V hlave 2: Ako na výchovu emočne inteligentných detí?
Sledovanie filmov veľa rodičov zavrhuje. Prichádzajú tým ale o niekoľko možností posunúť cítenie a myslenie dieťaťa na inú úroveň. V hlave 2 je skvelý príklad filmu s potenciálom podporiť rozvoj u všetkých vekových kategórií.
Ako vám môže pomôcť pri rodičovstve a akou formou učí deti spracovať emócie? Všetko sme zhrnuli pod 9 dôvodov, prečo by ste si film s deťmi mali pustiť.
Prínosy sledovania filmov s rodinou
Mnoho rodičov verí, že nechať deti pozerať sa na obrazovky je všeobecne problematické. Často zastávajú aj názor, že by ste im nemali púšťať televízor vôbec, ak nie ste v absolútnej núdzi. Filmy ale môžu byť pre deti prínosné, keď si vhodne vyberiete. Medzi výhody ich sledovania patrí napríklad:
- Inšpirácia: Deti si môžu niektoré postavy zobrať za vzor, čo na ne môže mať pozitívny vplyv. Napríklad vianočné filmy ich môžu motivovať konať dobré skutky a pomáhať ostatným.
- Vzdelávanie: Okrem praktických informácií o svete sa deti sledovaním zahraničných rozprávok môžu naučiť cudzí jazyk. Ide o ideálny spôsob doučovania angličtiny aj u menších detí.
- Podpora predstavivosti a kreativity: Vžiť sa do fiktívnych svetov je mentálne stimulujúce a umožňuje prežívať doposiaľ nevídané situácie.
- Výchovná pomôcka: Filmy v deťoch vyvolávajú otázky o fungovaní sveta a môžu byť skvelým nástrojom pri výchove.
- Odvedenie pozornosti: Keď je dieťa choré alebo smutné a chcete odviesť jeho pozornosť k iným myšlienkam.
Ako vybrať ideálny film pre deti?
V najlepšom prípade by film mal…
- 📚 Podporovať učenie. Deťom, ktoré sa ešte len učia rozprávať, môžete na filmoch ukázať farby, čísla, tvary a ďalšie základné slová. Starším možno vysvetliť komplexnejšie veci, napr. fungovanie spoločnosti.
- 🍀 Ukazovať dobrú morálku. Podľa výskumu holandských psychológov je dôležitou funkciou príbehov možnosť znázorniť pekné správanie, vďaka ktorému deti uvidia v ľuďoch dobro a budú motivované robiť dobré skutky.
- ⏱️ Mať maximálnu dĺžku cca 90 minút. Dlhodobé sústredenie môže byť pre deti náročné, vyberajte preto najmä kratšie filmy.
Ak si podľa daných kritérií stále neviete vybrať, máme pre vás skvelý tip na film pre deti všetkých vekových kategórií: druhý diel rozprávky V hlave, ktorý prišiel do kín v júli 2024.
Vedeli ste, že…?
Na filme spolupracoval tím psychológov a neurovedcov, aby bol obraz detskej mysle čo najpresnejší.
V hlave 1 a 2: Dej a postavy
Filmy štúdia Pixar sú známe svojou kreatívnou personifikáciou neživých predmetov (napr. Toy Story, Autá) a dojemnými príbehmi, ktoré zabavia deti aj dospelých. Ani séria V hlave nie je výnimkou.
Prvý diel: Emócie v detstve
Hlavnou postavou je obyčajné 11-ročné dievča Riley. Spoznávame ju predovšetkým cez jej emócie, ktoré sú zosobnené v podobe 5 rôznych postavičiek. Ovládajú jej myseľ, ovplyvňujú spomienky a celkový vývoj.
Aké postavy sú vo filme V hlave 1?
- Radosť
- Smútok
- Strach
- Hnev
- Nechuť
Aj na tomto filme je možné deťom ukázať veľa vývojových procesov, ktorými si budú prechádzať: strata imaginárnych priateľov, spracovanie spomienok a prijatie životných zmien. Druhý diel je ale v zobrazovaní psychiky detí o niečo komplexnejší, a o to viac sa oplatí si ho pozrieť.
Druhý diel: Prečo práve ten vidieť s deťmi?
Nemajte obavy – napriek tvrdeniu niektorých kritikov pokračovanie nie je iba recyklovanou verziou prvého dielu. Riley je teraz 13 rokov, jej emócie fungujú relatívne v harmónii a má vyrovnaný život… Teda až do bodu, keď udrie puberta. Kontrolu v jej hlave zrazu preberá nových 5 emócií a nastane chaos.
Aké nové emócie sa objavia vo filme V hlave 2?
- Úzkosť
- Závisť
- Nuda
- Trapas
- Nostalgia
Filmu diváci vyčítajú, že nové postavy sa až príliš podobajú na niektoré z pôvodných, alebo, že niektoré z nich sa objavia len málo a sú zbytočné. Nie je to ale v realite rovnako? Závisť v porovnaní s radosťou či smútkom pocítite pravdepodobne výrazne menej. Úzkosť je zmesou strachu a radosti, a nuda sa často spája s nechuťou.
Expert Dacher Keltner, ktorý pri filme asistoval, tvrdí, že emócie detí sú v porovnaní s dospelými čistejšie a jasnejšie. S pribúdajúcim vekom potom začnú byť oveľa viac zmiešané. Z jasne vyhranených piatich emócií Riley sa tak v priebehu puberty stáva tok chaotických a veľmi podobných pocitov, líšiacich sa len drobnými nuansami.
Ide istým spôsobom o klasickú rozprávku, kde hrdinovia prežijú dobrodružstvo, v priebehu ktorého sú nútení niečo obetovať a zmeniť svoj charakter k lepšiemu. Čo ju ale robí naozaj výnimočnou, je absencia zloducha. Prekážky tak vznikajú viac realisticky: nie v boji dobro vs. zlo, ale ako nežiaduci výsledok dobrých úmyslov.
Úzkosť a Závisť napríklad chcú Riley pomôcť spoznať nové kamarátky, ale zanedbajú kvôli tomu jej starú partiu. Nuda sa snaží, aby sa Riley nestrápnila, ale vyústi to v nechcený sarkazmus. Pre deti ide o skvelý príklad toho, že naše vnútorné emócie nie sú dobré, ani zlé – ale treba si dávať pozor na to, ako ich prejavy môžu pôsobiť navonok, a naučiť sa s nimi pracovať.
Akými ďalšími spôsobmi môžete film využiť, aby ste podporili zdravý emočný vývoj vašich detí primerane k veku?
9 dôvodov, prečo film pomáha pri výchove detí v každom veku
Rôzne staré deti majú odlišné schopnosti porozumenia a sú v inom štádiu kognitívneho vývoja (vývoja mozgu). Niektoré z týchto procesov sa menia a vyvíjajú automaticky s vekom, rodičia ale môžu podporiť rozvíjanie detskej mysle aj skôr. Ako na to? Skúste to napríklad cez film V hlave 2!
Deti mladšie ako 5 rokov
Batoľatá a predškoláci už prežívajú rôzne emócie, chýba im ale schopnosť ich ústne popísať a vysvetliť. Zároveň nedokážu pochopiť, že ostatní ľudia majú svoje vlastné vedomie a vnútorný svet. Z toho môžete vychádzať, keď si film spolu budete púšťať:
- Keď sa dieťa učí rozprávať, okrem hmotných predmetov a zvierat okolo seba mu skúste slovnú zásobu rozšíriť aj o emócie. Pre také malé deti môžu byť príliš abstraktné – a tu vám pomôže film. Vytvorte asociácie medzi pocitmi a prejavmi správania. Príklad: keď Riley vo vnútri ovláda Radosť, navonok sa začne usmievať. Akonáhle nad ňou prevezme kontrolu Trapas, sčervenajú jej tváre.
- Film vám môže pomôcť vysvetliť, že žiadna emócia netrvá večne. Deti sa vo svojich pocitoch môžu ľahko „zaseknúť“, ukážte im teda, ako sa emócie môžu striedať. Príklad: Riley prehrala hokejový zápas a bola smutná, ale keď ju jej kamarátky a rodičia objali, smútok vystriedala radosť.
- V nadväznosti na predchádzajúci bod s nimi môžete prebrať riešenia, ako vystriedať jednu emóciu za druhú. Spoločne zistite, čo im pomohlo, keď boli smutní alebo nahnevaní. Bolo to vaše objatie, obľúbená hračka alebo rozprávka? Metódy na upokojenie sa budú tiež líšiť podľa veku.
- Rozprávajte sa o príčinách emócií hlavnej postavy. Pri spracovaní pocitov je dôležité vedieť rozpoznať aj ich spúšťače.
- Upozornite na rozdiel medzi tým, čo Riley robí navonok a čo všetko sa odohráva v jej hlave. Možno to znie zvláštne, ale deti si nemusia uvedomovať, že im neviete čítať myšlienky. Ponaučením by malo byť, že nevidíte, čo dieťa cíti, takže by sa vám to malo snažiť odkomunikovať.
Deti a emočná regulácia
Proces emočnej sebaregulácie sa deti učia postupne v priebehu dospievania. Jeho súčasťou sú nasledujúce schopnosti a kroky:
- Identifikovať, o akú emóciu ide.
- Určiť spúšťač danej emócie, teda čo ju vyvolalo.
- Naučiť sa emócie zvládať sám a nezávisle, bez pomoci rodiča.
Deti vo veku 5–10 rokov
Môžu mať problémy rozpoznať a popísať svoje emócie napriek tomu, že už to dokážu. Podľa Piagetovej teórie sa potom zhruba v 10 rokoch deťom začne meniť morálny systém: sú schopné si uvedomiť, že morálka je relatívna, a vychádza z úmyslov, nie z ich dôsledkov.
Menšie deti sa pri úsudkoch dobré/zlé sústredia najmä na skutky: napr. Riley sa správala zle, lebo zanedbala svoje staré kamarátky.
Staršie deti už vnímajú aj úmysel: správanie Riley nebolo až také zlé, pretože to neurobila zámerne.
Staršie deti už vnímajú aj úmysel: správanie Riley nebolo až také zlé, pretože to neurobila zámerne.
V modernej psychológii sa ale uvažuje o tom, že k zlomu vo vnímaní môže dôjsť aj skôr. A ako lepšie deti na zmeny v prežívaní aj premýšľaní pripraviť, než vďaka filmu?
- Film môže pomôcť si pocity vizualizovať a následne ich popísať. Ak sa ocitnete v situácii, keď dieťa nedokáže vyjadriť, ako sa cíti, podporte ho v porovnávaní so situáciami z filmu. Ak sa dieťa cíti všeobecne zle, pomôžte mu určiť emócie pýtaním sa, prípadne si vyraďovacou metódou prejdite emócie, ktoré rozhodne necíti.
- Vysvetlite proces dospievania. Druhý diel V hlave sa primárne venuje puberte a menšie deti ho nemusia pochopiť. Predstavuje ale skvelú príležitosť, ako deťom školského veku dospievanie popísať skôr, ako si ním začnú prechádzať. A to im môže len prospieť – diskutovať s dieťaťom o zložitých témach je súčasťou autoritatívneho štýlu výchovy, ktorý sa považuje za jeden z najlepších.
- Dôležitou ideou filmu je, že neexistujú dobré či zlé emócie, len lepšie a horšie spôsoby, ako ich spracovať. Preberte tému potláčania emócií a jeho dôsledky.
- Deti sa naučia rozumieť nielen svojim vlastným emóciám, ale získajú tiež empatiu k druhým. Príklad: v jednej scéne sa Riley hnevá na svoje kamarátky, pretože tuší, že pred ňou niečo skrývajú. Náhľad do myšlienok ostatných ale ukáže, že sa jej len niečo boja povedať, ale nemyslia to zle.
Vybraný film nemusí byť dokonalý
Žiaden film nie je bez chyby a čo je znesiteľné pre jedno dieťa, môže ďalšie rozrušiť alebo nudiť. Zároveň ale nie je zlé pustiť dieťaťu film, ktorý má isté problémy – a to platí aj pre V hlave 2.
Rozvíjať kritické myslenie môžete práve tým, že o filme budete diskutovať, hľadať v ňom chyby a rozoberať, čo sa vám nepáčilo. Film V hlave 2 sa napríklad dominantne sústredí na dievčenský svet – môžete teda prebrať napríklad to, čím by sa film líšil, keby bola hlavná hrdinka chlapcom.
Existuje veľa filmov pre deti, len málo z nich je ale pre nich natoľko prospešných a poučných, ako práve druhý diel V hlave. Nezavrhnite ho kvôli negatívnym kritickým reakciám. Naopak, využite príležitosť sa naň pozrieť s deťmi a rozvíjať ich cítenie aj premýšľanie.
Aké ďalšie filmy sa vám s deťmi osvedčili? Podeľte sa s nami na Instagrame alebo Facebooku!
Aké ďalšie filmy sa vám s deťmi osvedčili? Podeľte sa s nami na Instagrame alebo Facebooku!