InšpiráciaStarostlivosť o seniorovCestovanie pre seniorov

Cestovanie pre seniorov: Praktické tipy a možnosti

  25. November 2024,    8 min. prečítanie,
Prekročiť komfortnú zónu a odcestovať z domu môže byť výzva pre každého. O to viac ale pre našich rodičov a starších príbuzných. Ako to urobiť, aby sa z odpočinku a ideálnej dovolenky, ktorú by si seniori určite zaslúžili, nestala psychicky aj fyzicky vyčerpávajúca nočná mora?

Čo vziať do úvahy

Podľa štatistík Eurostatu veková skupina 65+ predstavuje na Slovensku 19 % z celkového počtu obyvateľov, ale z celkového počtu turistov tvorí len približných 14 %.

Množstvo starších ľudí ohľadom cestovania zrejme váha, čo je pochopiteľné. Ak ste nad dovolenkou pre seniora rozmýšľali aj vy, pozrite sa s nami na pár základných faktorov, ktoré u nej zvážiť!

  • Stav seniora 💊: Či už po fyzickej alebo psychickej stránke. Zistite od ošetrujúceho lekára, či má senior nejaké zdravotné problémy, ktoré vám nie sú známe. Buďte opatrní pri komunikácii – práve vaši najbližší sa vám z hanby môžu snažiť zatajiť, že ich niečo bolí, a že už nie sú v rovnakej kondícii ako kedysi.
  • Destinácia 🧳: Pri výbere preskúmajte rebríčky podložené reálnymi dátami o ústretovosti krajín voči seniorom. 

Napríklad rebríček platformy InsureMyTrip berie do úvahy faktory, ako je bezpečnosť a kriminalita, počet prehliadok so sprievodcom zameraných priamo na seniorov, či je možné sa po meste pohybovať peši, a iné.

Nezahŕňa však vzdialenosť z miesta, odkiaľ cestujete: thajský Bangkok je síce na štvrtom mieste, zo Slovenska sa tam ale inak ako 18-hodinovým letom zrejme nedostanete. Chýbajú v ňom taktiež populárne ostrovné destinácie.

Preto sa nikdy nespoliehajte iba na jeden zdroj a nezanedbávajte hlbší prieskum.

  • Ubytovanie s vhodným zariadením 🏡: Príťažou môže byť napríklad hotel s množstvom schodov. Pri výbere izby uprednostnite ideálne prvé poschodie alebo ubytovanie s výťahom. Hodiť sa bude aj sprcha alebo vaňa bez vysokého stupienka, do ktorej sa dá ľahko vstúpiť. 🛁 Veľa toho zjednoduší aj all inclusive alebo aspoň raňajky v cene.
  • Doprava ✈️: Staršie osoby majú vyššie riziko krvných zrazenín a trombózy. Tá zo všetkého najviac podľa Americkej hematologickej spoločnosti hrozí v lietadle. Rizikové je ale všeobecne dlhé sedenie bez možnosti priebežného prechádzania sa a naťahovania sa. Keď už teda letieť, tak radšej krátko.
Iva
Zástupkyňa cestovnej agentúry NIK
V súčasnosti si seniori čoraz častejšie ako svoj obľúbený spôsob cestovania vyberajú výletné plavby.

Tento typ cestovania ponúka jedinečnú kombináciu pohodlia, luxusu a možnosti spoznávať rôzne destinácie bez potreby neustáleho balenia a vybaľovania. Zároveň umožňuje cestujúcim využívať najrôznejšie výhody samotnej lode, ako sú rôzne zábavné programy, špičková kuchyňa, wellness centrum a ďalšie.
  • Čas ⌛: Vám síce niektoré aktivity zaberú len chvíľočku, pre seniorov by ste ale mali mať viac trpezlivosti. A to nielen pri snahe zorientovať sa v neznámych situáciách – potrebujú čas aj na zotavenie a odpočinok.

Nie je senior ako senior: Cestovanie v každom veku

Hoci bývajú seniori často hádzaní do jedného vreca, označujú hneď niekoľko širších vekových skupín, z ktorých každá sa stretáva so svojskými problémami i preferenciami.

Dovolenka v predseniorskom veku: 50–59

„Najmladší seniori“ môžu patriť ešte medzi pracujúcich, takže majú k dispozícii väčší finančný rozpočet. Môžu byť kvôli tomu ale vyradení z niektorých seniorských programov alebo zájazdov určených pre dôchodcov, a zvyčajne nemajú právo na zľavy.

Nižší vek a s tým spojené lepšie zdravotné dispozície znamenajú, že s osobami tohto veku sa nemusíte tak báť podniknúť aj náročnejšie výlety, ktoré by v neskoršom veku mohli byť neprístupné. Nie je to ale žiadna nutnosť.

Dovolenka pre seniorov: 60+

Zdravotný stav a fyzické schopnosti v dôchodkovom veku sa môžu u každého líšiť vzhľadom na životný štýl. Za hraničný vek, kedy zdravie začne všeobecne upadať, sa však považuje až 80 rokov. Ak je teda senior-dôchodca v poriadku, nie je dôvod, aby ho obmedzovali predsudky alebo stereotypy spojené so starobou.
Tip Hlídačky.sk
Skupina 65+ má jednu veľkú cestovateľskú výhodu: zľavu na dopravné prostriedky. Čo ponúkajú konkrétne spoločnosti?

  • Vlaky: U spoločnosti RegioJet ide u vnútroštátnych spojov o zľavu 15 %, u medzinárodných spojov 50 %. ZSSK ponúka zľavu 100 % už nad 62 rokov.
  • Autobusy: RegioJet má zľavu 10 %.

Zľavy ale často platia v závislosti od destinácie, preto si konkrétne podmienky vždy radšej dvakrát overte. 

Plusy a mínusy seniorského cestovania

Porovnať výhody a nevýhody cestovania pre seniorov a rozhodnúť sa, či to stojí za to, nie je jednoduché. Čo by ste mali zvážiť?

Plusy
  • Podobne ako pri cestovaní s deťmi, aj seniori si tvoria nové spomienky a zážitky. Okrem objavovania nového miesta stále môžu objaviť aj niečo nové o sebe.
  • Pravidelný pohyb je dôležitý v boji proti najčastejším chronickým chorobám aj iným ochoreniam. Na dovolenke sa presúvate často, či už medzi pamiatkami alebo na pláž k moru.

Mínusy
  • Najväčší problém tvoria samozrejme zdravotné problémy. Jedným z najčastejších je zhoršenie sluchu a zraku. Nielen, že si nebudú môcť užiť pohľad na pamiatky, ktoré ste mali v pláne, sú aj viac ohrození podvodníkmi.
  • Podvodníci si zároveň za cieľ viac vyberajú práve dôchodcov. Najmä z dôvodu, že obvykle nepoznajú reč danej krajiny, a nechajú sa jednoduchšie zmiasť.
  • Veľa seniorov sa stále cíti v duchu mlado a preto si nerado pripúšťa príznaky staroby. Pri plánovaní s nimi teda nielen komunikujte, ale snažte sa pozorovať, ako sa správajú. Prípadne získajte nezúčastnený názor od opatrovateľa alebo člena rodiny, ktorý s nimi trávi najviac času.

Vhodné alternatívy

Možno vám objavovanie cudzích krajín prirástlo k srdcu a chcete, aby vaši starší príbuzní alebo známi zažili s tým spojené nadšenie a potešenie. Ak ale stále váhate a neviete, či to stojí za to podniknúť, existujú zážitky ponúkajúce seniorom rovnaké potešenie, ktoré práve vám ponúka cestovanie – a to bez rizík s cestovaním spojených.

  • Navštívte s nimi miesta, ktoré si pamätajú z mladosti. Bonus, ktorý ich určite poteší, je, že vám môžu rozprávať o svojich spomienkach. A k tomu sa znova prejsť po ulici, kde sa hrali ako malí, kam chodili do školy alebo kde majú iné špeciálne zážitky.
  • Robte im spoločnosť. Aj keď seniori žijú v páre, staroba dokáže byť osamelá. Nemusíte vymýšľať komplikovaný spôsob, ako ich dopraviť na Madeiru, keď ich aj tak viac poteší už len vaša samotná prítomnosť.
  • Nájdite im opatrovateľku. Opatrovatelia seniorov sú k dispozícii nielen pre chorých a nemohúcich. Môžu seniorov vypočuť, keď ste práve v práci a nemôžete telefonovať, môžu s nimi ísť na prechádzku, pomôcť im s nákupom a zastúpiť vás vo vašej neprítomnosti. Vy navyše budete mať istotu, že senior nie je sám.

Ideálna dovolenka: S agentúrou, s rodinou alebo so spoločníkom?

Seniori majú prakticky rovnaké možnosti cestovania, ako všetci ostatní – s rodinou, na vlastnú päsť či s cestovnou agentúrou. V praxi sú ale niektoré možnosti lepšie ako iné, a to obzvlášť pre single či osamelých seniorov.

Cestovná agentúra

Cestovanie cez agentúru je síce drahšie, ale ušetrí vám množstvo starostí s hľadaním vhodného ubytovania a programu. Existujú dokonca aj špeciálne agentúry pre seniorov (55+), ktoré sa zameriavajú na bezbariérové ​​možnosti a zaručujú slovenského sprievodcu, takže ani jazyková bariéra nebude problém. 

Výhodou týchto agentúr je aj socializácia s množstvom ľudí v rovnakom veku. To ale podľa povahy jednotlivca dokáže byť aj problém. Menej individuálnej pozornosti môže spôsobiť, že sa bude úzkostlivejší single senior cítiť odstrčený, alebo mu skrátka nebude príjemné zdržiavať sa so skupinou ľudí.
Na Slovensku sa môžete stretnúť so špeciálnymi zájazdmi cestoviek Nev Dama, Invia alebo Satur.

Jednodňové a regionálne zájazdy

Možností na výlety do okolia je množstvo: či už spoločnosti Turancar a Daka, ponúkajúce spoznávacie výlety na vianočné trhy do Budapešti a Viedne, alebo agentúra Juliš Travel pre cestovanie po Slovensku. Neváhajte si pozrieť aj cestovky, ktoré vyrážajú z vášho mesta.

Spoločník

Či už ide o opatrovateľa, ktorý na dovolenke seniorovi spraví spoločnosť, alebo o ďalšieho seniora, ktorý si vystavil inzerát na internete, spoločník na dovolenku je lepší pre tých, ktorí si radi idú svojím vlastným tempom. 

U ľudí z inzerátu pravedpodobne budete mať väčší strach, aby všetko dobre dopadlo, spontánni jedinci ale budú mať radosť z takto nadviazaného vzťahu. Výhodou opatrovateľa je potom vhodne zvolená individuálna starostlivosť, ak si vopred spoločne definujete požiadavky a očakávania.
Maximálna bezpečnosť
Obavy poslať svojich rodičov alebo iných starších príbuzných na dovolenku bez nás sú prirodzené, najmä ak ide o cestovanie s niekým cez inzerát. Existujú však nástroje, ktoré vám môžu poskytnúť väčší pokoj a istotu: predovšetkým zdieľanie polohy. Pred odchodom si so seniorom prejdite možnosti zdieľania lokácie, napríklad:

  • Je senior zručnejší s telefónmi? Pomerne jednoduché používateľské rozhranie ponúka aplikácia WhatsApp, prostredníctvom ktorej môžete aj telefonovať a posielať textové správy, alebo iné, špecializovanejšie aplikácie, napríklad Life360.
  • Je pre seniora náročnejšie používať telefón? Zadovážte si inteligentný GPS lokátor. Nie je to žiadna atypická vymoženosť, ktorú by ste nenašli v internetových obchodoch.

Rodinná dovolenka

Obzvlášť, ak máte deti, môže byť ťažké nájsť na dovolenke kompromis. Neberte so sebou seniorov len preto, aby ste si mohli sami urobiť program a oni vám robili opatrovateľov  – dovolenka by aj pre nich mala byť priestorom na odpočinok.

Správne, a hlavne spoločné plánovanie, je pri cestovaní s rodinou zásadné, aby žiadna zo strán nebola v zbytočnom strese. Prispôsobte sa tempu seniorov a nepodceňte ani nepreceňte ich schopnosti na úkor vyhovenia deťom.

Príprava: Podvody, cestovné poistenie a zľavy

Aj keď už sa rozhodnete pre konkrétnu agentúru alebo cieľovú destináciu, to najťažšie a najdôležitejšie je ešte len pred vami. Pripraviť seniora na to, čo ho na dovolenke bude čakať, je zásadné, aby všetko dopadlo podľa ich aj vašich predstáv.
  • Varujte ich pred najčastejšími podvodmi. Bežnými a známymi sú najmä podvody v taxi službách alebo v zmenárňach. Pozor ale aj na obyčajných zlodejov-vreckárov.
Tip od Hlídačky.sk
Je náročné seniorov ochrániť pred podvodmi bez toho, aby ste nevyzneli nezámerne povýšenecky. Nerobte z nich zbytočne naivky a nepoučujte ich. Skúste im namiesto slovného vysvetľovania pustiť praktickú video ukážku najčastejších podvodov (napr. na kanáli Kluci z Prahy).
  • Poistenie. Cestovné poistenie je základné bezpečnostné opatrenie, a to obzvlášť u rizikových skupín: či už ide o deti, seniorov alebo napríklad pokojne aj o psíkov. 
  • Zľavy pre seniorov. Okrem spomínaných dopravných prostriedkov môžete využiť aj zľavy do rôznych múzeí alebo na niektoré ubytovania.
  • Zoznam vecí so sebou. Aj seniori, ktorí nemajú diagnostikovanú žiadnu poruchu, môžu mať problémy s pamäťou – ide o bežnú súčasť starnutia. Preto si s nimi do telefónu alebo na papier napíšte baliaci zoznam (postup sme spísali v samostatnom článku). K tomu sa vám bude hodiť aj samostatný zoznam všetkých liekov a ich účinných látok, a nakoniec nezabudnite na kontakty na blízke osoby pre prípad núdze.
  • Máte v pláne veľa chodiť? Ak áno, kúpte seniorovi kvalitnú a pohodlnú obuv. Okrem toho zvážte aj podpornú pomôcku ako je nastaviteľná vychádzková palica, pre uľahčenie pohybu (a to aj tým, ktorí netrpia akútnou bolesťou kĺbov).

Dovolenka a seniori: Ide to dokopy?

Hrubé zovšeobecnenie výhod a nevýhod seniorského cestovania nemusí platiť pre všetkých. Je individuálne, či má jedinec schopnosti a chuť vydať sa do sveta, a to bez ohľadu na vek. 

Dôchodkom síce život nekončí, pre staršie osoby ale cestovanie môže byť príliš vysiľujúce. Komunikujte preto so svojimi rodičmi a staršími príbuznými, či sa na to naozaj cítia. Ak plánujete napríklad dovolenku spoločne s nimi, zistite, či vám ju neodkývali náhodou len preto, že s vami skrátka chcú tráviť viac času.

Pravda je taká, že pre niektorých seniorov budú oveľa viac napĺňajúce krátke prechádzky v okolí domova, ideálne s niekým, kto im bude robiť spoločnosť.

Tento článok bol napísaný bez akejkoľvek spolupráce s e-shopmi alebo inými komerčnými subjektmi uvedenými v texte. Uvedené odkazy slúžia len pre inšpiráciu čitateľov.