Jarné upratovanie: Osviežte a zorganizujte svoj domov
Jar je tu a s ňou prichádza ideálny čas na poriadnu organizáciu domácnosti a jarné upratovanie. To by nemalo byť iba povinnosťou, ale naopak príležitosťou na oživenie domova a upokojenie mysle. Poriadok, organizácia vecí a čistota v domácnosti môžu zvýšiť vašu efektivitu a budete sa doma cítiť lepšie. Akonáhle sa zbavíte chaosu v domácnosti, pomôže vám to redukovať aj chaos vo vašej mysli.
Príprava na jarné upratovanie
Kto je pripravený, nie je prekvapený. Pred samotnou organizáciou a upratovaním si skontrolujte vaše čistiace zásoby. Prejdite si všetky upratovacie prostriedky, skontrolujte ich zásoby a vypíšte si zoznam tých, ktoré vám chýbajú.
Vymeňte všetky handry, kefy a mopy, ktoré už to najlepšie majú za sebou. Pripravte si nový čistiaci arzenál, ktorý vám vydrží ideálne po zvyšok celého roka a v jeho priebehu, nech stačí už len dopĺňať potrebné.
Máte prostriedky, ktoré nepoužívate alebo ich skladujete roky a čakáte na božskú inokedy? Zbavte sa ich. Nemusíte ich nutne vyhodiť, skúste ich ponúknuť niekomu, kto ich využije. Organizácia čistiacich prostriedkov a pomôcok vám pomôže k jednoduchšiemu a systematickejšiemu upratovaniu.
Ste alergici? Pred samotným upratovaním si ešte naplánujte hĺbkové upratovanie, aby ste predišli šíreniu alergénov v domácnosti.
Prokrastinácia a neporiadok
Štúdia Procrastinators and Clutter z roku 2017 zistila, že neporiadok úzko súvisí s prokrastináciou, pocitom zahltenia a doslova znižuje kvalitu života. Autori štúdie opisujú, že naše vonkajšie prostredie pôsobí na naše emócie a psychiku ako nádoba. Potrebujete doliať energiu a sústrediť sa? Upracte si a zorganizujte priestor okolo vás!
Jarné upratovanie: Nachystajte si plán!
Každé upratovanie potrebuje svoj systém a plán. Rozvrhnite si upratovanie do logických etáp a nesnažte sa upratať celý dom na jeden záťah. Pripravte si rozumný plán. Ako na to?
- Postupujte po izbách: Upratujte jednotlivé miestnosti postupne, akonáhle jednu kompletne dokončíte, pustite sa na ďalšiu.
- Dôkladne vyčistite úložné priestory: Vypracte a očistite vnútro všetkých skríň, poličiek a ďalších úložných priestorov.
- Vytrieďte nepotrebné veci: Prejdite si všetky veci a zbavte sa tých, ktoré už nepotrebujete alebo sú nefunkčné.
- Vymeňte zimný šatník za jarný: Zazimujte zimné oblečenie a vytiahnite zo šatníka jarné outfity.
- Umyte okná po zime: Dôkladne umyte a vyleštite všetky okná z oboch strán, aby ste mohli sledovať, ako sa vám príroda mení pred očami. Skontrolujte tiež, či vaše okná nie sú napadnuté plesňou.
- Nezabudnite na vonkajšie upratovanie: Aj vonkajšie priestory ako záhrada, terasa alebo balkón si zaslúžia vlastné jarné upratovanie.
- Urobte poriadok v kuchyni aj lekárničke: Skontrolujte expiráciu trvanlivých potravín a kozmetiky, opaľovacích krémov, repelentov a liekov. Preorganizujte potraviny v chladničke tak, aby boli rozdelené podľa správnych teplotných zón.
Eliška Popková
Expertka na upratovanie
Nekontrolujte iba dátum expirácie, ale skontrolujte tiež symbol otvorenej nádoby, kde je napísané, ako dlho po otvorení sa smie produkt používať.
Dajte zbohom chaosu
Kedy inokedy si urobiť poriadok a zorganizovať si domácnosť, ako na jar? Pretriedenie starých vecí vám pomôže nielen prevzdušniť priestor, ale tiež dá príležitosť vytvoriť si funkčný organizačný systém, aby ste predišli ďalšiemu zabordeleniu.
1. Určite si kritériá triedenia
Než začnete, určite si kritériá, podľa ktorých zvolíte, čo ponechať a čo vyhodiť. Zvážte, či:
- danú vec používate pravidelne
- máte pre ňu dostatok miesta
- je stále funkčná
- má pre vás emocionálnu hodnotu
Pokiaľ na niektorú z týchto otázok odpoviete záporne, je čas sa s danou vecou rozlúčiť.
2. Kategorizujte
Rozdeľte si veci do kategórií a postupujte systematicky. Môžete začať s triedením oblečenia, kníh, riadu alebo napríklad topánok.
3. Zaistite správnu likvidáciu nepotrebných vecí
Máte roztriedené, ale neviete, kam s nepotrebnými vecami? Máte niekoľko možností, ako s nimi naložiť. Môžete ich:
♻️recyklovať, ak sú vhodné na recykláciu
🎁darovať, najmä keď sú veci stále v dobrom stave a môžu pomôcť niekomu inému
💸predať, najvýhodnejší spôsob, pokiaľ ide o cennejší predmet
🗑️vyhodiť do veľkoobjemového kontajnera
Pretriedenie starých vecí vám umožní uvoľniť priestor, získať lepší prehľad o tom, čo doma máte a používate alebo čo skladujete úplne zbytočne. Vo väčšine miest a obcí, napríklad v Trenčíne či v Nitre, navyše môžete v rámci jarného upratovania využiť veľkokapacitné kontajnery na väčšie predmety a nábytok, ktoré vyložia v rôznych častiach mesta. Pozrite si stránky svojho mesta pre viac informácií.
Organizácia zvyšných predmetov
Veci, ktoré nepoužívate, sú už preč. Hurá! Teraz je potrebné sa zamerať na čo najefektívnejšie využitie priestoru, ktorý bude praktický nielen na skladovanie, ale samotné používanie vecí. Ako získať čo najviac úložného priestoru?
1. Vytvorte si funkčné úložné systémy
Prejdite si každú miestnosť a určite si miesta, kde potrebujete ukladať aké veci. Zvážte rôzne typy úložných priestorov, ako sú regály, skrine, šuplíky alebo kontajnery pod posteľou, ktoré sú pre konkrétnu miestnosť použiteľné.
Vyberte také, ktoré zodpovedajú potrebám a veľkosti vašej domácnosti. Otvorené regály pre ľahký prístup sú vhodné do špajze a kuchyne. Uzavreté skrine sa naopak hodia viac do spálne a na chodbu. Pracujte aj s úložným priestorom na stenách. Nainštalujte poličky, kde môžete vytvoriť knižnicu alebo si uchovávať spomienky v podobe fotiek.
2. Usporiadajte veci podľa frekvencie používania
Asi nebude najpraktickejšie mať vaše najobľúbenejšie topánky v zadnej časti skrinky na topánky, čo myslíte? Predmety, veci a oblečenie, ktoré používate na pravidelnej báze, vždy umiestnite na ľahko dočiahnuteľné miesto, nech ich máte vždy po ruke, napríklad na nižšie poličky. Naopak menej používané predmety môžete ukladať na vyššie alebo ťažšie prístupné miesta.
3. Nezabúdajte na estetiku
Zvážte aj vizuálny dojem úložných systémov. Zdá sa to ako zbytočnosť, ale nielen vďaka praktickému usporiadaniu, ale aj vizuálne peknému systému sa vám bude poriadok udržiavať oveľa ľahšie.
Prispôsobujte!
Tip: Pravidelne revidujte a upravujte úložné systémy podľa potrieb a zmien v domácnosti.
4. Vykonávajte pravidelnú údržbu
To najdôležitejšie? Nezaspať na vavrínoch. Základ máte za sebou, gratulujeme! Avšak aby vaša organizácia mala zmysel, je potrebné ju udržiavať a počas používania prípadne doladiť podľa potrieb.
Vďaka týmto krokom môžete dosiahnuť optimálnu organizačnú efektívnosť vo vašej domácnosti a udržať priestor čistý a prehľadný po dlhú dobu.
Tipy, ako usporiadať detskú izbu
Izbičky našich najmilších vedia byť občas pekný chaos. Áno, detská izba by sa dala nazvať kráľovstvom večného neporiadku. Nie je ale na škodu dať aj takému chaosu trochu štruktúry, keďže neuprataná izba vie byť podvedomým spúšťačom stresu u detí aj dospelých. Začnite tým, že prejdete izbu a vyradíte z nej všetky nepotrebné veci. Postupujte systematicky:
- Začnite šatníkom, vyraďte všetko malé oblečenie, ktoré môžete poslať na charitu alebo venovať kamarátkam.
- Prejdite všetky poličky a zásuvky. Zbavte sa všetkých nepotrebných vecí ako sú popísané papiere, vypísané perá a fixky alebo polámané ceruzky.
- Značkujte! Použite označovanie alebo popisky na krabice, zásuvky a police, aby bolo ľahšie nájsť veci, ktoré hľadáte.
- Skontrolujte všetky hračky. Fungujú tak ako majú? Sú stále zodpovedajúce veku dieťaťa? Hrá sa s nimi?
- Hračky, ktoré si ponecháte, dôkladne vyčistite. Hračky si (nielen) malé deti strkajú do úst, preto je vhodné ich z času na čas vyčistiť.
Eliška Popková
Expertka na upratovanie
Na čistenie je absolútne nevhodné používať agresívne čistiace prostriedky plné toxínov. Ušetrite si čas a čo sa dá vyperte v jemnom pracom prostriedku bez aviváže. Aj lego môžete strčiť do dobre uzatvárateľného, priedušného látkového vrecka a dať vyprať na nízke otáčky a nízky stupeň vody.
Povzbuďte deti, aby vám s týmto procesom pomohli. Nechajte ich, aby si samé roztriedili hračky, knihy a oblečenie na kôpky, ktoré si chcú ponechať, darovať alebo vyhodiť.
Vyčleňte si v izbičke zóny
Detské izbičky musia byť často veľmi multifunkčné a spĺňať hneď niekoľko kritérií. Musia byť pre deti bezpečným miestom pre odpočinok a spánok, miestom na hranie a zábavu, a zároveň musia slúžiť aj ako priestor pre sústredenie, kde môžu plniť domáce úlohy a školské projekty bez rozptyľovania.
Ako s tým naložiť? Rozdeľte izbu do rôznych zón pre hranie, učenie a odpočinok. Každá zóna by mala mať svoje vlastné úložné riešenie, ktoré bude zodpovedať potrebám pre danú aktivitu. Rozdelenie do jednotlivých zón pomôže zbytočne deti nezahlcovať vecami a získajú lepší prehľad o tom, čo kde majú.
Eliška Popková
Expertka na upratovanie
Snažím sa udržiavať v hračkách minimalizmus. Hračky v boxoch a policiach obmieňam a schovávam tie, ktoré nie sú práve v kurze. Až keď sa existujúce hračky omrzia, nejdem kupovať hneď nové, ale vymením ich za niektoré z tých ukrytých v skrini.
Nezabudnite na pravidelnú údržbu
Naučte deti, aby si udržiavali poriadok vo svojej izbe tým, že zavediete dennú alebo týždennú rutinu upratovania.
Tak čo, ste pripravení sa vrhnúť do jarného upratovania a zorganizovať si váš domov? Podeľte sa s vašimi tipmi ako udržujete vašu domácnosť organizovanú na našom Facebooku alebo Instagrame!