InšpiráciaStráženie domácich maznáčikovDovolenka bez psa

Dovolenka bez psa: Ako sa pripraviť na odlúčenie a ďalšie tipy

  06. September 2024,    11 min. prečítanie,
Plánovanie dovolenky je často zábava plná očakávaní. Pre majiteľov maznáčikov môže ísť o úplný opak, chvíľky plné stresu a obáv. Ak sa rozhodnete odísť na dovolenku bez svojho štvornohého kamaráta, je nevyhnutné mu zaistiť čo najväčší komfort počas vašej neprítomnosti.
Prinášame vám užitočné tipy, ako pred odchodom vybaviť všetko, čo treba, aby vaša dovolenka mala pokojný priebeh a váš maznáčik bol šťastný a v dobrých rukách.

Rodina, hlídačka alebo psí hotel?

Plánujete odísť na dovolenku a rozmýšľate, kto sa postará o vášho štvornohého maznáčika? Máte niekoľko možností, ako zariadiť, aby sa chlpáč cítil v bezpečí a pohodlí aj počas vašej neprítomnosti. Medzi najčastejšie možnosti patria:

  • Rodina a priatelia: Jednou z najlepších možností je zveriť psa do starostlivosti niekomu z rodiny alebo priateľov. Maznáčik bude v prostredí, ktoré dobre pozná, a vy budete mať istotu, že je v dobrých rukách.
  • Stráženie maznáčikov: Ak nemáte nikoho blízkeho, kto by mohol psa postrážiť, môžete využiť služby opatrovania psov. Opatrovateľ sa postará o vášho maznáčika a zaistí mu pravidelné venčenie, kŕmenie a potrebnú starostlivosť.
  • Psí hotel: Ďalšou možnosťou je umiestniť psa do psieho hotela. Niektoré hotely ponúkajú aj nadštandardnú starostlivosť, ako je pravidelné hranie a socializácia s ostatnými psami.

Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek z možností, každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Významnú úlohu počas rozhodovania bude mať rozhodne dĺžka pobytu. Je rozdiel, či odchádzate na víkend, týždeň alebo napríklad na mesiac.

Odchádzate na víkend

Plánujete víkendový výlet s priateľmi alebo rodinou a zistili ste, že vo vašom ubytovaní nie sú psy vítané? Nevadí, aj táto nepríjemná situácia má riešenie.

Ak je váš psík zvyknutý iba na domáce prostredie a viete, že mu bude najlepšie u vás doma, poproste rodinu, susedov alebo hlídačku, aby sa za ním počas vašej neprítomnosti zastavili, nakŕmili a vyvenčili ho, prípadne sa s ním pohrali. Tým eliminujete možný stres zo zmeny a psík si možno ani nevšimne, že ste preč na dlhšiu dobu, ako keď ste v práci. 

Ak nechcete, aby bol pes v byte alebo dome sám, existuje tiež možnosť stráženia priamo u vás doma alebo v dome opatrovateľky.

Odchádzate na dlhšie ako 3 dni

Keď viete, že budete mimo domova týždeň, starostlivosť o psa sa stáva o niečo zložitejšou. 

Týždeň už je dlhá doba, čo sa týka starostlivosti o potreby vášho psa. Preto občasná kontrola počas dňa a venčenie nestačí. Ak nikto z vašich známych nemôže, najvhodnejším variantom sa stáva hlídačka. U tej si navyše môžete byť istí, že je váš maznáčik v dobrých rukách. A to či už u vás doma, alebo priamo u hlídačky.

Odchádzate na dva týždne a viac

Nikdy neviete, kedy môže nastať situácia, keď budete musieť byť mimo domova dlhšie ako 2 týždne. To je doba, pri ktorej môžete okrem rodiny a hlídačky začať uvažovať aj nad možnosťou psieho hotela.

Psí hotel vs. stráženie domácich maznáčikov

Ako u všetkého, aj tu je to len o preferenciách. Niekto si potrpí na profesionalite a stanovených pravidlách, iný dá prednosť individuálnemu prístupu a domácemu prostrediu. Preto je vo výsledku hlavne na vás, čo vám aj psíkovi vyhovuje viac.

Psí hotel

Psí hotel vám ponúka profesionálnu starostlivosť o zvieratá, vrátane ubytovania, kŕmenia a venčenia, čo je ideálne riešenie hlavne pre dlhodobejšie dovolenky. Psie hotely často ponúkajú aj dodatočné služby, ako je tréning a sociálna interakcia so zvieratami. 

Pri výbere odporúčame vopred preskúmať dostupný priestor pre vášho psa. Zistiť, či bude mať k dispozícii súkromný alebo spoločný priestor na spanie.

Na čo si dať pri výbere psieho hotela pozor?

  • Čo sa týka spoločenských aktivít, overte si, či psí hotel poskytuje prístup do spoločných priestorov, kde sa váš pes môže poriadne vybehať počas dňa.
  • Uistite sa, že psí hotel uplatňuje bezpečnostné opatrenia, ako je rozdelenie psov podľa veku a úrovne agresie, aby bolo zachované bezpečné prostredie.
  • Najmä vo väčších zariadeniach si overte pomer počtu psov a opatrovateľov. 
  • Zistite, aká je denná rutina v hoteli. Pes by mal mať pravidelné kŕmenie, venčenie a dostatok času na hranie i oddych.
  • Uistite sa, že hotel má prístup k veterinárnej starostlivosti a aký je postup v prípade núdze. Niektoré hotely majú veterinára na mieste alebo spolupracujú s blízkym veterinárom.
  • Zistite si, aké sú požiadavky na očkovanie a zdravotné prehliadky pred tým, ako bude pes prijatý do hotela.
V neposlednom rade si prejdite ceny za služby a podmienky, ako sú storno poplatky a ďalšie poplatky za nadštandardné služby. Uistite sa, že rozumiete všetkým podmienkam a máte jasne stanovenú zmluvu.
Nezabudnite sa opýtať
Navštívte psí hotel dopredu a pýtajte sa. Nech ste pred odchodom v pokoji, že váš pes je v dobrých rukách. Ak je váš pes starší alebo má špecifické zdravotné potreby, uistite sa, že individuálny prístup nie je problém.

Psia hlídačka či opatrovateľka

Ďalším variantom môže byť voľba hlídačky, teda opatrovateľky. Stráženie domácich maznáčikov môže prebiehať buď u vás alebo v dome hlídačky. Keď psíka necháte počas dovolenky doma, ostane v prirodzenejšom prostredí, čo môže znižovať stres a umožňuje individualizovanú starostlivosť. 

Ak sa rozhodnete pre hlídačku, je dôležité si pred strážením ujasniť časový rozvrh a dennú rutinu danej osoby. Najprv si vyjasnite, či bude opatrovanie prebiehať u vás, či u hlídačky doma. Od toho sa budú odvíjať aj ďalšie otázky.

V prípade, že bude psík u hlídačky doma:
🗨️ Ako vyzerá jej bežný deň, bude vyhovovať aj vášmu psovi?
🗨️ Koľko času hlídačka trávi doma? 
🗨️ Ako často sa bude pes venčiť?
🗨️ Koľko času môže venovať vášmu psovi každý deň?
🗨️ Má aj iné domáce zvieratá, s ktorými by váš pes nemusel vychádzať?
🗨️ Je na mieste stráženia dostatok priestoru pre vášho psíka? 
🗨️ Ako budete udržiavať kontakt a informovať sa o stave psa?

Zodpovedanie týchto otázok vám uľahčí výber hlídačky. Je dôležité, aby si všetci zúčastnení rozumeli. A to nielen vy a hlídačka, ale aj pes a ďalší spolubývajúci. Uistite sa, že je hlídačka pripravená na prácu so psom na plný úväzok, a že vie, do čoho ide.
Denisa Smolíková
Trénerka psov
Najlepšie je, aby pes poznal prostredie, kde bude strážený. Sú psy, ktoré to jednoducho neriešia a je im dobre všade. U úzkostnejších psíkov by som odporučila aspoň rýchlu návštevu alebo napríklad chvíľkové opatrovanie, a nie hneď na celý týždeň.
Informujte o dôležitých veciach s dostatočným predstihom. Najmä o zdravotnom stave zvieraťa, špeciálnom režime, povahe alebo o prípadných alergiách.

Ako funguje stráženie maznáčikov na Hlídačky.sk?

Najprv sa zaregistrujete na platforme Hlídačky.sk, kde si jednoducho vytvoríte profil a vyplníte informácie o vašom domácom maznáčikovi, jeho potrebách a preferenciách pre stráženie.
Tip Hlídačky.sk
Odporúčame tiež pridať fotografie a ďalšie dôležité informácie alebo zdravotné obmedzenia maznáčika do profilu.
Na platforme si môžete jednoducho pozrieť hlídačky dostupné vo vašom okolí. Každý profil obsahuje podrobnosti o skúsenostiach hlídačky a väčšina profilov má aj recenzie z predchádzajúcich strážení.

Pomocou filtrov môžete využiť špecifickejšie vyhľadávanie podľa rôznych kritérií, ako je dostupnosť, cena, skúsenosti alebo špecifické zručnosti hlídačky. Vďaka filtrom bude vaše hľadanie jednoduchšie a rýchlejšie.

Akonáhle nájdete vhodného kandidáta na stráženie, môžete ho priamo kontaktovať cez platformu a dohodnúť si schôdzku.
Odporúčame usporiadať predbežné stretnutie, aby sa hlídačka mohla zoznámiť s vaším psíkom a vy ste mohli posúdiť, ako si rozumejú. Najmä, ak odchádzate na týždeň a dlhšie. Toto stretnutie vám tiež poskytne ideálnu príležitosť prediskutovať podrobnosti a očakávania.

Výhody používania Hlídačky.sk

🔐 Overené stráženie: Hlídačky prechádzajú overovacím procesom, máte istotu, že vášho maznáčika stráži overená hlídačka.
🗒️ Recenzie a hodnotenia: Keď si podľa recenzie vyberiete zlý film na večer, nebude vás to tak mrzieť, ako v prípade zlého výberu opatrovateľky. Skúsenosti a recenzie predošlých rodín vám uľahčia správny výber. 
🫂 Široká ponuka: Nájdete tu opatrovateľky s rôznymi skúsenosťami, špecifickými zručnosťami, trénerky psov, ale aj vďačné babičky a študentov, ktorí si psíka nemôžu zaobstarať, ale možnosť stráženia im ho aspoň trochu vynahradí. 
💷 Bezpečné platby a poistenie: Nemusíte sa báť podvodných inzerátov, a navyše, každé stráženie je poistené.

Využiť možnosť stráženia cez Hlídačky.sk vám môže pomôcť nájsť spoľahlivú opatrovateľku pre vášho psa a zaistí, že váš maznáčik bude v dobrých rukách počas vašej neprítomnosti.

Stráženie dohodnuté, pripravte si zoznam

Či už psíka pošlete na opatrovanie inam alebo si k sebe pozvete hlídačku, kamarátov či rodinu, je dôležité mať všetko potrebné poruke. Buďte pripravení aj na najmenej pravdepodobné scenáre, nech nemusíte nič riešiť sprostredkovane z dovolenky. 

🦴 Jedlo, lieky a maškrty

  • Nachystajte dostatok krmiva na celú dobu vašej neprítomnosti.
  • Pridajte návod na dávkovanie, frekvenciu kŕmenia a na špeciálne diétne požiadavky.
  • Ak váš maznáčik potrebuje brať pravidelne lieky, nachystajte inštrukcie a presné dávkovanie. Všetky potrebné lieky popíšte časom a spôsobom užívania.
  • Nezabudnite na obľúbené odmeny a maškrty pre vášho psa s odporúčaním, ako a kedy ich podávať.

💧 Voda

  • V prípade stráženia mimo domova pribaľte misku na vodu a granule.
  • V letných mesiacoch je vhodné mať počas prechádzok poruke prenosnú dávkovaciu fľašu na vodu.

🧸 Hračky, obojky a pelech

  • Nachystajte psíkovi obľúbené hračky na zábavu a stimuláciu.
  • Pohodlný pelech alebo deka, na ktorú je pes zvyknutý.
  • Vôdzka a obojok alebo postroj, obidvoje s identifikačnou známkou s kontaktnými údajmi.
  • Prípadne pripravte aj oblečenie pre psa, ak je zvyknutý na jeho nosenie (napr. pláštenka, sveter).

🧑‍ Zdravotné záznamy a kontaktné údaje

  • Kópia zdravotných záznamov psa, vrátane informácií o očkovaní a liečbe.
  • Kontakt na veterinára a prípadne na najbližšiu veterinárnu pohotovosť.
  • Kontaktné informácie na vás a na blízke osoby, ktoré môžu v prípade núdze pomôcť.
  • Informácie o správaní psa, ako reaguje na rôzne situácie, čo má a nemá rád.
  • Spíšte tiež, ktoré obavy alebo stresory sú preňho typické.

📃 Pokyny na starostlivosť a núdzový plán

  • Detailnú dennú rutinu psa (kŕmenie, venčenie, spanie, hry).
  • Akékoľvek špecifické pokyny ohľadom starostlivosti o psa, ako sú zvláštne návyky alebo potreby.
  • Inštrukcie pre prípad núdze, vrátane kontaktu na veterinára.
  • Informácie o tom, ako postupovať v prípade zdravotných problémov alebo iných urgentných situácií.

🚿 Hygienické potreby

  • Psie vrecúška na exkrementy.
  • Uteráky či handričky na utretie labiek alebo celého psa.

Kontrolný zoznam vám pomôže zaistiť, že váš pes bude mať počas vašej neprítomnosti všetko, čo potrebuje, a bude v bezpečí a pohodlí. Poskytnutím podrobných informácií a popisom potrieb psa zaistíte hladký priebeh opatery a znížite stres ako pre psa, tak aj pre hlídačku.

Príprava domova –⁠⁠⁠⁠⁠ vytvorte bezpečný a pohodlný priestor

Ak sa rozhodnete psa nechať u vás doma, je potrebné mu zaistiť čo najbezpečnejšie prostredie a odstrániť všetky možné nástrahy.

Eliminujte potenciálne nebezpečenstvo

Psy sú v mnohých prípadoch ako deti, preto odstráňte všetky drobné predmety, ktorými by sa pes mohol udusiť a ktoré by mohol prehltnúť. 

Udržujte mimo dosah psa aj všetky toxické látky, ako sú čistiace prostriedky, insekticídy a niektoré kvety. Zabezpečte všetky okná a dvere, aby pes nemohol utiecť alebo sa zraniť.
Denisa Smolíková
Trénerka psov
Máte strach, že vám pes bude počas neprítomnosti ničiť veci?
Ničenie nábytku môže prameniť ako z úzkosti, tak aj z nudy a nenaplnených potrieb. Preto chcem po klientoch, aby mi poslali videá, ako sa pes správa, keď je doma sám, aby sme mohli prísť na príčinu. Ak sa separačná úzkosť prejavuje už aj u vás doma ničením nábytku a vyprázdňovaním sa, tak to so zmenou prostredia nebude iné a priebeh bude podobný.

Kontrola teploty

Nastavte domáci termostat na teplotu, ktorá je pre psa príjemná. Väčšine psov najviac vyhovuje teplota medzi 20-22 °C. Ak odchádzate počas leta, uistite sa, že je klimatizácia funkčná alebo že má hlídačka k dispozícii ventilátor.

Jednoduchý prístup k základným potrebám

Zaistite, aby misky na vodu a jedlo boli prístupné a umiestnené na obvyklých miestach. Pokiaľ predpokladáte nepravidelné časy kŕmenia, zvážte automatické kŕmidlá alebo dávkovače vody.

Vytvorte bezpečný priestor

Vymedzte konkrétny priestor alebo miestnosť, kde sa váš pes cíti bezpečne a kde je zvyknutý tráviť čas. Môže to byť miestnosť s ľahko čistiteľnými podlahami a malým množstvom nábytku. Zaistite psovi pohodlný pelech alebo prepravku so známou podstielkou a prikrývkou, aby sa cítil príjemne. Vytvorenie bezpečného prostredia vám pomôže zmierniť prípadnú separačnú úzkosť.

Separačná úzkosť z odlúčenia –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ako ju prekonať?

Separačná úzkosť u psov je problém, ktorý môže spôsobovať stres vám aj zvieratku. Jej prekonanie vyžaduje trpezlivosť, výcvik a niekedy aj pomoc odborníkov. Existuje niekoľko účinných stratégií, ktoré vám pomôžu separačnú úzkosť u psa zvládnuť a znížiť.

Je váš pes v strese zakaždým, čo si nasadíte kabát alebo obujete topánky? Začnite s krátkymi odchodmi a postupnou desenzibilizáciou. Zo začiatku skúste psa nechať osamote len niekoľko minút, a postupne dobu neprítomnosti predlžujte. Je nutné, aby si pes zvykol na vašu neprítomnosť ešte pred samotným odchodom.
Tipy od trénerky, ak nechávate psa doma
  • Už odmalička učte psa na samotu. Nebuďte so psom v dobe home office stále spolu, a potom ho z ničoho nič nárazovo nenechajte samého na 8 hodín doma.
  • Nechávajte psíka na chvíľu samého v inej miestnosti. Môžete krátko odísť a zase sa vrátiť späť. Nerobte z vašej neprítomnosti veľkú vedu.
  • Naučte psa ideálne na kennelku (klietku), alebo aspoň na pelech.
  • Nechávajte psa tam, kde sa cíti bezpečne.
Zaistite mu bezpečný priestor, zatiaľ čo budete preč. Použite prepravku alebo miesto, kde sa cíti dobre. Trénerka psov Denisa dodáva, že aj prepravka pre niektoré psy môže byť bezpečným miestom v dobe vašej neprítomnosti. Uistite sa, že je miesto pohodlné, vystlané jeho obľúbeným pelechom, hračkami a napríklad aj predmetom, ktorý vonia ako vy.
Denisa Smolíková
Trénerka psov
Najhoršie je, ak je pes celý deň s vami alebo hlídačkou v obývačke, a akonáhle odchádzate, tak ho zatvoríte na chodbu, kde bežne vôbec nebýva a nie je na to miesto zvyknutý. Ak ho nechcete nechávať samého v obývačke, musíte z chodby najskôr bezpečný priestor vytvoriť.
Skúste si vytvoriť odchodový rituál. Napríklad: pes je v pokoji a uvoľnene leží na mieste, vy odchádzate, a pes stále leží v pokoji na mieste. Nechcete, aby sa pes dvíhal, pchal sa do dverí a už vopred spanikáril. 

Najmä u úzkostných psov je veľmi dôležité pred prvým strážením zoznámiť psa s hlídačkou, nechať ich stráviť spolu nejaký čas a ísť na stráženie postupne.
Rozhodne nie je ideálne odovzdať pokyny, zakývať a odísť na dovolenku bez toho, aby pes predtým spoznal hlídačku. Mimo tieto overené praktiky a skúsenosti, existuje ale aj množstvo mýtov ohľadom separačnej úzkosti.


Najčastejšie mýty pri riešení separačnej úzkosti (SÚ)

  • Za SÚ si môže majiteľ sám.
  • Zo SÚ pes sám vyrastie.
  • Pomôže zaobstarať si ďalšieho psa.
  • Pomôžu žuvacie hračky.
  • Musíte použiť klietku.
  • Tréning poslušnosti SÚ vyrieši.
  • Pes musí byť poriadne fyzicky vyčerpaný, než ho necháte samého doma.
  • Protištekací obojok vyrieši SÚ –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ existujú rôzne prejavy SÚ.

S lúčením to nepreháňajte

Odchod sa blíži, prichádza čas lúčenia. Smutno bude vám aj psovi, ako ale zvládnuť rozlúčku bez zbytočných sĺz alebo separačnej úzkosti?

Vyhnite sa emočnému lúčeniu a zbytočne ho nepredlžujte. Pokojné a rýchle odchody vám môžu pomôcť znížiť separačnú úzkosť spojenú s týmito okamihmi. Ako sme už spomínali, pripravte psíkovi hračky a interaktívne pomôcky, ktoré ho zabavia počas vašej neprítomnosti. Pomôže to skrátiť dobu, keď sa cíti sám.

Po návrate domov sa vyhnite veľkému vítaniu. Správajte sa pokojne a dajte psíkovi najavo, že váš príchod je bežnou súčasťou a že sa nemusí báť.
Plánovanie dovolenky bez vášho maznáčika môže byť náročné, ale so starostlivou prípravou je možné zaistiť, že váš štvornohý priateľ bude v bezpečí a pohodlí aj v čase vašej neprítomnosti. Nepodceňujte dôkladnú prípravu všetkých potrebných vecí, vytvorte si plán, zoznámte psíka s prostredím aj hlídačkou a môžete bez strachu vyraziť na dovolenku, zatiaľ čo váš psík bude v tej najlepšej starostlivosti.