InšpiráciaRodičovstvoBLW metóda

BLW metóda: Ako a kedy začať s príkrmami?

  12. December 2024,    11 min. prečítanie,
Baby led weaning (dieťaťom vedené odstavenie) je v dnešnej dobe čím ďalej tým viac obľúbenejšou metódou zaraďovania potravín do jedálnička dieťaťa a prechodu z mlieka na pevnú stravu. 

Na rozdiel od tradičných metód kŕmenia BLW umožňuje deťom aktívne sa zapojiť do procesu objavovania nových chutí a textúr. Ako a kedy s BLW začať, a aké sú jeho najväčšie nevýhody, sme pre vás zhrnuli v článku.

Začiatky príkrmov: Čo je BLW?

O prechode z materského (prípadne umelého) mlieka na pevnú stravu sa medzi rodičmi vedú búrlivé debaty. Kedy s tým začať a aká metóda je najlepšia? Každé dieťa má iné potreby a schopnosti, a preto každému bude vyhovovať niečo iné.
Mgr. Petra Kuřátková
Nutričná terapeutka, profesionálna laktačná poradkyňa
BLW je v dnešnej dobe veľmi populárna téma. Mnoho rodičov si ju obľúbi ešte skôr než zistí, či tento spôsob kŕmenia ich dieťatku bude vyhovovať. Pre mnohé deti nebude BLW prínosnou metódou, rovnako tak nie všetci rodičia sa cítia v tejto metóde „vo svojej koži“. Navyše, mnohokrát majú nerealistické očakávania jednak od dieťaťa, a jednak aj od pozitív tejto metódy. 

Nie je totiž úplne tak pravda, že ak bude dieťa kŕmené lyžičkou, tak bude vedieť menej reagovať na signály sýtosti, čo sa do budúcna prejaví na hmotnosti alebo že bude menej samostatné v stolovaní, či bude preferovať iné potraviny. Naplnenie týchto paradigiem je ďaleko zložitejšie.
Podľa všeobecných odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie by deti mali byť kŕmené výhradne mliekom prvých 6 mesiacov života. Potom by im postupne do jedálnička mala byť zaradená aj ďalšia vhodná, pevnejšia strava. Už vo veku 1 roka deti dokážu zjesť takmer všetko, čo dospelí.

Spomínaný míľnik nemusí vyhovovať každému. Individuálne rozdiely vo vývoji môžu spôsobiť, že pre niektoré deti je to príliš skoro a pre iné príliš neskoro. Rozhodujte sa preto aj na základe iných charakteristík, než je vek.
Kedy je dieťa pripravené na BLW?
= keď má dostatočne vyvinutú psychomotoriku, nedávi sa
= keď je schopné ovládať hlavu a krk
= keď funguje koordinácia oko-ruka-ústa
= keď samo prejaví o jedlo záujem
= keď jeho tráviaci systém začne potrebovať viac živín (napr. anémia)
= ale pozor, dieťa nemusí vedieť samé aktívne sedieť! 
Keby ste sa opýtali rodičov 10 a viac rokov späť, väčšina by vám pravdepodobne povedala, že sa spolieha na kŕmenie dieťaťa pomocou lyžičky a začínajú s detskými výživami alebo pyré.

V posledných rokoch sa však rozšírila ešte jedna alternatívna metóda: baby led weaning, čiže dieťaťom vedené odstavenie. Ako napovedá názov, namiesto toho, aby ste dieťa dokrmovali vy vopred pripravenou zmesou, mu necháte kontrolu nad výberom aj prijímaním jedla. Hoci si pod tým môžete predstaviť katastrofálne scenáre, kedy vám dieťa bude skákať po hlave, pri nastavení vhodných hraníc môže ísť o prospešnejšiu formu rozširovania jedálnička.

5 hlavných princípov BLW

Dieťaťom vedené odstavenie je založené na niekoľkých princípoch, ktoré vám v mnohom môžu pripomínať metódu Montessori. Dôraz na samostatnosť dieťaťa a podpora zážitkového učenia ale nie sú to jediné, čo BLW vystihuje.
👶 Samostatnosť v rozhodovaní
Deti sa samé rozhodujú čo, koľko a ako dlho chcú jesť. To napríklad znamená, že aj keď dieťa väčšinu jedla odmieta, nebudete mu ho do úst nútiť lyžičkou.

🎨 Pestrý výber
Deti majú na výber z viacerých potravín rôznych textúr, farieb a tvarov.

🖐️ Zmyslové zážitky
Dôležitou súčasťou je skúmanie zmyslových zážitkov z jedla. „Ochutnávanie" nielen čuchom a chuťou, ale aj hmatom.
„S jedlom sa nehraj!"
Hoci ste možno od vlastných rodičov stokrát počuli vetu „S jedlom sa nehraj!", podľa výskumu z roku 2017 by to malo byť presne naopak. Je to práve hranie sa s jedlom, ktoré podporuje deti v ochutnávaní a zbavuje ich strachu z neznámych jedál. Zároveň postupné a pravidelné vystavovanie dieťaťa rôznym surovinám znižuje ich zmyslový diskomfort z vnemov s jedlom spojených.
👪 Socializácia s rodinou
Namiesto toho, aby dieťa bolo pasívne kŕmené, je jedlo pri rodinnom stole s ostatnými ako rovný s rovným. Štúdie potvrdzujú, že práve tento aspekt je dôležitý pre detský vývoj. Podľa zistení vedcov deti odmietajú jedlo menej, ak jedia rovnaké jedlo v rovnakom čase ako ich rodičia. 

🗣️ Komunikácia
Zásadnou súčasťou tejto metódy najmä u starších detí je zistiť ich preferencie a averzie. Čo im nechutí a prečo? Prekáža im vôňa, konzistencia alebo spojenie dvoch textúr dokopy? U malých detí to môžete odpozorovať aj neverbálne.  

Snáď najdôležitejšie je ale byť v daných veciach konzistentný. Pravidelne uplatňovať rovnaké princípy a neprotirečiť si tým, že raz dieťaťu nútite jedlo na lyžičke, a raz to necháte na ňom podľa toho, ako veľmi sa vám chce. Môžete obe metódy striedať, nastavte si v tom ale nejaký systém.
 
To isté platí, keď dieťa necháte niekomu na opatrovanie: vysvetlite a zdôraznite to obzvlášť rodičom, ktorí mohli byť zvyknutí kŕmiť deti inak.

Ako to funguje? Príklady z praxe

Spočiatku deti berú túto metódu stravovania ako hru alebo zábavnú aktivitu. Je možné (a viac ako pravdepodobné), že toho zo začiatku príliš veľa nezjedia. To je v poriadku: je to súčasťou a čiastočne aj cieľom. 

Hlavný podiel výživy by malo stále tvoriť materské mlieko, iné potraviny berte len ako doplnok. Odporúča sa preto dieťa najskôr nakŕmiť mliekom a jedlo ponúknuť za hodinu alebo dve.
Mgr. Petra Kuřátková
Nutričná terapeutka, profesionálna laktačná poradkyňa
Kontakt s jedlom podnecuje dieťa k objavovaniu a skúmaniu vlastností potravín. Je preto normálne a žiaduce, ak sa dieťa s jedlom v rozumnej miere hrá. Obzvlášť na začiatku prikrmovacieho procesu, kedy by sme dieťatku mali sprostredkovať dostatok vhodných možností k drobným ochutnávkam. Ochutnávka však prichádza až po vizuálnom, čuchovom vneme, taktilnom kontakte. 

Jedeniu predchádza celý rad skrytých procesov, preto je ponechanie dieťaťa samokŕmiacemu procesu tak zásadné. Podľa mňa je najdôležitejšie rodičov informovať o tom, že mliečna zložka stravy (teda pitie materského mlieka alebo jeho náhrad) je do roka alfa a omega, a že príkrmy, teda podávanie tuhej stravy, sú len doplnkové. Potom sa rodičia nikam zbytočne neponáhľajú a nie sú tak v strese.
Eventuálne sa dopracujete k tomu, že si deti časť jedla vložia do úst a prehltnú ho. Bežne sa ale stretnete s tým, že ho len obliznú alebo vyváľajú v ústach a vypľujú.

Čo keď dieťaťu nejaká surovina nechutí alebo ju kategoricky odmieta bez ochutnania? Hlavne na to choďte pomaly a postupne. Naservírujte len maličký kúsok a doplňte ho niečím, čo už máte overené, čo má dieťa rado. Zistite, čo je príčinou nechuti: môže ísť o dotyk dvoch kúskov rôznych surovín, môže ísť o farbu alebo nežiaducu konzistenciu.
Mgr. Petra Kuřátková
Nutričná terapeutka, profesionálna laktačná poradkyňa
Jedenie je psychomotoricky náročná zručnosť, ktorá vyžaduje opakovaný tréning. Niektoré deti potrebujú viac času a je to v poriadku. Neporovnávajte deti medzi sebou, netlačte „na pílu“ a prípadne to dieťatku uľahčite:

Vychytajte časy, kedy bude vyspinkané s dobrou náladou. Neľpite na konkrétnych jedlách a servise. Nezvláda nátierku na chlebíku, lebo mu to vadí na prštekoch? Tak mu ponúknite suché pečivo a dip na lyžičku či zeleninovú hranolku, alebo zvoľte úplne iný typ jedla. 

Ak ste fanúšikom BLW metódy, ale vaše dieťa zrovna dvakrát nie, tak to skúste kombinovať aj s jedlami na lyžičku. Nie je to žiadny hriech.
Tip od Hlídačky.sk
Obzvlášť u vyberavých detí si rodičia nemôžu vynachváliť senzorické hračky z jedla. Máme pre vás niekoľko tipov, ako sa nechať deti s jedlom hrať, aj keď ho práve nebudú jesť.

  • ✋ Stláčanie jedla v sáčku. Ak chcete zamedziť neporiadku, skúste jedlo dať do uzatvárateľných vrecúšok so zipsom. Populárne je napr. také vrecko naplniť vodou a kukuricou.
  • 🎨 Maľba prstom. Kreslenie tekutými jedlami v deťoch pomáha znižovať odpor z neznámej konzistencie.
  • 📦 Škatule s ryžou, prípadne s cestovinami alebo inou prílohou. Nechajte deti nabrať si ich do dlaní, vysypať ich späť do krabice alebo porovnajte ich suchú a uvarenú podobu.
  • 🍽️ Hracia kuchynka. Aj imaginárna hra s jedlom prispieva k vzájomnému pochopeniu: či už stravovacích návykov dieťaťa, alebo stolovacích návykov vás, dospelých.

Príprava jedla: Ako krájať zeleninu a oveľa viac

Už viete, ako na samotné kŕmenie. No je tu ešte jedna časť, ktorú by ste rozhodne nemali zanedbať: príprava vhodných surovín a potravín.
  • Najskôr sa držte mäkkých surovín. Štruktúra by mala byť dosť jemná na to, aby ste ju dokázali roztlačiť len prstom. Vynechajte teda surovú mrkvu alebo jablká, prípadne ich povarte či poduste, aby boli mäkšie.
  • Jedlo nakrájajte na kúsky, ktoré dieťa dokáže uchopiť. Dieťa staré len pár mesiacov vie chytiť iba väčšie predmety, zvoľte preto tvar prúžkov, tyčiniek alebo paličiek. Ročné už zvládne aj malé kocky. 
  • Zeleninu ani bielkovinu nedochucujte. Prehnané solenie od raného veku nastavuje návyk vyhľadávať prehnane slané, nezdravé jedlá v budúcnosti.
  • Z dôvodu bezpečnosti odstráňte všetky semiačka, jadierka a kosti. Aj malé okrúhle prísady nakrájajte na kúsky. Najväčšie riziko zadusenia hrozí práve pri bobuliach, ako sú čučoriedky, hrozno alebo paradajky.
  • Začnite s 2 až 3 potravinami na jedno jedlo. V jednoduchosti je sila. Vyberte si preto len niekoľko potravín a postupne ich striedajte s novými.
Tip od Hlídačky.sk
Najlepší spôsob, ako sledovať pokrok vášho dieťaťa, je jednoduchý: začnite si údaje zapisovať. Čo sa mu páčilo, čo ho najviac zaujalo? Čo v ten deň zjedlo alebo odmietalo zjesť? Namiesto nejasného pocitu viny a demotivácie, že vaše dieťa už mesiac nič nejedlo, budete mať pred sebou užitočné dáta. Výživový denník ocení aj odborníčka na výživu, ak sa ju rozhodnete navštíviť so svojím batoľaťom.
A aké suroviny je vhodné použiť?

  • 🍓 Ovocie: Nakrájané banány, čučoriedky, avokádo, jahody, dusené ošúpané jablká. 
  • 🥦 Zelenina: Dusená mrkva, tekvica, batát, cuketa, brokolica.
  • 🐟 Bielkoviny: Vajíčka natvrdo, trhané kuracie alebo hovädzie, ľahko stráviteľné strukoviny, ryby, tofu, mliečne výrobky s nižším obsahom bielkovín a soli.
  • 🥣 Sacharidy: Obilné kaše, varená ryža.
Mgr. Petra Kuřátková
Nutričná terapeutka, profesionálna laktačná poradkyňa
BLW jedálniček by sa nemal nijak líšiť od jedálničku, ktorým kŕmime dieťa lyžičkou. To znamená ponúkať pestrosť a rôznorodosť chutí, farieb i textúr zeleniny, ovocia, obilnín. Nezabúdať na mäso, ryby, vajcia, prípadne strukoviny a ďalšie potraviny. 

U BLW metódy si dajte pozor hlavne na dostatok železa v jednotlivých jedlách – z praxe môžem potvrdiť, že veľa detí na úvode prikrmovania nezvláda jedávať mäso na paličke alebo majú problém aj s mäsovými guľkami v omáčke, a pod. Preto skúšajte aj iné formy – napr. domácu pečeňovú paštétu na pečive, bolonskú omáčku, ktorou prelejete cestoviny alebo mäsovo-zeleninové muffiny.

BLW vs. kŕmenie lyžičkou: Výhody a nevýhody

Ak sa vám metóda dieťaťom riadeného odstavenia stále akosi nepozdáva, zvážte jeho výhody v porovnaní s tradičným kŕmením lyžičkou. 
  • Vývoj žuvania a prehĺtania. Kŕmenie lyžičkou deti učí iba prehĺtať, čo väčšinou už aj tak vedia vďaka prirodzeným reflexom. Naopak, vďaka BLW sa aj bez zúbkov vyvíja schopnosť žuť, posilňuje sa čeľusť aj jazyk.
  • Zlepšené motorické schopnosti. Drobnosti, ako je zdvíhanie jedla v ruke, prispievajú k zlepšeniu celkovej motoriky. A to obzvlášť v porovnaní s dieťaťom, ktoré len pasívne sedí a nechá sa kŕmiť rodičom.  
  • Väčšia samostatnosť. Rodičia nevnucujú a netlačia deťom jedlo násilím, dieťa sa samo rozhoduje, kedy má dosť.
  • Preferencie chutí. Skôr zistíte, aké majú deti preferencie, prečo a čo im nechutí a prídete na zdroj ich vyberavosti (konzistencia, textúra a pod.).
  • Prevencia alergií. Aj keď ste možno ešte nedávno počuli presný opak, podľa najnovších vedeckých štúdií vystavenie sa niektorým alergénom (vajíčka, arašidy, sója) v ranom detstve koreluje so zníženým rizikom alergií u detí aj neskôr v živote. Príkrmy a výživy často tieto alergény neobsahujú.

Najčastejšie námietky voči BLW

Hoci výskumy z posledných rokov potvrdzujú tvrdenia o účinnosti tejto metódy, nie každému rodičovi vyhovuje. Napriek jej výhodám vám možno hneď napadne niekoľko oprávnených námietok. Tie najčastejšie opakované sme pre vás zhrnuli tu.
Mgr. Petra Kuřátková
Nutričná terapeutka, profesionálna laktačná poradkyňa
Za najriskantnejšiu chybu považujem zlú informovanosť a povedomie o možných rizikách, najmä čo sa možnosti dusenia týka. Je až neuveriteľné, koľko rodičov nevie, že je nebezpečné ponúkať ročnému dieťatku surové jablko na mesiačiky. Alebo, že treba ošúpať mandarínku aj od vlákien medzi mesiačikmi, a hrozno najprv pučiť a potom pozdĺžne prekrojiť. 

S bezpečnosťou súvisí aj poloha pri jedení a dohľad nad kŕmiacim sa dieťaťom. Stretávam sa s tým bohužiaľ často, že rodičia ponúknu kúsky jedla do rúčky v polohe na brušku, ktorá je riziková z pohľadu dusenia. Alebo už sediace dieťa nechajú sedieť pripútané v stoličke bez dohľadu, zatiaľ čo dokončujú jedlo v kuchyni. Ten čas, kým by si to všimli a vytiahli dusiace sa dieťa z pripútanej stoličky, je vskutku dlhý na adekvátnu prvú pomoc.
🛑 Riziko udusenia 
Najčastejšie diskutovanou nevýhodou BLW je riziko udusenia z prehĺtania väčších kúskov. Môžete ho znížiť vhodnou prípravou rizikových surovín. Niektoré výskumy ukazujú, že risk nie je o nič vyšší, než pri kŕmení lyžičkou. 

  • Riešenie: Vyhýbajte sa jedlám, ako sú orechy, hrozno, čerešne, celé paradajky alebo chrumkavá zelenina a ovocie. Majte situáciu pod kontrolou a vždy na dieťa dohliadajte, nechajte ho jesť vo vzpriamenej polohe v sede.

🛑 Strach z podvýživy
Keď dieťa nebude jesť podľa vašich očakávaní a predstáv, ľahko vás to vyľaká a budete mať tendenciu mu jedlo vnútiť, aby neprišlo o cenné živiny. Mali by ste si dávať pozor na dostatok železa, s čím mnoho mamičiek v začiatkoch BLW bojuje.

  • Riešenie: Ak začínate v odporúčanom období okolo šiestich mesiacov, môžete nechať dieťa hrať sa s jedlom bez strachu, že bude podvyživené. V tomto veku totiž deti stále získavajú väčšinu svojich živín z materského mlieka. Postupne zaraďte do jedálnička potraviny obsahujúce dostatok železa, vitamínov a minerálov. Ak dieťa odmieta vami zvolený zdroj živín, hľadajte vhodné alternatívy. 

🛑 Upratovanie
Zjavnou nevýhodou BLW je obava z masívneho neporiadku po hrátkach s jedlom. 

  • Riešenie: V porovnaní s nevýhodami kŕmenia lyžičkou, ako je riziko vyberavosti, je to však minimálny a ľahko riešiteľný problém. Na upratovanie si môžete zavolať výpomoc, alebo dokonca nájsť hlídačku, ktorá vám okrem stráženia pomôže aj s upratovaním. Aby ste našli tú pravú, prečítajte si naše tipy, ako na to. 👀

Ako zvládnuť chaos spojený s dokrmovaním

Prechod na tuhú stravu nie je jednoduchý pre dieťa, ale ani pre rodičov. Nebuďte na seba zbytočne prísni: pocit zúfalstva a hnevu, keď dieťa odmieta jesť alebo sa s jedlom len hrá, je úplne prirodzený. Problémy s dokrmovaním môžu mať veľa príčin a riešení, preto sa neváhajte obrátiť na pomoc vo forme detskej výživovej poradkyne. Budeme radi, keď sa s nami podelíte o vašu skúsenosť s touto témou na Facebooku alebo Instagrame.