Ako napísať list pre Ježiška? Použite náš vzor na vytlačenie!
Napísať list Ježiškovi vie byť poriadna výzva. Najmä, ak máte doma najmenších, ktorí ešte nevedia písať sami za seba. Prečo si z toho neurobiť rodinnú aktivitu? Dajte dokopy priania detí spoločne!
Je to jednoduché. Vytlačíte si predlohu, vyplníte ju spolu s deťmi, pošlete Ježiškovi a nakoniec môžete očakávať aj jeho odpoveď!
5 tipov, ako napísať list pre Ježiška
Máme pre vás nachystaných 5 tipov na písanie listu, ktorý deťom skrášli blížiace sa Vianoce. Vy budete vedieť, čím ich v tento výnimočný sviatok obdarovať. Oni sa kreatívne vybúria a o to väčšmi sa zamilujú do tradícií. To znie ako spojenie príjemného s užitočným, no nie?
- Keď budete písať list Ježiškovi, skúste sa príliš nezameriavať len na materialistickú stránku veci. Nech je to hlavné, na čo sa deti tešia, vianočná atmosféra, nie počet darčekov, ktoré ich budú čakať pri stromčeku.
- Vyvolajte v deťoch nadšenie z predvianočných zvykov aj tak, že si doma upečiete vianočné sladkosti alebo vyrobíte vlastný adventný kalendár. Aj vďaka dôrazu na domácu výrobu môžete uprednostniť rodinné spomienky pred materializmom.
- Vysvetlite, že list nie je len prostriedkom ku získaniu darčekov; naopak, jeho písanie ako samostatná aktivita by mala byť zábavnou súčasťou tradícií.
- Zdôraznite, že Ježiškovi záleží na snahe či kreativite, ktorú do listu dáte, netreba to len tak odfláknuť. Ale zároveň neprekáža, ak list nebude najkrajší na svete.
- Využite príležitosť dieťa postupne naučiť zásady slušného správania: že Ježiška treba poprosiť a poďakovať mu, nie mu sucho povedať “Chcem PlayStation” a “Daj mi tablet”.
Použite našu predlohu na vytlačenie
Prvá možnosť je stiahnuť si štruktúrovaný list, do ktorého stačí len jednoducho vyplniť napred dané otázky a kategórie. Paradoxne, tento variant môže viesť ku kreatívnejším výsledkom. Prečo?
Keď si stiahnete predlohu s nápovedou, deti môžu byť menej frustrované, že nevedia, kde začať a čo do listu napísať. Tento princíp sa volá tiež kreatívna limitácia: ak si v procese tvorby cielene nastavíte určité obmedzenia, podporí to tvorivosť viac, ako keď zízate na prázdny papier.
List Ježiškovi s nápovedou
V liste nájdete nasledujúce kategórie:
- meno
- vek
- skóre poslušnosti
- hlavné priania
- vedľajšie želania
- voľné miesto na obrázky
Naše tipy, ako pri písaní listu postupovať:
- Vyplňte meno, vek a úroveň poslušnosti. Cieľom je počas písania rozviesť debatu, nie vyvolať pocit viny za neposlušnosť. Aká najväčšia beťárčina sa dieťaťu podarila? A čo sa mu naopak podarilo zlepšiť, čo nové sa naučilo a na čo je hrdé?
- Napíšte si zoznam darčekov podľa priorít. Do voľného priestoru nechajte dieťa nakresliť obrázky darčeku, či hocičoho iného.
- Urobte z vypĺňania dlhodobejší proces. Neponáhľajte sa s vyplnením a odoslaním listu. Ak si na to vyčleníte viac času, deti môžu zlepšiť svoje rozhodovacie schopnosti. Vyberú si tak darčeky, ktoré si naozaj dlhodobo prajú a nezatúžili po nich iba v daný moment.
- Podporte empatické zmýšľanie. Diskutujte o tom, čo si asi od Ježiška prajú kamaráti, súrodenci, rodičia či iní členovia rodiny. Podľa toho, aký štýl výchovy uplatňujete, možno aj deti samé prídu s tým, že chcú do listu napísať, aby sa splnili priania aj ich blízkym.
- Rozvíjajte fantáziu. Kto povedal, že list musí obsahovať len fyzické darčeky? Pri spoločnom vymýšľaní darčekov spomeňte aj abstraktné priania, ako je “prajem si zdravie, radosť” a iné.
Vyrobte si vlastný list!
Ak vaša fantázia lepšie funguje s čistým papierom, môžete zvoliť tento variant. Budete potrebovať len papier, či už obyčajný alebo farebný. Alebo si stiahnite jednu z našich ďalších predlôh s vianočným vzorom, ktoré vás naladia na sviatočnú atmosféru. 🎄
Vzor s perníčkami
Perníkový motív vo vás prebudí vianočného ducha. Pustite si k vypĺňaniu nejakú vianočnú audioknihu a koštujte upečené vianočné sladkosti alebo mandarínky.
Vzor so stromčekmi
Niektoré deti uprednostnia nenápadnejší, jemnejší vzor s prírodným motívom. Pri vypĺňaní si zapáľte vianočnú sviečku, urobte si ovocný čaj a pustite si tematické pesničky.
Naše tipy, ako pri písaní listu postupovať:
- Ak budete písať list vy, komunikujte počas toho s dieťaťom. Zistite nielen čo si praje, ale aj akou formou sa chce o toto prianie s Ježiškom podeliť.
- Nechajte v liste voľný priestor, kam dieťa môže kresliť. Je dôležité mu nechať pri písaní istú mieru samostatnosti a nezasahovať príliš, aj keď kresby nie sú dokonalé. Predsalen, je to jeho list, nie váš. 😉
- Podporte dieťa, nech použije rôznofarebné ceruzky pre darčeky, ktoré by ho potešili najviac a pre ďalšie, menšie želania.
- Pridajte na list rôzne pečiatky alebo nálepky. Tieto jednoduché činnosti zvládne aj menšie dieťa, a v ideálnom prípade by ste ho do tvorby mali zapojiť čo najviac.
- Ak vám to vyhovuje viac, napíšte text do listu už na počítači (napr. v nejakom grafickom programe) a až potom vytlačte. Aj tu vám môže dieťa pomôcť, trebárs pri šťukaní klávesov.
Tip Hlídačky.sk
Namiesto kreslenia tiež môžete nostalgicky vytvoriť koláž z časopisu. Zožeňte si katalóg z hračkárstva, nechajte dieťa zakrúžkovať, čo by si prialo, vystrihnite tieto obrázky a nalepte ich do listu!
Ako list odoslať? Slovenská pošta a ďalšie fígle
Keď list napíšete, samozrejme ho treba ešte vložiť do obálky. Aj pre tento prípad pre vás máme predlohu na stiahnutie.
Obálka na list pre Ježiška
Je to jednoduché. Vystrihnite pozdĺž bodkovanej čiary, zložte obálku, vložte do nej list a zalepte. Nebojte sa obálku tiež pokresliť či inak ozdobiť.
A čo s obálkou potom? Nuž, máte viacero možností:
📧 Ako za starých čias môžete list prilepiť na okno. Ježiško ho uvidí a vyzdvihne si ho, keď bude letieť okolo!
📧 Alternatívou je položiť list na parapetu či za okno. Každé ráno s dieťaťom môžete kontrolovať, či už si Ježiško dopis vyzdvihol. Vybudujte trošku napätia, neberte ho hneď potom, čo ho tam odložíte.
📧 Pošlite list cez službu Vianočná pošta od Slovenskej pošty. Aby sa list úspešne dostal k Ježiškovi, urobte nasledujúce:
- Do ľavého horného rohu obálky napíšte svoju adresu, Ježiško vám potom môže odpísať.
- Do pravej spodnej časti napíšte adresu „Ježiško 999 99“.
- Nezabudnite na poštovú známku v pravom hornom rohu!
- Napokon list odošlite na pošte alebo hoďte do poštovej schránky.
⚠️ Ale pozor! Máte čas len do 16. decembra, tak pridlho neotáľajte.
Nezabudnite na Ježiškovu odpoveď
Samozrejme, viete si to zjednodušiť a objednať si službu, ako je Pozdrav od Ježiška či Pošta od Ježiška. Ak vás ale vianočné vyrábanie baví a máte čas aj priestor, pustite sa do toho sami!
Veľkou výhodou je, že môžete list naozaj personalizovať a urobiť na mieru vášmu dieťaťu. Opäť pokojne využite jednu z našich prázdnych vzorovaných predlôh. Ale pozor, aby dieťa nespoznalo váš rukopis. 🤭 Požiadajte preto o pomoc rodinu, priateľov alebo hlídačku.
Tip pre všetky mamičky
Vianoce sa blížia a vy neviete, kam skôr skočiť, aby deti mali pekné Vianoce a vy ste sa úplne nezbláznili? Zjednodušte si stresujúce predvianočné upratovanie alebo si nájdite pani na upratovanie, aby ste aj vy mali možnosť zažiť sviatky kľudu a pokoja s rodinou.
Pravda o Ježiškovi: Treba ju prezradiť?
Či deťom klamať o Ježiškovi alebo nie, v posledných rokoch vyvoláva búrlivé debaty. Najmä zastancovia metódy Montessori tvrdia, že nie je vhodné podporovať v deťoch falošné fantázie.
Veď predsa, keď si medzi sebou dáva rodina darčeky z lásky, dieťa z toho má lepší pocit a lekciu do života, ako keď ich sprostredkuje “nejaká vymyslená bytosť”. Na druhú stranu, snáď každý má krásne spomienky z detstva na čarovné a trochu tajomné Vianoce. Prekvapenie z darčekov, ktoré sa magicky po zaznení zvončeka objavili pod stromčekom, len tak niečo nenahradí.
Vedeli ste?
Aj keď vás deti prichytia pri klamstve alebo nájdu darčeky už pred Vianocami, nie je to až také nešťastie. Aspoň podľa japonských výskumníkov, ktorí v roku 2023 zistili, že ak darčeky dostaneme ako prekvapenie, naša vďačnosť a radosť z nich nie je o nič väčšia, ako keď o nich vieme.
Ak si ctíte tradície a máte zároveň dilemu, či kvôli nim riskovať nedôveru a sklamanie dieťaťa, nemusíte zvoliť prístup všetko alebo nič. Darčeky môže nosiť aj Ježiško, a na jeho počesť si ich môžu zároveň aj dávať členovia rodiny navzájom.
A napokon: listy Ježiškovi si odkladajte do nejakej dobrej skrýše, aby ste ich o 5 až 10 rokov deťom ukázali a spoločne sa na nich pobavili. Lebo čo je väčším darčekom, ako dobré spomienky, však?