Môže mačka mlieko? Prekvapí vás, čo všetko nemôže jesť mačka
O tom, čo mačky môžu a nesmú jesť, existuje mnoho nesprávnych domnienok a predstáv. Mačku pijúcu mlieko alebo ujedajúcu šunku zažili a videli snáď všetci, či už v rozprávkach, alebo u seba doma.
Nanešťastie, práve tieto dve potraviny, ktoré máme v predstavách tak pevne späté s mačkami, môžu v praxi uškodiť. Zistite, čím ďalším mačku rozhodne nekŕmiť – a poučte aj členov svojej rodiny, aby omylom neurobili chybu!
Vedeli ste, že?
Mačky sú na rozdiel od psov úplní mäsožravci, takže nemôžu žiť čisto na vegetariánskej strave. Nemäsové zložky alebo menej výživné pochúťky by však podľa Cornellskej veterinárnej univerzity mali tvoriť 10 – 15 % mačacej stravy. Určité množstvo zeleniny, ovocia a ďalších potravín im môže prospieť, pretože mäsu chýbajú isté vitamíny a živiny.
Potraviny, ktoré by mačky nemali jesť, možno rozdeliť do dvoch kategórií:
- vyložene nebezpečné potraviny, ktoré môžu mačke ublížiť,
- potraviny, ktorým by ste sa mali väčšinou vyhýbať, pretože nie sú prospešné, ale zároveň nepredstavujú bezprostredné riziko.
Do druhej kategórie patrí väčšina pokrmov z ľudského jedálnička. Priemerný energetický príjem mačky za deň je iba 200 až 300 kalórií, len 20 – 30 kalórií by teda malo pochádzať z vedľajších zdrojov. Aj zdanlivo malý kúsok jedla tak môže ľahko spôsobiť prekročenie potrebnej hranice a zvyšovať zdravotné riziká.
Jedlo nebezpečné pre mačky
Účinky a dopady po konzumácii jednotlivých surovín sú individuálne, niektoré potraviny ale predstavujú vyššie všeobecné riziko kvôli obsahu špecifických látok. Aké to sú?
Mliečne výrobky
Snáď jeden z najčastejších stravovacích mýtov o mačkách je, že môžu piť mlieko či smotanu. Pozor, neznamená to, že im napríklad nechutí a že si ho nedajú, keď im ho ponúknete – rozhodne pre nich ale nie je dobré.
Tip od Hlídačky.sk
Ak vaša mačka odmieta vodu a preto jej dávate mlieko, môžete ako náhradu zvoliť bezlaktózové mlieko alebo mačacie mlieko (nájdete v ľubovoľnej drogérii).
Problém môžete skúsiť vyriešiť aj tak, že dáte mačke fontánku s tečúcou vodou namiesto misky (alebo naopak). Zdá sa, že tieto zvieratá majú inštinktívnu preferenciu len pre jednu z foriem vody.
Prečo sú mliečne výrobky nebezpečné? Mačky majú prirodzenú intoleranciu na laktózu. Mnoho mliečnych produktov má navyše aj vysoký obsah tuku alebo cukru, čo môže vo väčších množstvách a pri pravidelnom podávaní ublížiť tráviacemu traktu.
Slovami vedkyne a veterinárky M. N. Kozlovy pre Biosciences Biotechnology Research Asia:
Kvôli nesprávnemu rozšírenému stereotypu, že mačka musí dostávať mlieko, ním svoje zviera kŕmi drvivá väčšina majiteľov. To však v priebehu niekoľkých rokov vedie k systematickému otráveniu mačky, čo v konečnom dôsledku znižuje kvalitu jej života. Eventuálne môže dôjsť k dehydratácii a následnej smrti.
Príznaky otravy: Hnačka, vracanie, dehydratácia, poškodenie pečene a čriev.
Surové vajcia a mäso
Hoci existujú zástancovia surových či takzvaných raw mačacích diét, výskum doposiaľ nepotvrdil, že sú pre zdravie prospešnejšie ako iné stravovacie metódy. Mačky síce môžu baktérie v surovom mäse tolerovať viac ako ľudia, pretože majú kyslejší obsah žalúdka, aj tak sa ale v rámci bezpečnosti odporúča podávať najmä tepelne upravené mäso.
Vedeli ste, že?
Surové vajce je pre mačky nevhodné nielen kvôli hrozbe salmonelózy. Okrem toho, surové bielky obsahujú látku menom avidín. Tá u mačiek znižuje vstrebávanie biotínu (vitamínu B7), čo môže ovplyvniť zdravie pokožky a kvalitu srsti, ako varuje aj zvieracia nutričná poradkyňa Karina Carbo-Johnsonová.
Prečo sú nebezpečné? Rovnako ako ľuďom, aj mačkám pri konzumácii surových živočíšnych výrobkov hrozí nákaza baktériami Salmonela a E. Coli alebo iné ochorenia, napr. Aujeszkyho choroba. Ak pri práci s jedlom nedodržíte vhodné hygienické opatrenia, môže nákaza navyše hroziť aj vám.
Príznaky otravy: Zvracanie, hnačka, horúčka, nechuť do jedla, letargia.
Cibuľa a cesnak
Obľúbené prísady snáď v každej kuchyni predstavujú pre zvieratá pomerne veľké riziko. Narozdiel od ostatných jedál na tomto zozname po nich aspoň kvôli nepríjemnému zápachu netúžia, a vám by ani len nenapadlo ich mačkám v surovom stave dávať. Dajte si ale pozor aj na ich sušenú formu alebo na ich príbuzné odrody, ako je pažítka.
Prečo sú nebezpečné? Obsahujú látky, ktoré po konzumácii môžu poškodiť červené krvinky a zvyšujú riziko anémie. Na otravu cesnakom stačí naozaj málo, je násobne nebezpečnejší ako cibuľa.
Príznaky otravy: Hnačka, vracanie, celková slabosť, dehydratácia.
Pozor na tieto druhy ovocia!
Nielen nadmerné množstvo cukru v ovocí môže mačky ohroziť. Niektoré druhy obsahujú toxíny mačaciemu zdraviu nebezpečné.
🍋 Citrusy. Citróny, mandarínky, pomaranče aj limetky obsahujú kyselinu citrónovú a silice (esenciálne oleje). Tieto látky v menšom množstve len dráždia žalúdok, vo väčšom môžu spôsobovať hnačku, zvracanie, oslabenie nervovej sústavy, celkovú slabosť a letargiu. Našťastie ich mačky neznášajú, takže sa im obvykle samé snažia vyhýbať.
🍎 Jablká, slivky, čerešne a hrušky. Šupky a semienka tohto ovocia obsahujú kyanid. Ak ovocie poriadne umyjete, oddelíte kôstku alebo semienka, ošúpete a nakrájate, v malom množstve by nemali predstavovať hrozbu.
🍇 Hrozno a hrozienka. Je známe, že sú toxické pre psy a môžu poškodiť obličky, hoci nie je úplne jasné, aký toxín problémy spôsobuje. Existujú teórie, že rovnakým spôsobom môžu byť rizikové aj pre mačky: podľa niektorých zdrojov sa príznaky otravy po požití môžu prejaviť u 15 % mačiek. Príznaky zahŕňajú zníženú chuť do jedla, nepokojné správanie, zvracanie.
A čo ďalšie ovocie?
🍓 Lesné ovocie: Čučoriedky, jahody a maliny predstavujú jednu z najlepších možností, ako zaradiť ovocie do mačacieho jedálnička.
🍉 Melón: Bez semienok a bez šupky je pre mačky vhodný.
🍌 Banán a ananás: Ide o ovocie s vyšším množstvom cukru, preto sa odporúča opatrné a striedme podávanie.
Ďalšie potraviny, ktoré radšej mačke nedávajte
Poďme sa pozrieť na suroviny, ktoré nie sú bezprostredne nebezpečné, ale môžu mať nepríjemné dôsledky vo veľkom množstve alebo pri dlhodobom užívaní. Medzi možné riziká týchto jedál patria:
- obezita,
- cukrovka,
- skrátená dĺžka života,
- poškodenie orgánov.
Okrem spomínaných jedál si dajte pozor na čokoľvek mastné, slané alebo sladké, na čo mačka nemá prispôsobený tráviaci systém.
Šunka a saláma
Hoci sú mačky mäsožravé, spracované mäso má vzhľadom na ich potreby nadmerné množstvo soli a tuku. Okrem mlieka ide snáď o najrozšírenejšiu „ľudskú pochúťku”, ktorú majitelia mačkám dávajú. Ako vzácna odmena občas neublíži, ale pri pravidelnom užívaní môže byť hrozbou pre zdravie.
Piškóty
Túto obľúbenú maškrtu radšej vynechajte. Na mačací organizmus totiž obsahuje príliš veľa cukru. Nejedná sa o vyslovene jedovatú potravinu, nedá sa ale ani povedať, že by bola prospešná.
Konkrétne druhy zeleniny
Aj u týchto druhov zeleniny predstavuje najväčšie riziko ich tepelne nespracovaná forma.
🍆 Baklažán. V surovom stave má vysoký obsah solanínu, ktorý je pre mačky jedovatý. Môže dráždiť tráviacu sústavu, spôsobovať nevoľnosť, zvracanie a hnačku.
🥔 Zemiaky. Surové zemiaky taktiež obsahujú veľa solanínu. Ošúpané, uvarené a neochutené by ale raz za čas nemali byť nebezpečné.
🌽 Kukurica. Má veľa sacharidov a cukru, ale mačky si na nej veľmi rady pochutnajú. Často sa pridáva do niektorých konzerv alebo granúl pre mačky. S mierou môže ísť o dobrú maškrtu za odmenu.
Ryža
Mačkám príliš nechutí a nie je pre nich extra výživná, nemala by byť ale vyslovene škodlivá. Samozrejme, opäť platí, v uvarenom stave a radšej v menšom množstve bez dochutenia soľou.
Bezpečnostné opatrenia
Ak máte doma veľmi zvedavú mačku, je lepšie dať si pozor na prevenciu, než doma nájsť vysypané vrecúško s piškótami a riešiť unáhlený výlet k veterinárovi.
Pokiaľ odchádzate z domu a chcete zaistiť, že mačka bude jesť len to, čo je pre ňu vhodné, držte sa nasledujúcich opatrení:
- Rizikové potraviny dajte na nedostupné miesta. Tak, ako je to u jedovatých rastlín, aj nebezpečné jedlo by ste mali dať na vyššie poličky a schovať do uzatvárateľných obalov, aby sa k nim malý zvedavec nedostal.
- Zaobstarajte si stráženie. Je jedno, či odchádzate na deň, na víkend alebo na týždeň. Keď mačku niekto bude strážiť, budete mať istotu, že má jej stravu niekto pod kontrolou.
- Ak nechávate mačku strážiť, napíšte si zoznam jedál, ktoré dávate mačke pravidelne. Prípadne doplňte aj zmienku o jedlách, o ktoré bude prosíkať, ale v minulosti jej urobili zle. Okrem toho, vytvorte aj súpis maškŕt, ktorými odmeňujete raz za čas.
- Uskladnite potravu pre mačky a pre vás oddelene. Ak je to možné, v chladničke, v mrazničke aj v špajzi si vyčleňte poličku len pre mačacie jedlo. Keď nechávate mačku strážiť niekým neskúseným z rodiny, predídete tomu, že si vašu dusenú šunku pomýli so šunkou s vysokým obsahom mäsa pre mačku, alebo jej omylom dá tuniaka v oleji namiesto mačacej konzervy s tuniakom.
- V rámci prevencie si na papierik napíšte čísla na najbližšiu veterinárnu ordináciu, na vášho veterinára a ďalšie organizácie, napr. Toxikologické centrum, ktoré by v prípade nehody mohli pomôcť. Nalepte si ho na viditeľné miesto, trebárs na nástenku alebo na chladničku.
Čo robiť, keď mačka zjedla niečo, čo nemala?
Veterinárovi pomôže, keď si zaznamenáte, čo mačka zjedla, v akom množstve a kedy. Kontaktujte veterinára aj v prípade, že ste mačku nevideli nič zjesť, ale prejaví sa u nej jeden a viac z nasledujúcich príznakov.
- Zvracanie a hnačka
- Nadmerné slinenie, zvýšený smäd
- Strata chuti do jedla
- Letargia, únava
- Tras, nepokojné správanie
Bez predchádzajúcej dohody so zverolekárom nevyvolávajte u mačky zvracanie a nepodávajte jej ľudské lieky, mohli by ste situáciu len zhoršiť.
Akokoľvek vás domáci miláčik bude prosiť o kúsok večere alebo o desiatu, musíte odolať. Hlavnou zložkou mačacej diéty sú bielkoviny, nie sacharidy, a ľudské pokrmy zriedka obsahujú živiny potrebné pre mačky bez ochucujúcich zložiek.
Je síce pekné, že sa s mačkou chcete podeliť o svoju obľúbenú pochúťku, nedávajte jej ale nedojedené zvyšky jedla, ktoré by ste inak vyhodiili. Mačka nie je odpadkový kôš, tak sa k nej tak nesprávajte. Radšej jej s láskou vyberte nejakú chutnú a zdraviu prospešnú maškrtu. ♥️