Výhody čítania deťom: 8 dôvodov, prečo čítať rozprávky na dobrú noc
Čítanie je jednou z najdôležitejších zručností, ktoré môžete deťom odovzdať. Rozvíja totiž ich myslenie, emocionálnu inteligenciu a kognitívne schopnosti, a to zďaleka nie je všetko. Aké ďalšie výhody deťom prináša pravidelné čítanie (nielen) pred spaním?
Aké výhody deťom prináša čítanie?
Deti, u ktorých je čítanie prirodzenou súčasťou života už odmalička, jednoduchšie zvládajú nástup do školy. Aj toto je jedna z mnohých výhod a zároveň dôvodov, prečo je skvelý nápad začať s čítaním už od útleho veku.
1. Rozvoj jazykových zručností
Čítanie pomáha deťom rozvíjať ich jazykové schopnosti už v ranom detstve. Keď im čítate rozprávku, do pamäti sa im ukladá bohatá paleta slov, čo následne pomáha pri jednoduchšej komunikácii. A to nielen s rodičmi a rovesníkmi, ale aj pri nástupe do škôlky a školy.
Deti, ktoré majú silný jazykový základ a bohatú slovnú zásobu, oveľa ľahšie rozumejú aj zložitejším požiadavkám či úlohám a sú schopné sa lepšie vyjadrovať.
Holandský inštitút mládeže
Čítanie deťom podporuje rozvoj ich jazykových schopností. Deti sa zoznamujú s novými témami a slovami. Knihy tiež opisujú, čo postavy cítia a čo sa im odohráva v hlave. Počúvaním príbehov sa deti učia, ako je logicky príbeh poskladaný, čo im umožňuje ľahšie vytvárať vlastné príbehy.
2. Podpora kognitívnych schopností
Čítanie deťom zlepšuje ich kognitívne schopnosti. Keď počúvajú rozprávky a príbehy, prirodzene sa rozvíja ich schopnosť sústredenia, logického myslenia a pamäte.
Ak má vaše dieťa počas čítania otázky, zastavte sa a čo najskôr odpovedzte. Sústredenie a ponorenie do deja sa oplatí prerušiť, ak je možnosť dostať sa ku zaujímavej diskusii. Ak čítate rozprávky cez Readmio, dieťa sa pomocou audia stane aktívnou súčasťou príbehu, čo zvyšuje sústredenie a pamäť ešte viac.
Podľa Cunha môžete pomocou čítania najefektívnejšie rozvíjať kognitívne zručnosti v období ranej fázy detstva. Dodáva, že tieto schopnosti nie sú pevne dané, ale pomocou výchovy a úsilia rodičov ich možno významne ovplyvniť.
3. Posilňovanie vzájomného vzťahu medzi rodičmi a deťmi
Nič nie je v dnešnej uponáhľanej dobe cennejšie ako čas, ktorý deťom môžete venovať. Čítanie je jedinečným spôsobom spoločného trávenia času a posilnenia vzájomného vzťahu medzi vami. Chcete sa spoločne zasmiať a máte náladu na vtipné a klasické príbehy, ako je Janko Hraško? Readmio ponúka širokú škálu rôznych rozprávok a príbehov, takže sa nemusíte báť, že si nevyberiete.
Hana Šlapáková
učiteľka 2. triedy prvého stupňa
Keď rodičia deťom čítajú, je to na nich poznať. Deti majú úplne iný vzťah ku knihám a viac sa o ne zaujímajú. Väčšinou potom aj chodia do knižnice a požičiavajú si knihy. Ale sú aj také deti, ktoré čítanie nadchne až v škole.
4. Dáte priestor detskej fantázii a kreativite
Počas čítania a počúvania príbehov si deti môžu ľahko predstavovať rôzne svety, nielen ten reálny. Je len na nich, ako si vykreslia postavy a udalosti v rozprávke, ktorú práve počúvajú. Tieto predstavy precvičujú ich fantáziu a kreativitu.
5. Podpora emocionálneho rozvoja
Rozprávky často opisujú reálne situácie a môžu teda deťom pomôcť lepšie pochopiť fungovanie sveta a ľudských emócií. Vďaka konkrétnym príkladom, s ktorými sa (nielen) hlavní hrdinovia musia stretávať, deti lepšie porozumejú emóciám seba aj druhých. Pochopia tiež, aké následky môže mať klamstvo, alebo aj aké dôležité je pomôcť slabším. V tomto vám môžu pomôcť nielen knižné, ale aj filmové rozprávky.
6. Upokojujúca rutina
Čítanie pred spaním je nenahraditeľnou súčasťou uspávacej rutiny, ktorá deťom pomáha upokojiť sa a pripraviť sa na spánok. Inými slovami, teda pomáha zlepšiť kvalitu spánku a celkovo uľahčuje zaspávanie. A to dokonca nielen deťom, ale aj vám: a ako všetci dobre vieme, dobrého spánku majú matky akútny nedostatok.
7. Zlepšenie sústredenia sa a pozornosti
Počúvanie príbehov vyžaduje plnú detskú pozornosť a sústredenie sa. Tieto “soft skills” najviac oceníte pri nástupe detí do školy. Ak používate Readmio, pomocou zvukov dieťa oveľa jednoduchšie vtiahnete do deja a jeho sústredenie sa vďaka zvukovým efektom rapídne zvýši.
8. Radosť z čítania
Ak s deťmi začnete čítať knihy už od raného detstva, bude pre nich čítanie úplne prirodzené. Vďaka pravidelnému čítaniu pomáhate budovať pozitívny vzťah ku knihám a čítaniu ako voľnočasovej aktivite. Radosť z čítania s deťmi zostane po celý život.
Kedy je ideálny čas začať deťom čítať?
Ideálny čas? Čo najskôr. Začnite pokojne už od narodenia. Aj napriek tomu, že novorodenci a dojčenci slovám a príbehom nerozumejú, váš pokojný tón a melódia hlasu pri čítaní im pomáha vytvoriť pocit bezpečia a pohody.
Výber rozprávok by mal zodpovedať veku dieťaťa. Každú vekovú skupinu zaujíma niečo iné a má trošku iné potreby. Aké rozprávky zvoliť podľa veku?
- Novorodenci a dojčatá (0-12 mesiacov)
Počas prvého roku života siahnite po jednoduchých knihách s výraznými a kontrastnými obrázkami, kde sú texty skôr len ako krátky doplnok. Na príbehu v tomto prípade toľko nezáleží. Knihy by mali byť predovšetkým odolné a bezpečné pre ľahkú manipuláciu. Krátke, svižné texty so zvukovými efektmi budú najvhodnejšie.
Ako dieťa rastie a vyvíja sa, postupne prechádzajte k zložitejším rozprávkam s dlhším textom.
Ako dieťa rastie a vyvíja sa, postupne prechádzajte k zložitejším rozprávkam s dlhším textom.
- Batoľatá (1-3 roky)
Pre batoľatá už skúste zvoliť knihy s jednoduchými básničkami, ktoré pomáhajú rozvíjať jazykové zručnosti dieťaťa, avšak stále doplnené výraznými ilustráciami.
Vibeke Bergensen
University of Stavanger
Slovná zásoba trojročného dieťaťa, s ktorým si rodičia denne aspoň chvíľku čítajú, je zhruba 1100 slov – čo je dvojnásobok slovnej zásoby v porovnaní s deťmi, ktorým rodičia nečítajú vôbec.
- Predškoláci (3-5 rokov)
Predškoláci sú vo veku, kedy vedia spracovať dlhšie rozprávky s väčším množstvom textu. Obrázky sú pre nich ale stále dôležité. Vyberajte rozprávky, ktoré majú jednoduchý a zrozumiteľný príbeh a obsahujú základné morálne alebo etické ponaučenie.
Môžete sa tiež zamerať na klasické rozprávky, ako sú tie od bratov Grimmovcov, Hansa Christiana Andersena alebo tradičné ľudové rozprávky od Dobšinského.
- Školský vek (6 a viac rokov)
Pre staršie deti môžete zvoliť rozprávky s dlhším príbehom a zložitejšími postavami. Ideálne voľte knihy, o ktoré samo dieťa prejaví záujem. Môžete sa pustiť do fantasy, dobrodružných, vedecko-fantastických alebo historických rozprávok.
Hana Šlapáková
učiteľka 2. triedy prvého stupňa
Knihy v školách sú väčšinou zvolené podľa veku. Napríklad pre mladších čitateľov kratší príbeh a väčšie písmená. Dôležité tiež je, aby knihy mali príbeh, ktorý sa deťom páči.
Prečo z čítania urobiť spoločnú rutinu?
Čítanie deťom je jeden z najvýznamnejších darčekov, ktorý im ako rodičia môžete odovzdať. Pomáha rozvíjať ich jazykové, kognitívne a emocionálne schopnosti, posilňuje vzťahy v rodine a pripravuje ich na budúci úspech v škole aj v živote. Preto by rodičia nemali podceňovať dôležitosť čítania a ideálne z neho vytvoriť príjemný a spoločný rituál.
Čítate deťom pred spaním? Ak áno, podeľte sa s nami o vašu obľúbenú knižku na Facebooku alebo Instagrame!
Čítate deťom pred spaním? Ak áno, podeľte sa s nami o vašu obľúbenú knižku na Facebooku alebo Instagrame!