InšpiráciaRodičovstvoSharenting

Hranice sharentingu: Čo zdieľať a čo nie?

  10. Október 2024,    7 min. prečítanie,
S digitalizáciou a rastúcou popularitou sociálnych médií sa mení spôsob, akým zdieľame fotografie, videá a správy zo života našich detí. S tým súvisí trend nazývaný "sharenting". V tomto článku vám vysvetlíme, čo je to sharenting, prečo je dôležité o ňom hovoriť a na čo treba myslieť vždy, keď sa chystáte kliknúť na tlačidlo publikovať.

Čo je sharenting?

Pojem "sharenting" je kombináciou anglických slov "share" (zdieľať) a "parenting" (rodičovstvo). Označuje nadmerné zdieľanie rodičov, ktorí aktívne zverejňujú informácie, fotografie a videá svojich detí na sociálnych sieťach.

Je sharenting zlý? V zásade nie. Ale ako väčšina vecí v živote, aj ten by sa mal robiť s mierou a rozvážne. Hoci sharenting môže byť pre niektorých rodičov spôsobom, ako sa spojiť s rodinou a priateľmi, vyvoláva otázku, kde by sa mali stanoviť hranice zdieľania. Otázky o tom, čo je vhodné zdieľať a čo nie, sú čoraz častejšie. Je dôležité si uvedomiť, že digitálna stopa detí môže mať dlhodobé následky a ovplyvniť ich súkromie a bezpečnosť.
Frekvencia zdieľania
Podľa prieskumu spoločnosti Statista v Poľsku až 21 % rodičov nahráva fotografie alebo videá svojich detí na internet raz týždenne alebo častejšie.
Podľa COPPA rodičia v mnohých kontextoch vystupujú ako strážcovia online identity svojich detí a chránia ich pred potenciálnou škodou online. Taktiež zohrávajú kontrolnú úlohu a stanovujú časové a iné obmedzenia používania internetu svojimi deťmi. Rodičia však nie sú vždy iba v pozícii ochrancu. Naopak, ich zdieľaním na internete môžu svojim deťom ublížiť, či už úmyselne alebo nie.
Čo považujú za riziko českí rodičia?
Na základe výskumu Univerzity Palackého v Olomouci až 76,3 % českých rodičov považuje zdieľanie fotografií nahého dieťaťa za nebezpečné. Oproti tomu len 22,9 % rodičov považuje za nebezpečné fotografie, na ktorých je viditeľná tvár dieťaťa.

Aký vplyv môže mať sharenting na budúcnosť vašich detí?

Nadmerné alebo nepremyslené zdieľanie obsahu súvisiaceho s deťmi na sociálnych sieťach môže mať významný vplyv na budúcnosť detí.
Sharenting prispieva k budovaniu digitálnej stopy dieťaťa už od útleho veku. V podstate od prvej fotografie, ktorú sa rozhodnete zverejniť a zdieľať online. Táto zdanlivo neškodná digitálna stopa môže v budúcnosti ovplyvniť ich povesť a status. 

Medzi ďalšie rizikové oblasti sharentingu rozhodne patrí ochrana súkromia. Deti v čase sharentingu nemajú možnosť rozhodovať o tom, ako sú ich osobné údaje a fotografie zdieľané. To môže mať dôsledky na ich vlastný pocit súkromia a bezpečnosti. 

Podľa výskumu M. Dolores Sánchez-Hernández a M. Carmen Herrera & Francisco Expósito môže sharenting výrazne ovplyvniť vývoj sebavedomia dieťaťa. Rodičia sa často delia najmä o pozitívne momenty a úspechy. To môže vytvárať nerealistické očakávania a ovplyvňovať vnímanie sebaúcty dieťaťa. Na frekvenciu alebo obsah zdieľania môže mať vplyv aj štýl výchovy.
“Tlak prezentovať ideálny obraz a vytvárať dojem "dokonalého" života. To môže prispieť k nespravodlivému porovnávaniu s ostatnými a vytvárať psychický tlak."
Je dôležité rešpektovať právo detí na súkromie a brať do úvahy ich názory na zdieľanie informácií online. Deti by mali mať možnosť vyjadriť svoj súhlas alebo nesúhlas s tým, čo o nich rodičia zdieľajú na sociálnych sieťach.

Samozrejme, novorodenec nebude protestovať, ak ho budete fotiť a zdieľať, keď plače alebo mu tečie mlieko po brade. Skôr než kliknete na tlačidlo zdieľať, skúste sa vžiť do konkrétnej situácie zachytenej na fotografii alebo videu. Nevadilo by vám, keby niekto zdieľal takúto vašu fotografiu bez vášho súhlasu?  

Rodičia by mali starostlivo zvážiť, aké informácie o svojich deťoch zdieľajú. A to sa netýka len fotografií a videí, ale akýchkoľvek citlivých informácií, ako sú mená, adresy, aktuálna poloha alebo podrobnosti z každodenného života detí.

Prečo je také ľahké prepadnúť sharentingu?

Väčšina rodičov zdieľa fotografie svojich detí s dobrým úmyslom. Často zdieľajú obsah, ktorý považujú za vhodný, a sú si plne vedomí následkov. Mnohí si však pritom neuvedomujú dlhodobé dôsledky svojich príspevkov. Keď rodičia zdieľajú informácie o svojich deťoch na sociálnych sieťach, často ich nezdieľajú len s ľuďmi, ktorých by považovali za priateľov a blízkych.
Digitálna stopa
V USA má 92 % dvojročných detí digitálnu stopu. Približne tretina z nich je nejakým spôsobom zapojená do sociálnych médií.
Martina Mikesková
Psychologička, terapeutka a lektorka
Keď rodič sám zdieľa materiály týkajúce sa dieťaťa na svojich sieťach, nikdy nemôže stopercentne zabezpečiť, kto ich uvidí, a dohliadať na možné dôsledky v budúcnosti. S rodičmi sa potom rozprávame o tom, prečo to robia. Spomeňte si napríklad na situáciu, keď ste boli dieťaťom a tiež ste si nechceli vždy pozerať rodinné fotografie a počúvať komentáre o nich, dokonca ani s najbližšími, mohlo to byť v období dospievania. Inak sú rodinné albumy samozrejme úplne v poriadku, ale mali by sme mať právo vybrať si fotografie, ktoré tam patria.
Žiaľ, problém sharentingu je stále na vzostupe. A je pravdepodobné, že tento trend bude ešte oveľa viac narastať. Čím to je? Na vine je niekoľko faktorov, medzi najčastejšie patria:

Jednoduchosť zdieľania

Takmer každý rodič má dnes smartfón s viac ako jednou nainštalovanou aplikáciou, ktorú možno zaradiť do kategórie sociálnych sietí. Fotenie a zdieľanie fotografií je v dnešnej dobe jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. A to kedykoľvek a kdekoľvek. Stačí pár kliknutí a v priebehu niekoľkých sekúnd môže fotografiu obdivovať doslova celý internet.
“Ak nemáte svoj profil uzavretý pre úzky okruh priateľov a rodiny, je takmer nemožné monitorovať obsah, ktorý zdieľate."

Vzdialenosť od rodiny a priateľov

V prípadoch, keď sú rodinní príslušníci od seba vzdialení, sú sociálne médiá jedným zo spôsobov, ako udržiavať vzájomný kontakt. Dávno preč sú tie časy, keď celá rodina žila v jednej dedine. A čo môže byť lepším spôsobom, ako rýchlo a účinne ukázať vaše rastúce dieťa, než fotografie a videá?

Sociálny tlak

Niektorí rodičia sú natoľko zachvátení špirálou zdieľania, že kvôli očakávaniam spoločnosti cítia tlak na zdieľanie rodinných momentov online. Váš instagramový feed je plný usmievavých fotografií z dovoleniek, kávičiek alebo výletov a vy... to chcete tiež? Možno vás FOMO trochu dobehlo.

FOMO je skratka pre "Fear of Missing Out", teda strach, že vám niečo zaujímavé unikne. Tento pojem opisuje pocit, keď sa deje niečo vzrušujúce alebo dôležité a vy ste mimo diania. V online svete sa FOMO často objavuje, keď na sociálnych sieťach sledujete zdanlivo dokonalý rodinný život svojich priateľov alebo kolegov. 

Aj keď máte radi svoju rodinu a svoj každodenný život, môže sa dostaviť pocit, že vám uniká niečo vzrušujúce, a práve to je prejavom FOMO aj u rodičov.
Martina Mikesková
Psychologička, terapeutka a lektorka
Hoci si to rodičia často neuvedomujú, môžu nevedomky naučiť svoje dieťa závislosti od sociálnych médií. V každom prípade ide aj o rešpektovanie osobného priestoru dieťaťa.

Hranice sharentingu: Ako zistíte, či ste ich prekročili?

Obavy o súkromie detí sú úplne oprávnené. Existuje však nejaká hranica sharentingu? Ťažko povedať. Hranicu by si mal určiť každý rodič podľa vlastného uváženia. Nuž, ale ako na to? Skúste si odpovedať na niektoré z nasledujúcich otázok:

  • Je váš profil na sociálnych sieťach prístupný širokej verejnosti?  
  • Zdieľate fotografie svojho dieťaťa na sociálnych sieťach denne alebo dokonca niekoľkokrát denne?
  • Vždy, keď ste na výlete alebo na dovolenke, cítite potrebu zdieľať tieto informácie s ostatnými? 
  • Neviete si predstaviť, že by ste na sociálnych sieťach nezdieľali fotografie z narodenín svojich detí, z vianočného stromčeka alebo z inej dôležitej udalosti, ktorá sa bežne dokumentuje v rodinnom albume?
  • Zdieľate svoje deti aj v situáciách, ktoré im nemusia byť príjemné? Napríklad fotografie alebo videá, na ktorých plačú, hnevajú sa alebo pobehujú polonahé?
  • Nechávate sa ľahko uniesť trendmi na sociálnych sieťach a máte tendenciu vyskúšať každý nový filter alebo fotografickú inštaláciu, ktorú zdieľa vaša kamoška s deťmi alebo obľúbený influencer?

Ak bola vaša odpoveď vo väčšine prípadov kladná, odporúčame vám zamyslieť sa nad tým, akým spôsobom zdieľate svoje deti na sociálnych sieťach.

Ako nájsť rovnováhu v zdieľaní?

Kľúčom k úspechu je nájsť rovnováhu medzi zdieľaním radostných chvíľ a zachovaním súkromia detí. Ako chrániť deti v digitálnom svete? Rešpektujte ich práva na súkromie a snažte sa, aby bolo online prostredie čo najbezpečnejšie. Všetky tieto pravidlá si s nimi prejdite, keď budú dosť staré, aby samé používali mobily a počítače.

Bezpečné online prostredie

  • Nezdieľajte príliš osobné informácie, ako je celé meno, adresa, škola alebo dokonca mená detských kamarátov.
  • Vyhnite sa zdieľaniu informácií, ktoré by sa dali použiť na identifikáciu alebo sledovanie vášho dieťaťa.
  • Pravidelne kontrolujte a aktualizujte nastavenia ochrany osobných údajov. Zvážte vytvorenie obmedzeného okruhu kontaktov.
  • Prijímajte žiadosti o priateľstvo alebo sledovanie od ľudí, ktorých skutočne poznáte a ktorým dôverujete.
  • Obmedzte prístup k obsahu sociálnych médií na skupinu blízkych priateľov a rodiny.
  • Pred zdieľaním fotografií alebo príspevkov s deťmi sa zamyslite, či by mohli dieťa nejakým spôsobom ohroziť. Či už je to dnes alebo o 5 rokov.
  • Vysvetlite deťom, ako správne používať sociálne médiá a online platformy.
Martina Mikesková
Psychologička, terapeutka a lektorka
S rodičmi riešime digitálnu gramotnosť a jej súčasťou je naučiť deti bezpečne sa pohybovať vo virtuálnom prostredí. Okrem toho, že im poskytujeme rôzne rodičovské zámky a kontroly, je to aj o tom, ako samotní rodičia svojím príkladom zaobchádzajú s údajmi svojich detí.
Emoji na vzostupe
Ak chcete rešpektovať súkromie svojich detí a nechcete zdieľať ich tvár bez ich súhlasu, môžete ju zamaskovať pomocou emojis. Nie vždy je možné odfotiť fotografiu tak, aby nebolo vidieť tvár vášho dieťaťa, v takom prípade môžete na jej zakrytie použiť emoji alebo smajlíka. Prípadne môžete zakryť tváre iných detí na fotografiách, ktoré nemáte povolené zdieľať.
Vo svete, kde je online zdieľanie bežnou súčasťou života, je dôležité uvedomiť si hranice sharentingu. Rodičia by mali zvážiť zodpovednosť, súkromie detí, etické aspekty a dlhodobé dôsledky digitálnej stopy. Stanovenie jasných pravidiel a rešpektovanie práv detí vám môže pomôcť nájsť správnu rovnováhu pri zdieľaní.