný proti besnote.
  • Pes je odčervený. Platí pre oblasti, kde sa infekcia parazitom nevyskytuje (Fínsko, Írsko, Malta, Nórsko a Severné Írsko).
  • Pes má platný európsky pas pre spoločenské zvieratá pre cesty z krajiny EÚ alebo certifikát zdravia zvierat EÚ pri cestovaní z krajiny mimo EÚ.
Vedeli ste, že…?
S jedným majiteľom môže cestovať maximálne 5 zvierat. Výnimkou sú cesty na chovateľské výstavy, športové akcie a súťaže.

Identifikácia psa –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ čipovanie

Psy aj mačky musia byť označené mikročipom, ktorý spĺňa normy ISO pre mikročipy a čítacie zariadenia –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ISO 11784 a ISO 11785. Označenie mikročipom vykoná váš veterinárny lekár. 

Môžete si vybrať z niekoľkých druhov čipov, ktoré váš veterinár ponúka. Cena čipov je teoreticky zákonom zastropovaná na 10 eur, v praxi si ale priplatíte aj za administratívne úkony. Ceny sa líšia aj v závislosti na type aplikácie či dĺžke vykonávania úkonu. Preto sa u každého veterinárneho lekára bude cena líšiť.
Kateřina Šustková
Veterinárna lekárka
Čip neslúži na lokalizáciu zvieraťa pomocou GPS. Čipovanie len označí zviera jedinečným identifikačným kódom. Ten sa dá zistiť umiestnením čítacieho zariadenia do blízkosti čipu. Čip sa zvyčajne umiestňuje na ľavú stranu krku do podkožia.
Čipovanie je na Slovensku povinné aj mimo cestovania. Vďaka čipu pes získa jedinečný identifikačný kód. Jeho registrácia umožní psa v prípade straty dohľadať a spojiť s majiteľom.

Množstvo majiteľov má psa čipovaného, avšak bez registrácie. Nevynechajte tento jednoduchý krok, môže vám v budúcnosti veľa uľahčiť. Pri registrácii váš veterinár zapíše údaje psa aj majiteľa do Centrálneho registra spoločenských zvierat.

Pas pre psa a ďalšia dokumentácia

Či už plánujete cestu po zemi, lietadlom alebo vlakom, pri každom vycestovaní za hranice Slovenska musí mať pes platný cestovný pas. Tieto pravidlá sa vzťahujú na cesty medzi krajinami EÚ, ale aj mimo krajiny EÚ. Pás by ste mali mať vždy pri sebe pripravený na kontrolu. Pre získanie pasu musíte splniť hneď niekoľko podmienok.

Podmienky pre obdržanie pasu

🐶 pes má všetky potrebné očkovania –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ povinné je očkovanie proti besnote, ktoré začne byť platné 21 dní po vykonaní očkovania
🐶 pes má mikročip alebo zreteľné tetovanie

Niektoré krajiny navyše vyžadujú odčervenie (v Európe sú to Fínsko, Írsko, Severné Írsko, Malta a Nórsko).
Kateřina Šustková
Veterinárna lekárka
Uistite sa, že máte všetko potrebné aspoň mesiac pred plánovanou cestou do zahraničia. V prípade neplatného očkovania proti besnote bude preočkovanie platné až 21 dní po podaní.

Kde získať pas pre psa?

Pas si môžete vybaviť u svojho veterinárneho lekára, ktorý má licenciu na vydávanie pasov od príslušnej veterinárnej správy. Cena za vydanie pasu pre psa sa obvykle pohybuje v rozmedzí 20 až 40 €.

V pase musí byť vždy uvedená osoba, s ktorou pes cestuje do zahraničia. Najčastejšie je to majiteľ. V situácii, keď pes cestuje s inou osobou, ako je uvedená v pase, musíte predložiť písomné splnomocnenie od majiteľa. 

Pas je platný vo všetkých členských štátoch EÚ. Každý pas je označený kódom krajiny a poradovým číslom, ktoré prideľuje Štátna veterinárna a potravinová správa SR. Pas obsahuje aj číslo mikročipu, vykonané povinné očkovania a prípadne záznamy o zdravotnom stave zvieraťa.

Pozor aj na ďalšie dokumenty
⚠️Pred cestou si vždy overte podmienky vstupu so psom do konkrétnej destinácie a uistite sa, že ich váš pes spĺňa. Niektoré krajiny vyžadujú okrem pasu aj veterinárny certifikát, ktorý vám vystaví veterinár.

Očkovanie a antiparazitiká

Ktoré očkovania sú povinné a ktoré sú len odporúčané? Čert aby sa v tom vyznal. Zdravie a bezpečnosť psíka by mali byť vždy na prvom mieste. Na čo je dobré dávať pozor pred cestou?

Očkovanie proti besnote

Pes starší ako 12 týždňov povinne musí mať platné očkovanie proti besnote, ktoré vykonáva veterinárny lekár a zároveň ho zaznamená do cestovného pasu.

Ale pozor! Pes môže cestovať najskôr 21 dní po svojom prvom očkovaní. Jedinou výnimkou pre cestovanie bezprostredne po očkovaní je preočkovanie, ktoré prebehlo ešte v dobe platnosti predchádzajúceho očkovania.

Existujú výnimky
Členské štáty EÚ môžu udeliť výnimku z povinného očkovania proti besnote šteňatám, ktoré majú menej ako 12 týždňov a neboli očkované proti besnote. Avšak len v prípade, že majú platný pas a neprišli do kontaktu s voľne žijúcimi zvieratami alebo ich sprevádza matka, od ktorej sú závislé.
Kateřina Šustková
Veterinárna lekárka
Cestovný pas nie je to isté ako očkovací preukaz! Očkovací preukaz sa používa len na zaznamenávanie vykonaných očkovaní/liečby. Pas môže vydať len autorizovaný veterinárny lekár a slúži ako úradný doklad.
Ak so psom plánujete vycestovať do krajiny mimo EÚ, v ktorej je nákazová situácia s besnotou horšia, musíte po návrate z týchto krajín predložiť potvrdenie o sérologickom teste na besnotu. Toto potvrdenie dokazuje, že pes má dostatok protilátok proti tejto chorobe a môže sa bezpečne vrátiť na Slovensko.

Odčervenie: Ošetrenie proti echinokokom

Pred vstupom do Írska, Fínska, Severného Írska, Nórska a na Maltu musíte svojho psa odčerviť. Odčervenie či ošetrenie psa proti echinokokom musí vykonať veterinárny lekár 120 až 24 hodín pred vstupom do týchto krajín a musí ho následne potvrdiť v pase vášho psa.

Do pasu sa potom musí zaznamenať dátum a čas ošetrenia, názov prípravku a výrobca. Účinnou látkou použitého prípravku musí byť praziquantel.

Antiparazitiká

Antiparazitiká by mali byť základnou výbavou nielen na cestovanie, ale na letnú sezónu všeobecne, aby boli výlety a prechádzky so psom čo najbezpečnejšie. Antiparazitiká ho chránia pred kliešťami, blchami, všami, ale aj komármi a iným dotieravým hmyzom. 

Okrem toho sa v rôznych krajinách môžu vyskytovať rôzne parazity. Pred cestou svojho psa ideálne vybavte antiparazitným obojkom, sprejom alebo sa pred cestou poraďte s veterinárom. 

Počas prechádzky si dávajte pozor nielen na parazitov, nikdy neviete, či váš psík nevyčmuchá a nezje práve jedovaté kvety.

Cestovné poistenie pre psov

Chcete cestovať v pokoji? Kúpte si cestovné poistenie pre psov. Neradi by sme privolávali nepríjemné situácie, ale nikdy neviete, kedy sa vám poistenie pre psa bude hodiť a koľko peňazí a starostí vám dokáže ušetriť. Aké sú hlavné dôvody, prečo psíka poistiť?

  • Neočakávané veterinárne náklady
Choroba, úraz alebo iný zdravotný problém. Veterinárna starostlivosť v zahraničí môže byť veľmi nákladná. Cestovné poistenie môže pokryť náklady na lekárske vyšetrenie alebo prípadnú hospitalizáciu. Nedovoľte, aby vám dovolenku pokazili neočakávané výdavky.

  • Zrušenie cesty pred odchodom
Pes sa môže neočakávane zraniť alebo ochorieť tesne pred odchodom, čo často vedie k zrušeniu plánovanej cesty. Cestovné poistenie môže pomôcť pokryť náklady na zrušenie cesty a zmierniť finančné straty.

  • Straty, krádeže alebo zmeny plánov
Poistenie môže tiež ponúknuť finančnú kompenzáciu v prípade, že sa pes počas cesty stratí, sú vám odcudzené jeho veci alebo keď dôjde k neplánovanému predĺženiu pobytu kvôli zdravotnému stavu psa.

Poistenie poskytuje istotu a pokoj pri cestovaní, pretože viete, že ste krytí v prípade neočakávanej situácie.
Ak sa rozhodnete nechať vášho psíka doma, môžete byť úplne v pokoji. Všetky rezervácie na Hlídačky.sk sú poistené.

Podmienky plnenia čítajte pozorne

Nie je poistenie ako poistenie. Uistite sa, že poisťovací balíček zodpovedá vašim potrebám a pri výbere poistenia pre psa sa zamerajte na niekoľko kľúčových bodov:

  • Rozsah krytia: Zistite si, čo presne je v poistke zahrnuté.
  • Výnimky: Starostlivo si prečítajte podmienky, aby ste vedeli, na čo sa poistenie nevzťahuje, ako napríklad predchádzajúce ochorenia alebo vekové obmedzenia. 
  • Limity: Skontrolujte finančné limity pre jednotlivé položky.
  • Spoluúčasť: Majte na pamäti výšku spoluúčasti, teda čiastky, ktorú budete hradiť sami, kým poisťovňa začne platiť.
  • Čakacia doba: Niektoré poistky majú čakaciu dobu pred tým, než začne poistka platiť. Počas tejto doby nie sú poistné udalosti kryté.
  • Špecifické podmienky: Rôzne poisťovne môžu mať špecifické podmienky, napríklad ohľadom veku psa alebo plemena. Uistite sa, že váš pes spĺňa kritériá.

Náklady na liečbu sa zvyčajne preplácajú až po predložení všetkých dokladov a návrate osoby na Slovensko.

Hrá rasa nejakú úlohu?

Plemeno alebo veľkosť psa zvyčajne nehrá žiadnu úlohu. Čo však môže zavážiť, je vek psa. Niektoré poisťovne ponúkajú cestovné poistenie len pre psov vo veku od 6 mesiacov do 8 rokov.
Porovnajte si poistky
Prejdite si niekoľko ponúk a porovnajte ich, aby ste mali predstavu o rozdieloch v cene a pokrytí. Prečítajte si recenzie a hodnotenia iných zákazníkov, aby ste zistili, nakoľko je poisťovňa spoľahlivá a ako dobre komunikuje o prípadných problémoch.

Koľko stojí poistenie psa?

Cena poistenia sa líši v závislosti od druhu spoločnosti a balíčka. Ponuka poistiek je naozaj veľká. Náklady na poistku sa líšia, pohybovať sa môžu od 20 eur na týždeň po 40 eur na mesiac a viac.

Vybavte sa na cestu! Doplnky pre pohodlnejšie cestovanie

Aby si celá posádka užila pokojnú a pohodlnú cestu, je nevyhnutné sa správne pripraviť a vybaviť. Rovnako ako s deťmi, cestovanie s maznáčikmi má svoje výhody aj nevýhody. Praktické doplnky vám a vášmu psovi uľahčia cestovanie a spríjemnia každú výpravu, či už sa vyberiete na krátku prechádzku alebo na dlhšie dobrodružstvo.
🍼 Cestovná miska a fľaša na vodu
Počas cestovania so psom je kľúčové zaistiť, aby váš maznáčik mal dostatok granúl a vody. Cestovné misky a fľaše na vodu sú praktickým vybavením na podávanie jedla a pitia počas cestovania.

🪥 Hygienické potreby
Okrem nevyhnutných vrecúšok na exkrementy sa vám pri cestovaní budú hodiť aj ďalšie hygienické potreby ako vlhčené obrúsky, uterák, či prípravky na srsť.

🚘 Ochranné poťahy 
Ochranné poťahy sú dôležitým vybavením pre majiteľov psov, ktorí radi jazdia autom. Tieto obaly chránia sedadlá pred špinou, chlpmi a poškriabaním od psa. Existujú aj špeciálne prepravné autopoťahy s možnosťou pripútať psíka bezpečnostným pásom.

🦮 Vôdzka a obojok
Nevyhnutnou výbavou na cestovanie je vôdzka a obojok, aby ste svojho maznáčika mohli brať všade so sebou. V prípade, že budete cestovať hromadnou dopravou, je možné, že budete potrebovať aj náhubok pre psa. Napríklad v Taliansku a Rakúsku je zo zákona stanovená povinnosť mať v hromadnej doprave psa na vôdzke s náhubkom.

🧸 Cestovné peliešky, deky, hračky
Cestovné pelechy, koberce alebo deky sú skvelým spôsobom, ako poskytnúť vášmu psovi pohodlné miesto na odpočinok počas cestovania. Nezabudnite pribaliť obľúbenú hračku!

💊 Cestovná lekárnička pre psov
Informácie o miestnych veterinároch a správne vybavená lekárnička vám umožnia rýchlu reakciu v prípade núdze.

Vyberte takú výbavu, ktorá nielen spĺňa bezpečnostné požiadavky, ale taktiež zaisťuje komfort pre vás aj vášho psa.
Tip: Plávacia vesta pre psa
Plánujete so psíkom vyraziť k vode alebo sa počas letných prechádzok občas rád osvieži v rybníku alebo jazere? Kúpte mu plávaciu vestu. Vesta je vhodná aj pre zdatných psích plavcov, u ktorých môže dôjsť k nečakanej únave alebo kŕčom vo vode.

Cestovanie so psom môže byť zábava, ale aj zodpovednosť

Letná sezóna si doslova žiada dobrodružstvo, ideálne s vaším chlpatým parťákom. Nezabúdajte však, že každá zábava a dobrodružstvo majú aj svoju odvrátenú stranu, ktorou je zodpovednosť a uvedomelosť.

Pred každou cestou do zahraničia si preštudujte miestne predpisy a zákony, ktoré sa týkajú psov. Napríklad pokuty za neupratovanie si po vašom psíkovi počas venčenia môžu dosahovať až niekoľko tisíc.
Rakúsko veľmi prísne dbá na čistotu verejných miest. Ak by vás pristihli, že ste si po venčení neupratali, čaká vás pokuta až do výšky 1820 eur.
Dôležité je teda nielen mať na pamäti všetky povinnosti pred cestou, ale aj stav a povahu vášho maznáčika. Ak viete, že je preňho cestovanie skôr stresujúcou záležitosťou, skúste zvážiť opatrovanie, ktoré má množstvo výhod. Spokojný pes = spokojný pán.

Tento článok bol napísaný bez akejkoľvek spolupráce s e-shopmi alebo inými komerčnými subjektmi uvedenými v texte. Odkazy slúžia len ako inšpirácia pre čitateľa.

Často kladené otázky

Téma cestovania so psom so sebou nesie aj plno otázok, snažili sme sa zodpovedať na tie najčastejšie.

Ako dlho trvá vybavenie pasu pre psa?

Po splnení všetkých podmienok je možné pas vybaviť počas jednej návštevy veterinára.

Ako dlho platí pas pre psa?

Pas má celoživotnú platnosť, avšak s každým očkovaním ho musíte aktualizovať. 

Pre aké zvieratá sa vystavuje pas?

Európsky pas pre spoločenské zvieratá sa vystavuje iba pre psy, mačky a fretky. 

Koľko stojí poistenie psa?

Záleží vždy na konkrétnom balíčku, ktorý si vyberiete, a tiež na dĺžke poistenia. Najlacnejšie cestovné poistenie s vyšším krytím zoženiete od 20 eur.

Poistenie psa - čo obsahuje základný balíček?

Ponuka cestovného poistenia pre psov je skutočne široká. Základný balík poistenia pre psa zvyčajne zahŕňa krytie nákladov na veterinárnu starostlivosť, teda návštevu veterinára, diagnostické testy a chirurgické zákroky v prípade ochorenia alebo úrazu. Súčasťou býva aj zodpovednosť za škodu, ktorá vás ochráni pred finančnými dôsledkami, pokiaľ pes spôsobí škodu na majetku alebo zraní inú osobu. Poistenie tiež často ponúka kompenzáciu pri úmrtí alebo eutanázii, či už kvôli vážnemu ochoreniu alebo zraneniu. Ďalej pokrýva stratu alebo krádež psa. Poistné podmienky a pokrytie sa môžu líšiť v závislosti od poisťovne, a preto je dôležité si ich vopred dôkladne preštudovať.