InšpiráciaStráženie domácich maznáčikovDovolenka so psom

Dovolenka so psom: Všetko, čo potrebujete vedieť

  02. August 2024,    17 min. prečítanie,
Cestovanie s domácim maznáčikom môže byť zábava, ale má aj svoje úskalia. Dovolenku so štvornohým priateľom je ľahké si idealizovať. Predstavovať si iba to, ako ho venčíte na pláži pri západe slnka, je síce pekné, ale môže nasledovať tvrdý stret s realitou.

Výhody a nevýhody: Oplatí sa to?

Nemôžete so psom absolvovať všetky aktivity zo svojho zoznamu želaní bez toho, aby ste realisticky zvážili, aký dopad naňho výlet môže mať.

Zoberte do úvahy plemeno a veľkosť svojho psa. Zlatý retriever si bude môcť užiť iný typ dovolenky ako čivava.

Vplyv bude mať aj dĺžka vašej dovolenky. Či už odchádzate na víkend, týždeň alebo 14 dní, oplatí sa zvážiť aj iné možnosti ako vziať psíka so sebou. Je len na vás, či nasledujúce výhody prevážia nad nevýhodami:

Výhody

  • Psy sú skvelými spoločníkmi a sú vašou emocionálnou oporou, či už ste sami alebo s rodinou.
  • Dovolenka s nimi môže posilniť vaše vzájomné puto a zlepšiť vaše zážitky.
  • V neznámom prostredí cudzej krajiny sa budete cítiť chránení a v bezpečí, a to najmä s väčšími psami. 
  • Túžba objavovať okolie a aktívne sa hýbať bude so psom po vašom boku podstatne väčšia.
  • Socializácia je pre psov veľmi dôležitá. Cestovanie zvyčajne podporuje kontakt s novými ľuďmi a neznámym prostredím, čo je do určitej miery dobré, najmä pre inteligentné a spoločenské plemená.
  • Takisto to pre vás môže byť vhodný spôsob, ako si nájsť nových medzinárodných priateľov z radov majiteľov psov!

Nevýhody

  • Nemôžete byť na svojich cestách úplne spontánni. Možno sa vám to nezdá ako nevýhoda - ale podľa medzinárodnej štúdie spoločnosti American Express z roku 2024 až 78 % ľudí má rado spontánnosť pri cestovaní a 77 % mladých ľudí si dokonca rezervuje lety na poslednú chvíľu, čo so psom nie je úplne možné.
  • Rátajte s väčším množstvom batožiny. Psy potrebujú vlastný itinerár, takže si budete musieť rezervovať viac batožiny a zbaliť viac vecí.  
  • Vaša dovolenka sa môže poriadne predražiť. Najmä v prípade väčších psov sa poplatky za verejnú dopravu a ubytovanie môžu vyšplhať na niekoľko stoviek až niekoľko tisíc korún.
  • Cestovanie môže mať na vášho psa negatívne dopady. Či už v dôsledku únavnej prepravy v dopravných prostriedkoch, zažívania letných horúčav vonku, alebo zmyslového preťaženia a narušenia rutiny, ktorá je pre jeho pohodu kľúčová.
  • Vo všeobecnosti môže byť medzinárodné cestovanie so psom náročné kvôli vládnym nariadeniam. V mnohých krajinách platia špecifické obmedzenia pre určité plemená. Väčšie psy zvyčajne na verejných miestach potrebujú náhubok a krátke vodítko, zatiaľ čo menšie psy potrebujú prepravku so špecifickými rozmermi.
Nemali by ste cestovať so psom, ak…
  • Má zdravotné alebo behaviorálne problémy (napr. je silne alergický, neovláda základné pokyny). 
  • Je to šteňa mladšie ako 4 mesiace alebo seniorský pes.
  • Je veľmi citlivý na vyššie teploty.
  • Má diétne obmedzenia alebo je náchylný na črevné problémy.
  • Preňho nemáte prepravku s vhodnými rozmermi alebo na ňu pes nie je zvyknutý.
  • Ho plánujete nechávať samého v hotelovej izbe.

Možnosti dopravy

Auto

Túto možnosť odporúčajú odborníci najviac. Cestu totiž môžete prispôsobiť potrebám svojho psa. Na čo by ste mali myslieť predtým, ako sa rozhodnete cestovať autom?
❌ Čo nerobiť: Bez ohľadu na to, ako dobre sa váš pes správa a ako je poslušný, nenechávajte ho voľne behať v aute ani ho nedávajte na stranu spolujazdca.
✅ Namiesto toho radšej: Zabezpečte svojho domáceho maznáčika na mieste prepravkou alebo nosičom a bezpečnostným pásom. Dávajte ho len na zadné sedadlo: predný airbag nie je určený pre zvieratá a v prípade nehody by ich mohol vážne zraniť alebo usmrtiť.

❌ Čo nerobiť: Všetci vieme, aký roztomilý môže byť pes, ktorý vystrkuje hlavu z okienka s jazykom plandajúcim vo vetre. To sa však predovšetkým pri dlhých jazdách veľmi rýchlo môže stať mierne nepríjemným až nebezpečným. 
✅ Namiesto toho radšej: Otvorte okienka len trochu alebo mu doprajte čerstvý vzduch na krátkej prechádzke, keď niekde zastavíte. Možnosť zastaviť a nadýchať sa vzduchu počas jazdy autom je prínosom nielen pre vášho psa, ale aj pre vás ako vodiča. Môžete sa tak prakticky postarať o základné potreby seba aj svojho domáceho maznáčika.
Denisa Smolíková
Trénerka psov
Naučte svojho psa pokojne nastupovať a vystupovať z auta. Pes by nemal vyskočiť skôr, ako dostane povolenie. Aj keď sú dvere otvorené, pes vyčkáva a je pokojný. Akonáhle vystúpi z auta, chcem ho tiež naučiť, že je v poriadku čakať. Nikam neťahá, len čaká. Pozor na prílišné nadšenie z vystupovania z auta.

Naučte psa ostať v aute osamote. Hodí sa to, keď potrebujete odbehnúť natankovať a pod.

❌ Čo nerobiť: Nedovoľte, aby si váš pes pred dovolenkou spájal prepravku a auto iba s cestou k veterinárovi. Ak váš pes nie je zvyknutý na pobyt v aute, môže to preňho znamenať veľké narušenie bežného života.
✅ Namiesto toho radšej: Vozte svojho psa napríklad do psích parkov alebo na prechádzky do pekných vonkajších priestorov. Zoznámte ho s prostredím auta, berte ho na krátke jazdy a vytvárajte pozitívne asociácie s prepravkou.

❌ Čo nerobiť: Nedávajte svojmu psovi najväčšie jedlo dňa tesne pred odchodom. Aj psom môže byť z jazdy autom zle, najmä po výdatnom jedle.
✅ Namiesto toho radšej: Nechajte si poriadne jedlo na príchod do cieľovej destinácie. Približne 2 hodiny pred odchodom radšej zvoľte obľúbenú maškrtu.
Tip na tréning od trénerky Denisy
Odvezte sa na veľké parkovisko pri nákupnom centre a zajazdite si po ňom. Občas zastavte a vezmite psa von. Inokedy len počkajte v aute a odvezte sa opäť na iné miesto. Chcete, aby sa zastavenie auta a vybratie psa stalo bežnou všednou záležitosťou. Niekedy zase zastavte, vyberte psa z auta, odmeňte ho, vráťte sa do auta, opäť sa vráťte von atď. Tento proces niekoľkokrát zopakujte a potom opäť pokračujte v jazde.

Lietadlo

Skôr ako sa definitívne rozhodnete pre leteckú dopravu a začnete kupovať letenky, zistite si, či vôbec môžete túto možnosť využiť. Rôzne letecké spoločnosti majú rôzne pravidlá, niektoré psy nepovoľujú vôbec, iné ich povoľujú len v batožinovom priestore. Vždy si to overte u konkrétnej leteckej spoločnosti.
Ak sú domáce zvieratá povolené, stoja vám v ceste ešte ďalšie obmedzenia a limity:

  • Limit na veľkosť prepravky: Štandardný maximálny hmotnostný limit pre prepravku so zvieraťom na palube je 8 kg. Prepravka musí mať nepriepustné dno a musí byť dostatočne veľká, aby sa v nej pes mohol otočiť.
  • Obmedzená kapacita, koľko domácich zvierat môže byť na palube. Ak máte malého psíka a nechcete ho nechať letieť medzi batožinou, mali by ste včas kontaktovať leteckú spoločnosť pre uistenie, že sa ešte váš psík zmestí.
  • Limit na veľkosť psa: Ak je príliš veľký (zvyčajne nad 8 až 10 kg), musí cestovať v batožinovom priestore. Takže ani stredne veľké psy, ako napríklad border kólie, nesmú na palubu.
  • Limit na určité plemená: Brachycefalické psy (bostonský teriér, francúzsky buldoček, mops atď.) sú často znevýhodnené kvôli svojim zdravotným problémom. Niektoré letecké spoločnosti ich nepovoľujú, pretože sa v minulosti preukázalo, že v lietadlách zomierajú častejšie ako iné plemená. V roku 2010 bola až polovica všetkých psov, ktorí zahynuli v lietadlách, krátkonosá.
  • Teplotné limity: Niektoré spoločnosti môžu odmietnuť prepraviť psa v prípade, že vo vašej cieľovej destinácii teplota prekračuje istú hranicu.
Letecké spoločnosti, s ktorými sa môžete v SR stretnúť, a ich prístup ku psom:
Psy nie sú povolené:
  • Ryanair
  • Wizzair
  • EasyJet

Psy sú povolené:
Smartwings: Prepravu psov je nutné nahlásiť telefonicky najneskôr 48 hodín pred odletom.
  • Preprava v kabíne lietadla: 75 €, max. veľkosť prepravky 43 x 30 x 27 cm.
  • Preprava v nákladovom priestore: 150 €, hmotnosť do 32 kg.
Lufthansa: Prepravu psov je nutné nahlásiť najneskôr 72 hodín pred odletom. 
  • Preprava v kabíne lietadla: Pred ňou je potrebné vyplniť 2 formuláre z webovej stránky a doniesť na check-in. 
  • Preprava v nákladovom priestore: Cena závisí od konkrétnej trasy.
Čo by ste mali zvážiť pri výbere tohto druhu dopravy?

❌ Čo nerobiť: Vyhnite sa prestupným letom. Hoci sa môžu zdať ako príjemná príležitosť na oddych, pre psov bývajú psychicky vyčerpávajúce a mätúce. 
✅ Namiesto toho radšej: Dávajte prednosť priamym letom a minimalizujte zmeny dopravných prostriedkov.

❌ Čo nerobiť: Nepodávajte psovi pred letom sedatíva bez toho, aby ste sa najprv poradili s veterinárom.
✅ Namiesto toho radšej: Psíka upokojte tým, že si z domu vezmete jeho obľúbené predmety, hračky, misky a maškrty. Vytvorte pozitívne asociácie s prepravkou, v ktorej bude počas letu.

❌ Čo nerobiť: Ak ste sa pevne rozhodli cestovať so svojím maznáčikom, pri výbere miesta nedávajte na prvé miesto len seba a svoje potreby. Lietanie naozaj nie je najvhodnejší spôsob dopravy pre zvieratká. Odlúčenie od majiteľa v prepravke na niekoľko hodín a zmeny tlaku prispievajú k veľkému stresu.
✅ Namiesto toho radšej: Zvoľte cestovanie autom či vlakom. Prípadne, ak naozaj trváte na destinácii, ktorá si vyžaduje let, radšej sa so psom vyberte na krátky výlet po Slovensku a počas hlavnej letnej dovolenky ho nechajte pre jeho vlastné dobro odpočívať doma.
Denisa Smolíková
Trénerka psov
Vytvorte pozitívnu asociáciu s prepravkou. Povedzte sami: zvládne môj pes byť sám v prepravke, keď som od neho 1 km ďaleko? Naučte svojho psa byť v prepravke dlhší čas a skutočne odpočívať, nie len ležať a pozerať sa ako puk, čo sa deje. Trénujte, že sa prepravka hýbe, dvíha, okolo nej chodia ľudia, psy, kotúľa sa jedlo. Skrátka, zapojte hluk, búchanie, klopanie na prepravku. Zakryte prepravku rôznymi predmetmi (uterákom, plachtou).

Naučte psa nosiť náhubok. Predovšetkým vyberte správny náhubok, v ktorom bude môcť pes dýchať a sadne mu. Pred cestou by ste mali psa naučiť vydržať v náhubku dlhší čas, ležať v ňom a odpočívať.

Vlak

Podobne ako pri leteckej doprave, aj pri cestovaní vlakom záleží na spoločnosti v danej krajine. Vo všeobecnosti platí, že malé psy by mali byť v prepravke a pravdepodobne budú mať jazdu zadarmo. Väčšie psy majú spravidla vlastný lístok (za polovičnú cenu lístka pre dospelého), musia byť na vôdzke a s náhubkom.

Keďže je tu umožnený aspoň čiastočný pohyb a pes môže byť vo vašej blízkosti, je to druhý najvhodnejší variant cestovania so psom.
Vlakové spoločnosti, s ktorými sa môžete v SR stretnúť, a ich prístup ku psom:
  • Preprava v spoji RJ: Malé psy sa môžu bezplatne prepravovať v klietkach alebo iných vhodných uzatvárateľných schránkach. Výnimkou je spoj do Chorvátska, kde nie je preprava povolená vôbec.
  • Preprava v spoji R: Preprava malých psov v schránke vo veľkosti príručnej batožiny je bezplatná vo všetkých tarifných triedach. Pes mimo schránky s náhubkom a vôdzkou za 2 €, avšak len v tarifnej triede Low cost.
  • Psy umiestnené v schránkach vo veľkosti príručnej batožiny cestujú bezplatne. Mali by byť umiestnené pod sedadlom alebo v lone majiteľa. Pes nemá nárok na vlastné miesto: nepokladajte ho na sedadlo. 
  • Preprava psov bez schránky: Pes povinne musí mať náhubok a vôdzku. Cena závisí od typu vlaku:
    • Spoj EuroCity (EC): Polovičný lístok s príplatkom 1 €.    
    • Spoj SuperCity (SC): Polovičný lístok bez príplatku.
    • Spoj InterCity (IC): Pes má zľavnený lístok, presnú cenu nájdete v cenníku. Môžete ho zakúpiť online, v aplikácii či v pokladnici.
    • Tatranská električka a zubačka: Zľavnený jednorazový lístok pre psa stojí 1 €, na trase pod 2 km len 0,50 €. Za časový sieťový lístok zaplatíte na deň 2 €, na 3 dni 4 €, na týždeň 7 € a na mesiac 10 €.

Autobus

Medzinárodné diaľkové autobusy (napr. Flixbus) zvyčajne nepovoľujú prepravu psov. Tento zdanlivo nepriateľský prístup v skutočnosti podporuje duševnú pohodu psov. Tento spôsob dopravy by bol pre nich veľmi nevhodný, najmä pre väčšie plemená. 

Spoločnosť RegioJet je určitou výnimkou. Vnútroštátna preprava je v Českej republike a na Slovensku možná v prepravke, klietke alebo taške, ktorá musí byť na lone majiteľa alebo pod jeho nohami. Na medzinárodných linkách RegioJetu sú malé psy v prepravkách povolené, ak majú menej ako 10 kg, a to len na týchto vybraných trasách: 

  • Berlín – Drážďany – Praha – Brno – Viedeň
  • Praha–Brno–Bratislava–Budapešť
  • Praha – Brno – Viedeň
  • Praha–Drážďany–Berlín
  • Krakov-Ostrava-Brno-Viedeň
  • Bratislava–Viedeň–Budapešť

Výber destinácie a hľadanie lokalít

Možností, kam sa vybrať na dovolenku, je neúrekom. Váš výber ovplyvní viacero faktorov. Váš rozpočet, aktivity, ktoré vás bavia, prostredie, ktoré preferujete, a v neposlednom rade krajina, ktorú chcete navštíviť.

A aj keď už sa rozhodnete pre jednu konkrétnu krajinu, stále máte voľnosť robiť prakticky čokoľvek. Ak by ste si napríklad vybrali Taliansko, mohli by ste sa venovať všetkému od návštevy pamiatok, múzeí a galérií, cez dva týždne pri mori, až po víkend v Alpách.
Chlpáč po vašom boku mierne zužuje vaše možnosti. Nielenže psy nie sú všade povolené, ale na niektorých miestach sa tiež nemusia cítiť dobre. Vyberajte si preto destinácie a miesta, kde...

  • Sú domáce zvieratá nielen tolerované, ale aj srdečne vítané. Hľadajte psie pláže, apartmány, parky a turistické atrakcie prístupné pre psov. V niektorých mestách nemôžu psy vstúpiť do reštaurácií, ale môžu ostať aspoň na záhradke.
  • Je voda z vodovodu bezpečná na pitie. Ak plánujete cestu do Bulharska alebo okolitých krajín, mali by ste byť obozretní. Aj bezpečná pitná voda môže mať mierne odlišné zloženie minerálov, ktoré môže prispieť k žalúdočným a črevným problémom psa. 
  • Nie je veľa túlavých zvierat. V niektorých častiach Chorvátska (napr. v Dalmácii) je veľa túlavých mačiek, ktoré môžu pokojnú relaxačnú dovolenku vášho maznáčika poriadne skomplikovať a vystresovať ho.
  • Teploty nie sú príliš extrémne. Aj v bežnom letnom počasí môžu mať psy problémy s dýchaním a slnkom zaliate betónové chodníky im môžu poraniť labky. V najhoršom môže dôjsť ku prehriatiu až úpalu.
⚠️ Hlavné riziko letnej dovolenky
Celkom obľúbené teplé počasie môže mať v lete vážne zdravotné riziká pre ľudí aj psov. Najviac sú ohrozené brachycefalické a obézne psy, seniori a šteňatá. Odborníci odporúčajú zvýšenú opatrnosť pri teplotách nad 25 °C. Pri 28 °C už väčšina plemien nie je schopná samoregulovať svoju teplotu a môže utrpieť úpal. Teplota vyššia ako 32 °C je pre psov život ohrozujúca.
Cestovanie po Európe je pre domáce zvieratá, podobne ako pre ľudí, oveľa menej náročné ako mimo nej. Oficiálne informácie na stránke Your Europe uvádzajú tieto základné požiadavky:

  • mikročip v súlade s predpismi EÚ 
  • vakcína proti besnote
  • platný európsky pas pre domáce zvieratá
Viac informácií o tom, ako tieto požiadavky naplniť, sme pre vás spísali v samostatnom článku. Okrem týchto všeobecných pravidiel existujú aj pravidlá špecifické pre jednotlivé krajiny. Vytvorili sme preto sprievodcu najobľúbenejšími dovolenkovými destináciami a popísali ich prístup ku psom.
Vedeli ste, že?
Niektoré (najmä bojové) plemená nie sú v určitých krajinách alebo mestách povolené. Ide najmä o bulteriéry a pitbully. Rotvajlera si nemôžete vziať napríklad do talianskych Benátok, Portugalska alebo do Chorvátska. 

1. Chorvátsko

Obľúbená dovolenková destinácia všetkých Slovákov, ktorá ponúka všetko a ešte viac pre milovníkov domácich maznáčikov. Možnosti plávania a kúpania pre retrievery, výlety do hôr a lesov s labradormi, podniky všeobecne priateľské ku všetkým psom. Nemalo by pre vás byť príliš ťažké ani nájsť hotely alebo kempy pre psov.
🏖️ Nájdete tu hneď niekoľko psích pláží, ktoré umožňujú voľný pohyb psov bez vôdzky a v horúcich dňoch poskytujú tieň a vodu. Ako bonus sa v Crikvenici a Barbate nachádzajú aj psie bary s maškrtami pre chlpáčov aj dvojnožcov!

🚌  Verejná doprava: Pravidlá sú pomerne nejasné a nekonkrétne. Podobne ako v mnohých iných krajinách sa však lepšie tolerujú menšie psy (do 30 cm), najlepšie ak sú v prepravke. Cestovať môžu bezplatne. Väčšie psy nie sú povolené, ale ani striktne zakázané. 

Používanie vôdzky a náhubku znižuje pravdepodobnosť, že vás do dopravného prostriedku nepustia. Hovorí sa, že Záhreb je v tomto ústretovejší ako Dubrovník alebo Rijeka.
Dovolenka so psom v Chorvátsku má jednu veľkú nevýhodu: v letných mesiacoch tu panujú veľké horúčavy, ktoré dosahujú priemerné denné maximum 28 °C.
  • Miesta, ktoré psy vítajú:
    • Národné parky: Paklenica, Severný Velebit a Učka
    • Psie pláže: Duilovo – Plaža za pse (Split), Monty's Dog Beach & Bar (Crikvenica, Barbat), Kupalište Hidrobaza (Pula), Plaža za pse Fasana (Fažana), Psia pláž Portić (Peroj), Psia pláž Mošćenička Draga
  • Miesta, kde psy za určitých podmienok neprekážajú:
    • Národné parky Krka, Prírodný raj Kamenjak, Plitvické jazerá (psy povolené iba na vôdzke)
    • Psia pláž Grgurići (Slano), psy sú tolerované, ale pláž pre nich nie je prispôsobená
  • 🏠 Ubytovanie: Chorvátsko bolo v roku 2020 štvrtou krajinou v Európe s najviac hotelmi, ktoré prijímajú psy.
Ako zistiť, na ktorých plážach môžu psy voľne pobehovať a kde nie sú vôbec vítané?
Okrem značiek zákazu vstupu sú miesta, kde je vstup so psom zakázaný, často označené modrou vlajkou. Zvyčajne nemôžu len tak ísť na veľké turistami obľúbené pláže, ale skôr na tie okrajové a menej udržiavané. Samozrejme však existujú aj výnimky.

2. Taliansko

Často je uvádzané ako jedna z najviac dog-friendly krajín. Okrem malých kaviarničiek a pekární sú chlpáči vítaní naozaj takmer všade. Na rozdiel od zvyšku Európy dokonca ani niektoré supermarkety a nákupné centrá nezakazujú vstup so psami.
🏖️ Aj v Taliansku nájdete dedikované psie pláže. Najstaršou z nich je Bau Bau Village v regióne Savona neďaleko Janova, ktorá bola prvýkrát otvorená koncom 90. rokov. Môžete tu zohnať psie maškrty, vyskúšať si agility a nakoniec využiť aj psiu sprchu. 

⚠️ Ale pozor: v Taliansku je veľa psích pláží platených. V oblasti Savony zaplatíte za vstup približne 40 až 80 eur v závislosti od toho, či chcete aj lehátko, misku pre psa, stoličku alebo aj slnečník.

🚌 Verejná doprava: Náhubok a vôdzka pre veľké psy, prepravka pre malé. Pravidlá ako všade inde. Nie sú však striktne dodržiavané ani vynucované, takže sa riaďte značkami v konkrétnom meste. Každé má totiž na prepravu zvierat iné pravidlá, napr. v metre v Ríme môžete so psom len do prvého a posledného vozňa, v Miláne majú psy zákaz v dopravnej špičke (od 7:30 do 9.30 hod a od 17.30 do 20.30 hod).

  • Miesta, ktoré psy vítajú:
    • Psie pláže Bau Bau Village (Albissola Marina, Savona), Baba Beach (Alassio, Savona).
    • Príroda: Lago di Como, turistika cez Cinque Terre (Ligúria), Toskánsko.
  • Miesta, kde psy za určitých podmienok neprekážajú:
    • Psie pláže Spiaggia libera attrezzata (Finale Ligure, Savona), Bagni Leonessa (Savona). Vstup pre psov za poplatok. Bez vôdzky smie byť pes iba v mori.
    • Pompeje: Vstup povolený iba psom s max. hmotnosťou 10 kg a výškou 40 cm. Počas návštevy musí byť pes na vôdzke, prípadne v náručí majiteľa.
  • Miesta pre psov nevhodné:
    • Benátky: Túto must-see ikonu Talianska by ste pri návšteve so psíkom mali vynechať. Masívne davy v letných mesiacoch by mohli menšieho psíka pošliapať. Absencia väčších trávnatých plôch na venčenie a úzke uličky plné ľudí nie sú vôbec dobré ani pre väčšie aktívne psíky.
    • Pamiatky: Koloseum v Ríme, Kráľovský palác v Turíne. Úplný zákaz psov.
  • 🏠 Ubytovanie: Taliansko bolo v roku 2020 krajinou v Európe s najviac hotelmi, ktoré prijímajú psy, zároveň bolo tretie v počte psom ústretových hotelov s hodnotením 5/5. 

3. Rakúsko

Rakúsko je ideálnou destináciou pre turistov so psami. Okrem krásnej prírody ponúka všeobecne vhodné podmienky pre maznáčikov. Alpy, jazerá a mestské parky poskytujú veľa príležitostí na prechádzky a túry so štvornohými spoločníkmi.
🏞️ Náš juhozápadný sused disponuje množstvom parkov a turistických chodníkov, kde si váš pes môže užívať pobyt na čerstvom vzduchu. Mnohé mestá majú aj špeciálne vyhradené psie parky, v ktorých môžu psy voľne behať a hrať sa a využiť psie fontánky na osvieženie. Už len vo Viedni ich je takmer 200!

⚠️ Ale pozor: ak sa chystáte práve do Viedne, neberte nosenie náhubku a vôdzky na verejnosti na ľahkú váhu. Aj malé psy musia spĺňať túto povinnú výbavu. Ak zanedbáte upratovanie po svojom psovi, čaká vás taktiež nepríjemná pokuta. Špecifické nariadenia sa ďalej líšia podľa jednotlivých spolkových krajín.
Tip: Ak sa chcete vyhnúť pokutám za neodstránenie výkalov, ale nemáte k dispozícii vrecúška, pozrite si túto online mapu Viedne, kde nájdete všetky stojany s vrecúškami na exkrementy.
🚌 Verejná doprava: Pravidlá sa líšia v jednotlivých mestách. Vo Viedni psy majú vlastné lístky a cestujú za polovičnú cenu, malé psy v prepravkách však nič neplatia. Povinný je náhubok a vôdzka. Podobné nariadenia môžete očakávať v podstate všade.

V Rakúsku sa rozlišuje medzi dvoma typmi psích parkov: tzv. psie zóny (Hundezone) a psie výbehy (Hunde Auslaufplatz). Zóny sú obvykle oplotené a sú súčasťou väčšieho verejného parku, výbehy sú obvykle samostatnou plochou. V oboch sa môžu psy pohybovať bez vôdzky a náhubku. Na webovej stánke Viedne nájdete zoznam spolu s dátami o rozlohe, prítomnosti fontánky na pitie a oplotenia.

  • Miesta, ktoré psy vítajú: 
    • Psia zóna v Práteri, psia pláž na Donauinsel a jazero Hirschstetten (Viedeň), jazero Ottensteiner, Sulmbad (Kaindorf)
  • Miesta, kde psy za určitých podmienok neprekážajú:
    • Národný park Ötscher-Tormäuer (musia byť na vôdzke)
  • Miesta pre psov nevhodné:
    • Viedenské múzeá, divadlá a galérie
    • Neziderské jazero: zákaz vstupu na pláže a kúpania aj v oblasti Lacke
  • 🏠 Ubytovanie: Rakúsko bolo v roku 2020 ôsmou krajinou v Európe s najviac hotelmi, ktoré prijímajú psy.

Stojí cestovanie s maznáčikom za to?

Teraz už viete, aké sú výhody a nevýhody jednotlivých destinácií a ako sa tam dostať. Pred cestou sa vám ešte môže hodiť zoznam vecí, ktoré by vám na dovolenke so psom v žiadnej krajine rozhodne nemali chýbať. Je dobré si ich zaobstarať skôr ako týždeň pred cestou, aby si na ne váš pes zvykol.
Denisa Smolíková
Trénerka psov
Určite si so sebou zabaľte krátke vodítko. Zvážte možnosť dať na nejakú túru svojmu psovi postroj a vodítko s amortizérom, ktoré si môžete dať za opasok a mať tak voľné ruky. Do batohu si tiež dajte flexi vodítko. Poskytnete tak svojmu psovi voľnosť (napr. v parkoch a na prechádzkach bez vôdzky), ale stále budete mať všetko pod kontrolou. Niekedy lepšie ako stopovačka, s ktorou musíte neustále manipulovať a ktorá by v národných parkoch vymetala rastlinky.
Zoznam "Čo si vziať so sebou" s domácim maznáčikom na dovolenku
  • Obojok
  • Vodítko, ideálne klasické krátke a nie samonavíjacie. 
  • Náhubok
  • Vrecká na výkaly
  • Lekárnička pre psov
  • Hračky, frisbee
  • Krmivo a maškrty v krabičkách (tip: najlepšie sú domáce keksíky s mätou, vďaka ktorým psík počas dovolenky bude stále voňavý 🤭)
  • Cestovné misky, fľaše či dávkovače vody
  • Psí opaľovací krém (áno, aj psy ho potrebujú)
Je však dôležité mať na pamäti nielen všetky povinnosti pred cestou, ale aj stav a povahu vášho maznáčika. Ak viete, že cestovanie je pre vášho domáceho miláčika pomerne stresujúcou záležitosťou, zvážte možnosť opatrovania, ktoré má niekoľko výhod. Spokojný pes = spokojný pán.

Tento článok bol napísaný bez akejkoľvek spolupráce s e-shopmi alebo inými komerčnými subjektmi uvedenými v texte. Odkazy slúžia len ako inšpirácia pre čitateľa.