InšpiráciaOpatrovanie detíPrvé opatrovanie

Ako pripraviť seba a deti na prvé opatrovanie

  25. November 2024,    6 min. prečítanie,
Čaká vás prvé opatrovanie a ste z neho trochu nervózni? Nie je dôvod. Či už je to vaša úplne prvá skúsenosť s hlídačkou-opatrovateľkou, alebo ste sa dostali do situácie, keď hľadáte novú, máme pre vás sprievodcu, vďaka ktorému všetky obavy opadnú.

Niet sa čoho báť. Ako to už býva, šťastie praje pripraveným. Poďte pripraviť seba aj deti na prvé opatrovanie. A nadchnúť sa preň!

1) Pripravte deti na opatrovanie dostatočne vopred

Nenechávajte zoznamovanie na poslednú chvíľu. Hovorte o novej opatrovateľke s deťmi dostatočne vopred a snažte sa ich na novú skúsenosť s opatrovaním pripraviť s pozitívnym prístupom. Pomôžete im tým prekonať nepríjemný, ale prirodzený strach z odlúčenia.

Hovorte o opatrovaní ako o zábave, o niečom, na čo sa deti budú tešiť. Snažte sa vybudovať priateľský vzťah už pred samotným stretnutím. Nech radosť a potešenie vyhrá nad strachom a obavami. U batoliat a mladších detí, ktoré ešte príliš nerozumejú súvislostiam, sa sústreďte najmä na spoločne strávený čas s hlídačkou.

2) Predstavte deťom opatrovateľku pred prvým opatrovaním

Ideálne je zoznámiť deti s hlídačkou ešte pred úplne prvým opatrovaním. Stretnutie vopred pomôže zvýšiť nielen vašu dôveru, ale hlavne dôveru medzi deťmi a hlídačkou. Môžete sa stretnúť napríklad na detskom ihrisku, kde sa hlídačka môže aktívne zapojiť do práce s deťmi alebo v obľúbenej cukrárni, kde bude panovať priateľská atmosféra.
Tip
Na prvé stretnutie je vhodné zvoliť neutrálne prostredie pre lepší pocit všetkých zúčastnených. Prostredie nebude nikoho ovplyvňovať a dosiahnete tak najlepšie výsledky vzájomného spoznávania.

3) Vyskúšajte si opatrovanie nanečisto

Pozvite hlídačku pred prvým oficiálnym opatrovaním ku vám domov a vyskúšajte si opatrovanie nanečisto, počas ktorého budete k dispozícii. V rámci skúšobného opatrovania môžete navyše zdieľať všetky podstatné informácie k prvému opatrovaniu a pravidlá domu.

Mimoriadne situácie

Hoci nikto z nás nechce na tieto okolnosti ani pomyslieť, vždy je lepšie byť pripravený, než prekvapený. A pri bezpečnosti to platí dvojnásobne. Čo by hlídačka mala vedieť alebo mať poruke v dobe vašej neprítomnosti?

  • Kontaktné údaje: Na vás a ďalšieho rodinného príslušníka, ktorý je k dispozícii. Vhodné je pre prípad núdze oznámiť aj kontakt na niekoho z rodinných blízkych alebo kamarátov a susedov.
  • Adresa: Napíšte hlídačke adresu vášho domova, aby ju bola schopná oznámiť v prípade potreby.
  • Kontakt na lekára: Poskytnite kontaktné údaje pediatra a uveďte príklady, v akej situácii sa na neho môže hlídačka obrátiť.
  • Telefónne čísla pre núdzové situácie: Všetci ich poznáme, ale aj napriek tomu je vhodné ich mať po ruke. Vypíšte čísla na tiesňové linky, medzi ktoré patrí záchranka (155), polícia (158), hasiči (150) a tiesňová linka (112).
  • Základné informácie detí: Poskytnite hlídačke základné informácie o deťoch. Dátum narodenia, alergie a prípadne ďalšie zdravotné informácie a obmedzenia.

To najdôležitejšie na záver. Uistite sa, že opatrovateľka vie, akým spôsobom a za akých okolností vás môže kontaktovať. V akých situáciách vám písať, kedy volať a kedy to naopak nie je nutné a mala by si poradiť sama.
Máme pre vás tip!
Ak si chcete uľahčiť prácu, na nič nezabudnúť, ale zároveň odovzdať všetko podstatné, stiahnite si náš ťahák pre hlídačku, ktorý môže mať počas opatrovania pri sebe. 

4) Zoznámte opatrovateľku s rutinou detí

Predstavte opatrovateľke, ako vyzerá denný režim detí. Záleží vždy na forme opatrovania, preto sa sústreďte na informácie, ktoré sú pre ňu podstatné.

Ak ide len o opatrovanie popoludní, zamerajte sa na školské povinnosti, aktivity detí, desiate a prípadne prípravu večere. Pokiaľ ide o opatrovanie cez noc, popíšte, ako vyzerá večerná rutina detí, kúpanie, hygiena a o koľkej chodia spať. 

Doplňte náš formulár všetkými potrebnými informáciami a nemusíte sa obávať, že by ste na niečo zabudli.
„Nie ste v tom sami. Každý mesiac sa na Hlídačky.cz prihlási cez 2500 nových rodín. Podľa našich štatistík si rodiny rezervujú v priemere okolo 20 000 hodín opatrovania.“

Rutina sa s vekom líši

V každom vekovom období dieťaťa budú potreby a rutina vyzerať inak. Líšiť sa budú napríklad aj bezpečnostné opatrenia pri hraní vonku či počas leta. Na čo je dobré myslieť v rôznych vekových štádiách?

  • Dojča (do 1,5 roka)
    Pre opatrovanie dojčaťa je dôležité vybrať opatrovateľku, ktorá má skúsenosti so starostlivosťou o dojčatá. Dieťa je ešte vo veku, keď nedokáže priamo komunikovať svoje potreby. Do rutiny je potrebné zahrnúť podrobný režim, na ktorý je dojča zvyknuté. Vrátane informácií ohľadom stravy a príkrmov, spánku, prebaľovania, kúpania alebo používania nočníka.

  • Batoľa (do 2,5 roka)
    S väčšinou batoliat sa opatrovateľka už nejakým spôsobom dohovorí. Ide o vekovú skupinu, ku ktorej je nutné pristupovať veľmi individuálne. Schopnosti a zručnosti sa môžu u jednotlivých batoliat veľmi líšiť. Preto je dôležité odovzdať opatrovateľke informácie, ktoré zodpovedajú vášmu batoľaťu.

    Vie si povedať, keď chce jedlo a pitie, keď má hlad alebo smäd? Vie chodiť samo na nočník? Má nejaké potravinové intolerancie? Zvládne samo jazdiť na odrážadle? Máva záchvaty hnevu? Všetky tieto informácie by mala poznať.

  • Predškolák (do 6 rokov)
    Predškolák sa s opatrovateľkou už dohovorí bez problému. Je schopný komunikovať svoje potreby a prejavovať emócie. Začína mať režim, ktorý ho pripravuje na školské povinnosti, preto je nutné jeho rutinu komunikovať s opatrovateľkou. Navštevuje nejaké krúžky? Je potrebné s ním trénovať na hudobný nástroj, a koľko času má dovolené tráviť na telefóne?

  • Školák (do 12 rokov)
    Mladý školák je už ostrieľaný parťák opatrovateľky. Vie sa orientovať nielen doma, ale tiež vie, aké má povinnosti. Len treba naň dohliadnuť. U školáka bude dôležitý režim. Ako má vyzerať príprava do školy, robí si úlohy sám alebo mu treba pomôcť? Aké krúžky navštevuje a kto ho vyzdvihuje?

5) Bezpečnosť v dome

Počas skúšobného opatrovania odporúčame prejsť dom alebo byt spoločne s opatrovateľkou, ukázať miesta, kam deti nesmú alebo kde potrebujú mať počas opatrovania zvýšenú pozornosť.

Odovzdať základy bezpečného opatrovania, kedy všetky ostré predmety alebo chemikálie by mali byť mimo dosahu detí. Zásuvky a nebezpečné miesta, ako je schodisko, by mali byť prispôsobené k veku dieťaťa.

Je dôležité, aby hlídačka vedela, kde sa nachádzajú bezpečnostné prvky, ako je lekárnička, núdzový východ alebo hasiaci prístroj.

6) Pravidlá opatrovania

Je dobré si s hlídačkou ujasniť aj pravidlá, ktoré môžu zasahovať do viacerých rovín opatrovania. Či už pravidlá pre deti, domácnosť alebo vo vzťahu medzi vami a opatrovateľkou. Nastavenie pravidiel je veľmi individuálna záležitosť, tu je ale pár základných, ktoré je dobré si pred opatrovaním ujasniť:

  • Čas strávený u obrazovky. Majú deti nejaký časový limit? Obmedzený prístup k aplikáciám? Ktorú elektroniku môžu využívať na zábavu a ktorú nie?
  • Návštevy kamarátov počas opatrovania. Môžu si deti pozvať kamarátov počas plánovaného opatrovania? Ak áno, ako má hlídačka pristupovať k cudzím deťom?
  • Kedy a kde sa majú robiť domáce úlohy? Majú deti vymedzený čas na úlohy? Praktizujete pravidlo „najprv úlohy, potom zábava“? Sú deti počas prípravy samostatné?
  • Odmeny pre deti. Ako pristupujete k odmeňovaniu detí? Sú u vás sladkosti tabu?
  • V akých situáciách sa na vás má opatrovateľka obrátiť? A naopak, kedy by si mala zvládnuť poradiť bez vás?
  • Prístup na WiFi. Aká je vaša predstava o komunikácii medzi vami a opatrovateľkou? Ako sa staviate k používaniu telefónu počas doby opatrovania?

7) Pripravte deti na prvé opatrovanie

Či už to pre deti bude úplne nový zážitok, alebo výmena opatrovateľky, je dobré ich na Deň D postupne pripravovať. Počas dňa s nimi nenásilne a úplne prirodzene túto tému otvárajte. Zaujímajte sa o to, či sa tešia, či z niečoho majú strach alebo či ich niečo zaujíma.

Skúste im načrtnúť, ako bude opatrovanie vyzerať. Na čo sa môžu tešiť a aký program ich čaká. Zaraďte do rutiny aktivity, ktoré im robia radosť. Môže to byť tvorenie z plastelíny, výprava na detské ihrisko v okolí alebo napríklad listovanie si obľúbenou encyklopédiou zvierat. Každé dieťa je iné a každého baví niečo iné.

Ak sú deti vyberavé v jedle, ideálne je tiež pripraviť desiate a pokrmy, ktoré zaručene nikdy neodmietnu. V neposlednom rade nachystať obľúbené hračky, deku, plyšáky a iné nevyhnutnosti, pri ktorých viete, že na ne dieťa nedá dopustiť. Každý sme niečo také mali, no nie?

8) Zhodnoťte skúšobné opatrovanie

Skúšobné opatrovanie máte za sebou. Prebehlo to podľa vašich očakávaní a deti si s opatrovateľkou sadli? Spýtajte sa detí, ako sa im opatrovanie na skúšku páčilo a ako sa s opatrovateľkou cítili.

Ak ste získali pocit vzájomnej dôvery, je načase si dohovoriť prvý oficiálny termín a hurá na prvé opatrovanie!