Koľko prechádzok potrebuje váš pes? Kompletný sprievodca venčením
Ak ste psíčkar, a to najmä, ak máte psa prvýkrát alebo ste si zaobstarali nové plemeno, určite ste si neraz položili otázku: "Ako často ho vlastne treba venčiť?". Nuž, odpoveď nie je jednoduchá. Každý pes je iný – jeden je neúnavný a má rád dlhé prechádzky, ďalší sa uspokojí s kratším venčením alebo hraním. Akým spôsobom teda môžete zistiť, ako to má ten váš?
Prechádzky nie sú dôležité len pre fyzickú aktivitu a vyprázdňovanie. Ich nemenej významnou súčasťou je aj skúmanie okolia, oňuchávanie a socializácia, ktoré tvoria základ pre duševné zdravie psa.
V článku vám prezradíme, ako nájsť dokonalé podmienky na venčenie práve pre vášho psíka tak, aby bol zdravý a spokojný! A pritom vám predstavíme aj pár praktických tipov na maškrty a výbavu, ktoré vám prechádzky uľahčia.
Faktory, ktoré ovplyvňujú frekvenciu venčenia
Frekvencia venčenia je vysoko individuálna. Priemerné odporúčania sú približne 30 minút až 2 hodiny denne, rozdelené do dvoch alebo viacerých prechádzok. Koľko pohybu potrebuje práve váš pes, bude závisieť od niekoľkých faktorov. Zistite, aké to sú, a ako psovi prispôsobiť prechádzkový režim.
1. Vek a energia psa
- Šteňatá: Sú plné energie a potrebujú viac krátkych prechádzok počas dňa. Ich telo je stále vo vývine, preto nemusia byť fyzicky schopné zvládať dlhé prechádzky – tie pre nich môžu byť priam nebezpečné.
- Dospelé psy: Väčšina dospelých psov už je zvyknutá na “štandardizovaný” počet prechádzok a záleží im najmä na dobre zavedenej rutine, ktorá sa opakuje každý deň.
- Staršie psy: S tým, ako psy starnú, sa ich tempo spomaľuje a prejdená vzdialenosť skracuje. Napriek tomu je dôležité na pohyb nezanevrieť a k pohybu ich motivovať, ak to fyzické zdravie umožňuje.
2. Plemeno a veľkosť psa
- Aktívne plemená: Niektoré plemená boli v minulosti priamo vyšľachtené na lov alebo na fyzickú prácu. Preto aj dodnes napríklad border kólia alebo labrador na uspokojenie svojich potrieb vyžadujú veľa pohybu.
- Menej aktívne plemená: Naopak spoločenskejšie plemená ako “gaučový” francúzsky buldoček sa uspokoja s kratšími prechádzkami a príliš dlhé venčenie by ich mohlo zbytočne vyčerpať.
- Stredné a malé psy: Nielen plemeno, ale aj veľkosť ovplyvňuje venčenie. Menšie psy, napríklad bišon alebo mops, zvyčajne potrebujú menej fyzickej aktivity, keďže majú menej svalovej hmoty a kvôli malým nožičkám musia urobiť na tú istú vzdialenosť viac krokov. Existujú ale aj výnimky, ktoré vychádzajú z účelu historického šľachtenia: napríklad lovecký Jack Russell teriér bude potrebovať viac pohybu, ako nemecká doga.
Dodržiavajú psíčkari odporúčania?
Prieskum medzi psíčkarmi vo Veľkej Británii ukázal, že väčšina majiteľov menších plemien spĺňa odporúčania pre dennú aktivitu od národného klubu chovateľov.
Pokiaľ však ide o väčších psov, veľké množstvo z nich nemá počas dňa odporúčaný dostatok pohybu, čo môže negatívne ovplyvniť ich fyzickú i duševnú pohodu.
Potrebuje váš pes častejšie prechádzky? Nájdite mu hlídačku na pravidelné venčenie!
3. Zdravie a kondícia
- Psy so zdravotnými problémami: Pokiaľ má pes problémy s kosťami, kĺbmi alebo nadváhou, je nutné mu režim prechádzok prispôsobiť.
- Psy s postihnutím: Je chybou si myslieť, že psy s postihnutím nepotrebujú venčenie vôbec a vystačia si len s rýchlou zastávkou vonku. So správnou starostlivosťou a drobnými úpravami si aj oni môžu užívať bezpečné a pohodové prechádzky.
Vedeli ste?
U psov starších ako 10 rokov sa s každým rokom života zvyšuje šanca na diagnózu demencie o 52 %. Podľa výskumu Dog Aging Project (Projekt starnutia psov) je riziko demencie u neaktívnych psov až 6,5x vyššie oproti tým s pravidelnou aktivitou.
Riziko je zvýšené aj u psov, ktoré počas života trpeli na neurologické, očné alebo ušné poruchy. Preto je naozaj dôležité dbať na pohyb a snažiť sa toto riziko znižovať.
Riziko je zvýšené aj u psov, ktoré počas života trpeli na neurologické, očné alebo ušné poruchy. Preto je naozaj dôležité dbať na pohyb a snažiť sa toto riziko znižovať.
4. Počasie a ročné obdobie
- Zima: Zimné mesiace vedia byť kvôli nízkym teplotám rizikové. Prechádzky teda môžete skrátiť, aj napriek tomu by ale mali stále byť dôležitou súčasťou dennej rutiny. Ak sú teploty extrémne nízke, zadovážte psovi oblečenie, ktoré ho ochráni pred zimou. Ďalšie riziko je počas vianočných sviatkov, kedy večer často psov strašia petardy a ohňostroje. Preto radšej upravte čas venčenia na skorší, napr. popoludní.
- Leto: V horúcich dňoch je najlepšie chodiť na prechádzky skoro ráno alebo neskoro večer, keď sú teploty nižšie. Vyhnete sa tak prehriatiu psa aj riziku popálenia labiek od rozpáleného asfaltu.
- Jar a sezónne alergie: Ak váš pes trpí alergiou, buďte obozretní najmä na jar, keď je vo vzduchu najviac peľu a ďalších alergénov.
- Jeseň: Počas jesenných prechádzok dávajte pozor na opadané lístie, plesne a ďalšie potenciálne nebezpečenstvo. Zároveň dodržiavajte základné bezpečnostné opatrenia pri venčení v daždi.
Zmena venčiacej rutiny: Praktické tipy, ako venčenie zatraktívniť
Možno ste zistili, že by ste podľa odporúčaní mali psíka venčiť viac, ako doteraz. Ak boli vaše prechádzky krátke kvôli tomu, že sa psíkovi ďalej skrátka nechcelo, dajte tomu druhý pokus.
Ako sme už spomínali, venčenie nie je len o samotnej fyzickej aktivite, ale aj o mentálnej stimulácii. Máme pár tipov, ako urobiť venčenie pre psíka atraktívnejšie a teda aj pre vás jednoduchšie:
- Motivácia pre maškrtníkov: Odmeny pomáhajú nielen pri výcviku, ale aj na prechádzkach. Skvelou pomôckou sú napríklad výcvikové salámy Naturis, ktoré sa výborne krájajú, ale pritom držia tvar a sú pevné. Veľkou výhodou je, že si sami môžete nakrájať veľkosť pamlsku, ktorá vám bude vyhovovať.
- Pamlsky pre citlivé žalúdky: Ak je váš pes alergický alebo má citlivejší žalúdok, je o to dôležitejšie mu vybrať vhodnú odmenu. Siahnite po pamlskoch, ktoré ho nebudú zaťažovať, ako sú mäkké klokanie guličky Chewies s jednou bielkovinovou zložkou.
- Niečo pre milovníkov chrumkania: Preferuje váš pes pamlsky, ktoré chrumkajú? Skvelou voľbou môžu byť kvalitné maškrty od značky Marp s 80 % obsahom mäsa bez obilnín, konzervantov a farbív.
- Majte maškrty vždy po ruke: Aby ste nemuseli nosiť keksíky rozhádzané vo vačkoch, zjednodušte si venčenie kúpou pamlskovníka – napríklad tento z obchodu plnamiska.sk si viete vďaka spone na zadnej strane uchytiť o nohavice. Je navyše vyrobený z odolných, ľahko čistiteľných outdoorových materiálov, obsahuje reflexné prvky a má špeciálne magnetické zapínanie, vďaka ktorému sa vám nevytratí už žiadna odmena.
Tip od Hlídačky.sk
Do pamlskovníka si nemusíte dávať len suché palmsky, ale napríklad aj výcvikové salámy, keďže sa nemastia.
- Zábava počas prechádzky: Vymyslite pri venčení zábavné aktivity, napríklad niektoré maškrty poschovávajte do trávy a nechajte psa hľadať. Takto si okrem fyzickej aktivity užije aj mentálnu stimuláciu a prechádzku si spojí s pozitívnou odmenou.
- Skúste striedať trasy: Psy preferujú stabilnú rutinu, avšak občas je dôležitejšia ich potreba mať pestrú stimuláciu z okolia. Preto vyskúšajte nové uličky, parky alebo lesné chodníčky. Nové pachy a podnety psa zaujmú a prechádzka získa nový náboj. Niektorí psi sú výrazne motivovanejší, keď objavujú neznáme prostredie.
S týmito drobnosťami sa prechádzky stanú jednoduchšími, bezpečnejšími a ešte o niečo zábavnejšími – pre vás aj vášho psa.
Ako zistíte, že pes potrebuje zmenu venčiacej rutiny?
Psa pravidelne venčíte, ale zdá sa vám, že je nešťastný a že s ním niečo nie je v poriadku? Možno má pohybu príliš, možno málo. Ako spoznať, kedy je čas na úpravu venčiacej rutiny?
Správanie ako indikátor
- Príliš veľa energie a nepokoja: Ak váš pes neustále skáče, pobehuje po dome alebo si hovorí o pozornosť, pravdepodobne potrebuje viac aktivity.
- Ničenie vecí: Nuda často vedie k ničeniu nábytku, topánok alebo iných predmetov. Dlhšie a svižnejšie prechádzky vám môžu pomôcť znížiť deštruktívne správanie.
- Nadmerné štekanie, kňučanie alebo močenie: Ak váš pes šteká alebo kňučí bez zjavného dôvodu, môže ísť o prejav prebytočnej energie, ktorú potrebuje vydať. Ak sa pes pocikáva, môže to tiež signalizovať potrebu chodiť častejšie von – avšak môže ísť aj o známku stresu či zdravotných problémov, preto sa o presnej príčine určite poraďte so svojím veterinárom.
Ako vyzerajú dáta o priemernom venčení z praxe?
Podľa výskumu o venčení je u majiteľov psov (do veku 15 mesiacov) priemerná dĺžka venčenia 1 hodinu denne vo všedné dni a 2 hodiny denne cez víkend.
Fyzické príznaky
- Priberanie na váhe: Ak má pes nedostatočný pohyb, spoznáte to tak, že sa začne blížiť k obezite, ktorá negatívne ovplyvňuje zdravie psa.
- Letargia a únava: Pokiaľ vám pes aj po krátkej prechádzke pripadá vyčerpaný alebo sa zdráha ísť von, môže to byť signál pre zníženie intenzity alebo frekvencie prechádzok.
- Bolesť alebo stuhnutosť: Psy s kĺbovými problémami môžu po intenzívnej aktivite vykazovať nepohodlie. V tomto prípade je nutné im prispôsobiť tempo a dĺžku prechádzok.
Predĺženie a skrátenie prechádzok
Pokiaľ má váš pes prebytok energie, mali by ste zaradiť dlhšie alebo častejšie prechádzky. Zoberte ho na lúku, do lesa, kde sa môže hrať alebo sa poriadne vyblbnúť. Na voľno ho púšťajte len vtedy, ak máte spoľahlivé privolanie a v okolí nie sú iní ľudia či zvieratá.
Keď máte lenivého psíka, ktorému sa naopak na prechádzky priveľmi nechce, môžete ho motivovať spomínanými pamlskami. Avšak nie u každého psa to je vhodný variant.
Ak váš pes navyše trpí obezitou a nechcete ho pamlskami prekŕmiť, skúste ho motivovať kvalitnou, zdravou odmenou, ako sú napríklad bravčové pľúca od značky Mapes. 100 % sušené mäso je ľahkou pochúťkou, ktorá spríjemní prechádzku aj psom, ktoré nemajú veľa iných možností.
Na druhú stranu, pokiaľ pes prejavuje známky únavy alebo vážneho nepohodlia, skráťte dĺžku prechádzok a doprajte mu viac prestávok počas venčenia.
Výhody pravidelných prechádzok pre psov
Ako sme už spomínali, prechádzky nie sú vhodné len na vykonanie potreby, sú tiež dôležitou súčasťou pre jeho fyzické aj psychické zdravie. Aké konkrétne benefity predstavuje venčenie?
Telesné zdravie
- Udržiavanie zdravej hmotnosti: Pravidelná aktivita predchádza obezite u psíka a pomáha mu udržiavať zdravú telesnú hmotnosť.
- Lepšie zdravie a srdce: Chôdza zlepšuje krvný obeh a pomáha znižovať riziko srdcových problémov.
- Zdravie kĺbov a svalov: Pravidelné prechádzky posilňujú svalstvo a zabraňujú stuhnutosti kĺbov, čo je dôležité najmä u starších psov.
Mentálna stimulácia
- Zníženie stresu a úzkosti: Prechádzky pomáhajú psom uvoľniť nahromadenú energiu a stres.
- Preskúmanie nových prostredí: Psy radi oňuchávajú a objavujú nové pachy, čo im poskytuje duševnú stimuláciu a zabraňuje nude.
Vplyv na správanie
- Zníženie deštruktívneho správania: Psi, ktorí nevydávajú dostatok energie, sú často nepokojní, hryzú nábytok alebo ničia, čo im príde pod ňufák. Prechádzky im pomáhajú zbaviť sa prebytočnej energie zdravým spôsobom.
- Lepšia socializácia: Pri prechádzkach sa psy stretávajú s inými psami a ľuďmi, vďaka čomu sú lepšie oboznámené s cudzími podnetmi a znižuje sa riziko nežiaduceho správania v novom prostredí.
Vytvorte si rutinu na prechádzky so psom
Nastavte si pravidelnú rutinu na venčenie, ktorá zodpovedá vášmu rozvrhu aj potrebám vášho psa. Dôležitá je dôslednosť – pravidelné prechádzky učia psa na denný rytmus, ktorý vám vyhovuje, a ich predvídateľnosť zároveň dobre vplýva na jeho psychiku.
Pokiaľ váš pes potrebuje viac prechádzok, než sami zvládnete, zožeňte mu na venčenie hlídačku. Budete tak mať istotu, že váš pes je šťastný, zdravý a jeho potreby sú uspokojené, aj keď ste zaneprázdnení.
Článok bol napísaný v spolupráci s e-shopom Plná Miska.
Nestíhate psíka vyvenčiť, keď je výnimočne vonku pekne? Hlídačka sa o to postará!