InšpiráciaLifestyleAko zabaviť deti doma

Ako zabaviť deti doma: Hry a aktivity od 2 do 12 rokov

  03. December 2024,    8 min. prečítanie,
Počas jesene sú možnosti trávenia času vonku každým dňom menšie. Či už kvôli chorobe alebo zlému počasiu budete musieť tráviť víkendy s deťmi doma. Pozerať filmy a čítať knihy už sa vám možno aj omrzelo. Čo iné teda môžete robiť, nech už máte doma 2-ročné, 4-ročné alebo staršie deti?

Podľa čoho vyberať aktivity?

Keď hľadáte spôsoby, ako zabaviť deti vnútri, je o to dôležitejšie vybrané aktivity prispôsobiť tomu, koľko má vaše dieťa rokov. A to nielen preto, že mladšie deti nezabavia tie isté hry, ako staršie. Rôznymi činnosťami totiž viete v každom veku podporiť rozvoj špecifických schopností.

Aktivity na doma pre batoľatá (do 3 rokov)

Ideálne aktivity na doma pre batoľatá sú tie, ktoré jednoducho zapájajú detské zmysly a rozvíjajú senzorické schopnosti. Môže ísť o rôzne stimulujúce hry zamerané na prácu s hmatom, čuchom, sluchom, chuťou alebo aj zrakom. Nemusíte si kúpiť hotové hračky, ale aj sa zabaviť pri ich domácej výrobe!
  • Hľadanie pokladu v piesku. Jednoduchá zmyslová hra zameraná na hmat. Stačí krabicu naplniť pieskom alebo ryžou a schovať do nej drobné predmety, napr. hračky, mušle.
  • Hry s jedlom. Môžu podporiť zvedavosť a znížiť vyberavosť v jedle, ktorá je spôsobená nechuťou z neznámeho. Skúste napríklad maľovanie tekutými jedlami namiesto farieb. Alebo nechajte dieťa vyskúšať ohmatať viaceré konzistencie, keď im do misiek dáte malú vzorku rôznych príloh: zemiaková kaša, ryža surová aj uvarená, rôzne cestoviny a pod.
  • Hry vo vani. Deti zvykne veľmi baviť naberanie vody do rôznych nádob, misiek, plastových krabičiek alebo naberačiek.
  • Tanec do hudby. Okrem zábavnej pohybovej aktivity ide o skvelý spôsob, ako naučiť deti sebakontrolu a koordináciu.
Vedeli ste, že?
Podľa Centra detského vývoja Harvardskej univerzity batoľatá môžu byť pri hre často frustrované, pretože nedokážu nájsť správny spôsob, ako vyjadriť svoje potreby a túžby. Je teda dôležité, aby ste boli trpezliví a vybrali pre nich vhodné aktivity. 

Medzi aktivity, ktoré centrum odporúča, patrí napríklad Kubo velí (napodobňovanie toho, čo poviete, učí koordináciu a pozornosť), rôzne formy počítania a zoraďovania predmetov, jednoduché skladačky, rozprávanie príbehov pomocou hračiek alebo tanec.

🎵 Domáca kapela

Okrem toho, že deťom môžete kúpiť mini verzie hudobných nástrojov, si ich môžete vyrobiť aj doma. Zapojíte tak ich sluch a hmat, ale tiež ich naučíte lepšie ovládať svoje telo.
  • Budete potrebovať: Plastovú fľašu, suché suroviny (napr. piesok, šošovica, ryža, orechy) alebo čokoľvek iné sypké či chrumkavé, hrnce, varechy a ďalšie nádoby.
  • Naplňte viaceré fľaše rôznymi prísadami. Vyrobíte si tak domáce hrkálky.
  • Z kombinácie hrniec + varecha vie vzniknúť bubon. Ak vaši malí muzikanti obľubujú tento variant, bude sa vám hodiť aj kvalitný pár štupľov do uší.
  • Pre extra náročnosť a zábavnosť si pustite do pozadia ľubovoľnú melódiu a môžete sa spolu snažiť trafiť správny rytmus!

⚽ Ľahké a bezpečné loptové hry

Batoľatám sa pomaly, ale isto rozvíja motorika, a tak si s nimi môžete jemne gúľať alebo hádzať loptičky, aby ste rozvíjali ich postreh aj úchop. Nemusíte ale bežať po loptu do obchodu, improvizujte a vyrobte si ju doma!
  • Budete potrebovať: Viacero ponožiek alebo kúskov papiera, kýblik, kôš na prádlo.
  • Pripravte si guču z ponožiek, prípadne si ju vytvorte z papiera. Môžete deťom ukázať, ako rôzne musia pracovať s ľahkou papierovou a ťažšou ponožkovou guľou.
  • Urobte si domáci turnaj v rôznych športoch. Napríklad na basketbal si nachystajte kýblik, do ktorého deti budú hádzať ponožkové či papierové lopty. Alebo si pripravte domáci bowling. Ak si trúfate, môžete sa tiež naučiť žonglovať!
  • Okrem športov si takto doma viete spraviť aj guľovačku! Kreativite sa medze nekladú.

Aktivity v miestnosti: Predškolský vek (3 až 6 rokov)

V tomto veku už môžete zapojiť viac aktivít založených na predstavivosti a imaginárnych situáciách. Podporíte tak rozvoj detskej kreativity. Navyše, ich tiež naučíte chápať abstraktné koncepty a scenáre.
  • Hry na predstavivosť. Odveká detská zábava je dočasne zmeniť seba a rodiča alebo seba a plyšové hračky na učiteľa/žiaka, predavačku/kupujúceho, či mamu/dieťa.
  • Kategorizácia podľa farieb a tvaru. Vo veku 2 až 3 rokov deti začínajú poriadne chápať a rozlišovať farby, môžete tak pomocou jednoduchého zoraďovania podľa veľkosti a farby podporiť ich chápanie tohto abstraktného konceptu.
  • Náročnejšie tanečné hry. Skúsiť môžete klasický stoličkový tanec. Dobrá vychytávka je tiež nájsť si na YouTube videá z hry Just Dance – a môžete tancovať podľa vzoru aj bez nutnosti vlastniť konzolu!
  • Kreatívne aktivity. Nemusíte si kresliť len ceruzkami na papier. Skúste napr. maľovanie na kamienky, zemiakové pečiatky a ďalšie umelecké činnosti.
  • Pamäťové hry. Na 10 sekúnd ukážte deťom krabicu s 10 rôznymi predmetmi alebo s obrázkami predmetov. Potom ju zakryte dekou a nechajte ich vymenovať, čo všetko videli.
Vedeli ste, že?
Pamäťové hry sú skvelá príležitosť, ako deti naučiť základné princípy asociatívnej pamäti, ktorá sa ukazuje byť efektívna pri dlhodobom zachovávaní spomienok. Deti si väčšinou nedokážu spomenúť na všetky predmety v krabici, pretože si ich zapamätávajú ako jednotlivé slová. Vy im môžete ukázať a vysvetliť, že si ich lepšie ukotvia v pamäti, ak si ich spoja do príbehu, ktorý si počas zapamätávania budú v hlave predstavovať. 

Ak máte napríklad v krabici hračku žirafy, kľúče, lyžicu a autíčko, viete si ich zapamätať pomocou situácie, ktorú si deti vedia predstaviť a možno ju vyjadriť jednou vetou: Žirafa vo svojom aute prišla domov, kľúčmi odomkla dvere a nachystala si krupicovú kašu, ktorú bude jesť lyžicou.

⭐ Hľadanie pokladu: Lov v tme

Deti poteší aj jednoduchosť, ale o to väčšmi im spravíte radosť, ak spravíte lov tematický. Napríklad podľa ich obľúbenej rozprávky alebo podľa aktuálnych sviatkov, či už vianočný, alebo halloweensky. Nebojte sa byť kreatívni, usporiadajte trebárs lov v tme. Tu je náš návod, ako na to.
  • Budete potrebovať: Farby, ktoré svietia v tme a predmety, na ktoré budete kresliť, napr. kamienky.
  • Pokreslite kamienky. Či ich len označíte bodkou, alebo nakreslíte konkrétny symbol, je len na vás. Tiež môžete na každý kameň napísať písmenko, a keď deti nájdu všetky z nich, dostanú indíciu, kde nájdu hlavnú odmenu.
  • Zhasnite a poskrývajte predmety na miesta, kam deti dočiahnu, ale nie sú hneď na očiach.
Samozrejme, ak nemáte fosforeskujúce farby, môžete spraviť lov aj s obyčajne pokreslenými kamienkami. Toto je ale oveľa väčšia zábava, nemyslíte? 👀

❓ Hádaj, čo to je

Princíp hádania obsahu krabice bez možnosti použitia zraku je spoľahlivým spôsobom rozvoja zmyslov aj u starších detí. Môžete sa zamerať na hádanie pomocou:

👃 čuchu, v tom prípade použijete suroviny so špecifickým zápachom, ako je ocot alebo zubná pasta,
👄 chuti, môžete ponúknuť všetko možné od kečupu až po rôzne chrumkavé keksíky, 
hmatu, pri tomto variante viete zapojiť naozaj hocičo, čo máte doma.
  • Budete potrebovať: Krabicu s vekom alebo šatku na oči, predmety rôznych tvarov a konzistencií (prípadne jedlo a pitie)
  • Dajte predmety do krabice. Zabezpečte, aby ich dieťa nevidelo, či už zakrytím očí alebo zakrytím predmetov.
  • Nechajte ich po jednom vyberať predmety a hádať, čo to je.
  • Hra bude o to zábavnejšia, ak sa s deťmi vymeníte a necháte ich vybrať predmety, ktoré budete musieť spoznávať aj vy.

Hry a aktivity v školskom veku (6 až 12 rokov)

V hrách pre staršie deti je vhodné sa zamerať na rozvoj sociálneho cítenia, logických schopností a exekutívnych funkcií.
  • Domáca prekážková dráha. Možno využiť rôzne paplóny a podsedáky z gauča pre hru á la zem je láva. Tiež si viete na chodbe natiahnuť a pripevniť špagáty, ktoré deti budú podliezať a preliezať bez toho, aby sa ich dotkli. 
  • Logické hry. Či už využijete puzzle, alebo rôzne slovné chytáky a hlavolamy, iste sa zabavíte aj vy sami!
  • Náročnejšie kreatívne aktivity. Skladanie origami z papiera, pečenie a zdobenie koláčov, kreativite sa medze nekladú!
  • Spoločenské a kartové hry na rozvoj sociálneho cítenia aj logiky. Ale pozor, nenechávajte deti stále vyhrávať…
Vedeli ste, že...?
Podľa odborníkov by ste nemali nechávať deti zakaždým vyhrať a ani by ste nemali za prehru z ľútosti dávať odmenu. Je dôležité ich naučiť prijať porážku a pochopiť, že je normálne občas prehrať a cítiť sa kvôli tomu zle. 

Na druhú stranu by ste ale mali pravidlá hry prispôsobiť tak, aby deti mali skutočnú šancu na výhru. Teda, keď hráte napríklad Aktivity, vynechávajte slová a koncepty, ktoré deti nemôžu poznať. Nezabudnite zdôrazniť, že viac ako samotná výhra, je dôležité zabaviť sa počas hry.

📜 Zábavné hry na papieri

Hry, na ktoré vám stačí len pero, papier a vaša predstavivosť, v tomto veku často vedia deti zabaviť najviac.
Meno, mesto, zviera, vec. Túto klasiku si pravdepodobne pamätáte zo svojho detstva. Nemusíte sa ale obmedzovať na tieto kategórie – pokojne pridajte rozprávky alebo jedlo, prípadne čokoľvek iné, čo vám napadne.

Aký, kto, kde, s kým, čo robil, prečo. Hra, ktorá baví celé generácie detí, určite zabaví aj tie vaše. Ohnutím papiera vytvorte stĺpčeky, do ktorých si napíšete názvy kategórií. Vyplňte prvý stĺpček (aký) a preložte papier v mieste ohybu, aby nebolo vidieť, čo ste doň napísali. Potom už si len medzi hráčmi vymieňajte papiere a na konci odokryte zábavný výtvor!

Zábavné kreslenie. Ak sa vám omrzelo klasické kreslenie, vyskúšajte túto hru. Opäť ide o podobný princíp, ako v predchádzajúcej hre. Poohýbajte papier a do prvého vzniknutého stĺpčeka nakreslite hlavu a krk, ktorý bude mierne presahovať do druhej sekcie. Ohnite tak, aby nebolo vidno hlavu, ale druhý hráč vedel na krk nadviazať trupom. Pokračujte, dokým zábavná postavička nebude hotová.

🎬 Natočte film a urobte slávnostnú premiéru

Zaujímavejší variant ku obyčajnej filmovej noci. A zároveň aj kreatívna aktivita, vďaka ktorej deťom viete ukázať možnosti produktívneho používania technológií. Zahŕňa prvky imaginárnej hry a pomôže deťom vcítiť sa do rolí, ktoré budú hrať.
  • Napíšte si s deťmi scenár alebo natočte vlastnú verziu vášho obľúbeného filmu. Vytvorte si tiež zoznam potrebných rekvizít. Dialógy pokojne improvizujte, bude to zábavnejšie.
  • Natočte potrebné zábery a zostrihajte ich v ľubovolnej aplikácii na mobile či na počítači.
  • Urobte si slávnostné premietanie vášho filmu spolu s dobrým občerstvením. Hotový výtvor si však radšej nechajte len pre seba a nezdieľajte ho na sociálne siete, má to svoje riziká.

Nezabudnite sa zabaviť, ale tiež…

Tak čo, inšpirovali vás niektoré z našich aktívít? Budeme radi, ak nám dáte aj svoje tipy, či už na Facebooku alebo na Instagrame. Okrem toho, že sa zameriate na zábavu počas hrania sa doma, je dôležité myslieť na nasledujúce veci:

  • Zaistiť bezpečnosť. Dajte si napríklad pri hraní pozor, aby dieťa neprehltlo drobné predmety.
  • Upratať. Nezabudnite pravidelne čistiť a prať hračky. Ak spravíte z upratovania súčasť hry, deti k nemu budú mať výrazne menší odpor.
  • Pozitívny prístup. To neznamená len sa usmievať. Skúste deťom prezentovať skutočnosť, že sa “musíte” hrať vo vnútri, ako niečo, čo má tiež svoje dobré stránky.

A ak už vám hranie sa s deťmi doma prerástlo cez hlavu, nezabudnite, že existuje veľa hlídačiek, ktoré sa vedia prispôsobiť energii aj záľubám vášho dieťaťa, zatiaľ čo vy si môžete odpočinúť so šálkou teplého čaju alebo kakaa.