Tipy na jesenné venčenie: Vyhnite sa týmto 5 veciam!
Prechod z leta na jeseň so sebou prináša množstvo zmien, ktoré ovplyvňujú nielen nás, ale aj našich maznáčikov. Kto by nepodľahol romantickej predstave, ako sa so psíkom budete prechádzať v parku posiatom farebným lístím, bez strachu, že mu labky spáli slnkom vyhriaty asfalt.
Musíte si ale dať pozor na pár jesenných nástrah, ktoré by pokojné venčenie mohli zmeniť na urýchlený výlet na veterinu. Aké to sú, a čo by vám doma nemalo chýbať, aby psík v zdraví a v pohodlí zvládol zmenu ročného obdobia?
Hlavné zdravotné riziká na jeseň
Zmena ročného obdobia nemusí nutne znamenať, že máte byť zrazu prehnane ostražití, kde a čo pes zožerie, v čom sa vyváľa alebo ho držať skrátka. Okrem fyzickej aktivity by stále jedným z hlavných účelov venčenia malo byť objavovanie zmyslových zážitkov. Je ale vhodné mať prehľad, akým zdanlivo neškodným veciam by ste sa mali vyhnúť.
Kateřina Šustková
Veterinárna lekárka
Na jeseň by som určite zdôraznila riziko napadnutia kliešťami. Ich najväčšia aktivita je práve na jeseň a na jar, aj keď majitelia si často myslia, že je to počas leta. Preto treba psy pred infestáciou chrániť. Rovnako tak stoja za zmienku blchy, tie sú prítomné po celý rok.
Ďalším jesenným parazitom je roztočník jesenný (trombicula autumnalis). Spôsobuje drobné svrbivé štípance a môže spôsobiť aj alergiu. Na rozdiel od kliešťov neprenáša nebezpečné infekcie.
Čo sa týka otráv, môže dochádzať k nechcenému požieraniu húb. Tie sú pre psov všetky nevhodné.
1. Hnijúce ovocie a lístie
Je zábavné pozorovať, ako sa pes váľa v hromade lístia – teda až kým k nemu neprídete bližšie a neucítite nepríjemný zápach. Nánosy lístia v sebe zvyknú udržiavať vlhkosť, čo vedie k hromadeniu baktérií, rozvoju plesní a hniloby, ako varuje aj veterinárka Joanna Woodnutt pre The Mirror. Okrem útoku na váš čuch to ale môže predstavovať aj určité zdravotné riziko, spôsobujúce mierne tráviace problémy.
2. Slimáky a pľúcne parazity
Najmä, ak máte záhradu, môže byť ťažké ovplyvniť, aby pes niekde nezjedol slimáka. A tomu by ste mali zabrániť nielen preto, aby neublížil ďalšiemu živému tvorovi. Tieto mäkkýše totiž predstavujú potenciálnu hrozbu: podľa varovaní mnohých veterinárov môžu byť totiž nakazené pľúcnymi parazitmi.
Aké sú príznaky napadnutia parazitom?
Ako napovedá názov, pľúcny parazit napáda hlavne dýchacie cesty. Prinajhoršom tak môže vyvolať zápal priedušiek aj pľúc. Miera nakazenia a závažnosť prejavov sa líši prípad od prípadu. Liečbou je podanie antiparazitík ošetrujúcim zverolekárom.
- Dávivý kašeľ
- Dýchacie problémy
- Kýchanie
- Slabosť, únava
- Strata hmotnosti
Ako zabezpečiť, aby pes nejedol slimáky?
Ak máte záhradu, nenechávajte vonku hračky, misky s vodou alebo krmivom. Pľúcne parazity sa môžu šíriť už len samotným hlienom, ktorý po sebe slimáky zanechávajú.
Ak sa stretnete so slimákmi na prechádzke, naučte psa pokyn fuj a dajte mu k dispozícii dostatok trávy na prečistenie žalúdka v bezpečnom prostredí, aby vonku nejedol neznámu zeleň. Samozrejme, myslite aj na pravidelné odčervovanie.
3. Huby
Hubárčenie so psom môže byť riskantné, ak sa pes rozhodne ochutnávať. Neodporúča sa dávať psovi ani len tepelne upravené a pre ľudí bezpečné huby zo supermarketu. Ako sú na tom teda iné druhy húb?
Jedlé druhy v surovom stave síce nespôsobujú vážne otravy, ale môžu byť nestráviteľné, a teda vyvolávať mierne žalúdočné a črevné ťažkosti. Druhy, ktoré sú jedovaté pre ľudí, sú takisto veľmi jedovaté pre psov. Pri venčení si dávajte najväčší pozor na tieto voľne rastúce druhy:
🍄 Muchotrávka zelená aj červená
🍄 Kapucňovka okrovohnedastá
🍄 Strmuľka pásikavá
🍄 Bedľa červenejúca
🍄 Lysohlávky
🍄 Vláknica
A čo klasické hríby?
Aj keď nejde o jedovatý druh, akékoľvek huby v surovom stave môžu spôsobiť nepríjemné zažívacie problémy, vo väčšine prípadov ale nie sú život ohrozujúce. Psy zväčša taký hríb asi hodinu po konzumácii vyvracajú a príznaky by mali prejsť samé. Ak príznaky pretrvávajú, neváhajte čo najskôr kontaktovať veterinára.
Aké sú príznaky otravy hubami?
Rôzne druhy obsahujú iné toxíny: niektoré viac útočia na tráviacu alebo nervovú sústavu, ďalšie na pečeň a obličky. Príznaky sa môžu dostaviť od pár minút do niekoľkých hodín po požití. Pri muchotrávke to dokonca môže byť viac ako 24 hodín.
Medzi najčastejšie z nich patria:
- Oslabenie tráviacej sústavy: nevoľnosť, žalúdočné bolesti, plynatosť, hnačka, vracanie
- Oslabenie nervovej sústavy: zmätenosť, dezorientácia, problémy s chôdzou, tras, záchvaty
- Nadmerné slinenie a slzenie, inkontinencia (pomočovanie)
- Dýchacie ťažkosti
- Celková slabosť a únava
Čo máte robiť, ak pes na prechádzke prejaví záujem o huby? Spýtali sme sa trénerky Denisy.
Denisa Smolíková
Trénerka psov
Ak psa ešte nemáte vycvičeného, môže vám pomôcť odviesť jeho pozornosť niečím iným – hračkou alebo povelom k nohe – ale to nevyrieši primárny problém, len ho zamaskuje. Dala by som si pozor na hádzanie loptičiek v daždivom počasí, pohybový aparát psa dosť trpí. Prudké brzdenie na klzkom povrchu nie je najlepšia voľba.
4. Gaštany a žalude
Typické jesenné plody, s ktorými sa tak krásne dokážu zahrať deti, sú, nanešťastie, pre našich štvornohých kamarátov jedovaté. Žalude obsahujú látku menom galotanín, ktorá je pre psy nebezpečná. Nemenej jedovatý je aj eskulín obsiahnutý v gaštanoch. A to platí nielen pre plody, ale aj listy a kôru.
Požitie vedie k žalúdočným ťažkostiam a nevoľnosti, smrťou ale končí len zriedkavo. Surové gaštany majú totiž nepríjemnú horkú chuť, psy ich teda obvykle nezjedia toľko naraz. Okrem otravy potom veľké gaštany tiež môžu pri prehltnutí uviaznuť v hrdle, čo je ďalší problém.
Denisa Smolíková
Trénerka psov
Mnoho psov baví žaluď alebo gaštan len požuť a prejsť k ďalšiemu. Problém nastáva pri ich požieraní. Rozhodne pomáha všeobecný výcvik toho, že veci zo zeme sa nejedia: schopnosť psa odpútať sa od niečoho zaujímavého, reakcia na meno. Primárne psov učím, že čokoľvek zo zeme je zakázané, až kým to nepovolím.
Nikdy psa nenaháňajte. Aj tak ho nechytíte a len ho učíte, že má pred vami utekať. Navyše mu môže zaskočiť.
Nikdy psa nenaháňajte. Aj tak ho nechytíte a len ho učíte, že má pred vami utekať. Navyše mu môže zaskočiť.
Aké sú príznaky otravy gaštanmi a žaluďmi?
- Nevoľnosť, žalúdočné bolesti
- Zvracanie
- Hnačka
- Nadmerné slinenie
- Zvýšený smäd
- Nechuť do jedla
- Nepokojné správanie
- Tras
Čo ovplyvňuje priebeh otravy?
Prejavy a ich závažnosť sa u jednotlivcov môžu značne líšiť. Na priebeh majú vplyv hlavne tieto faktory:
- veľkosť psa
- vek psa
- koľko toho pes pred otravou zjedol
- kedy pes naposledy jedol
- ako veľmi pes plod rozhrýzol
- celkový zdravotný stav psa
5. Roztočník jesenný
Nepríjemný parazit je okrem kliešťov a bĺch ďalším veľkým postrachom všetkých psíčkarov. Na chlpáča aj na jeho majiteľa sa obvykle nalepí vo vlhkých trávnatých porastoch. Následne začne spôsobovať nepríjemné svrbenie (u ľudí nazývané tiež trombikulóza), a to najčastejšie v miestach, kde je koža tenká: v medziprstí, okolo očí a uší, na ňufáku, na bruchu alebo pri slabinách.
Prítomnosť roztočov spoznáte podľa týchto príznakov:
- Škrabanie sa, olizovanie sa a okusovanie postihnutých miest
- Oranžové bodky koncentrované v mieste svrbenia (nemusia byť viditeľné voľným okom)
- Začervenané škvrny
- Infekcia, zápal (v prípade, že si napadnuté miesto pes rozškriabe)
Vďaka podobným prejavom je jednoduché pomýliť si napadnutie parazitom so psou alergiou. Je ťažké určiť príčinu ako laik, preto v prípade ich výskytu neodkladajte veterinárne vyšetrenie – najmä u psíkov s oslabenou imunitou.
Liečba zvyčajne prebieha zmiernením symptómov mastičkami proti svrbeniu a odstránením lariev, často pomocou vatového tampónu navlhčeného antiparazitným prípravkom.
V rámci prevencie môžete využiť antiparazitiká alebo repelenty, ich efektivita ale nemusí byť vždy stopercentná. Tiež sa môžete skúsiť vyhýbať oblastiam s vysokým nepokoseným trávnikom, po prechádzke v rizikovej oblasti poriadne skontrolovať kožu či prípadne psa okúpať.
Vedeli ste, že?
Okrem otravných roztočov na jeseň stále môže hroziť aj napadnutie kliešťom. Podľa projektu kanadskej veterinárnej asociácie Tick Talk sú kliešte schopné prežiť dokonca až kým teplota neklesne pod 4 stupne.
Taký roztočník oproti tomu prežije len do teploty 15 stupňov.
Na jesennej prechádzke sa môžete okrem iného stretnúť aj so šípkami, tie psom našťastie neškodia. A ako bonus navyše si s vami psy môžu užiť ochutnávku typickej jesennej tekvice. Je pre nich nielen bezpečná, ale aj veľmi výživná: obsahuje vlákninu, vitamíny aj minerály, a okrem toho psíkom zvykne veľmi chutiť. Skúste z nej urobiť domáce keksíky alebo iné maškrty!
Kateřina Šustková
Veterinárna lekárka
V rámci sychravého počasia dochádza k ľahšiemu prenosu infekčných ochorení. Najznámejší je asi psincový alebo kotercový kašeľ (nezameňte si so psinkou ⚠️), spôsobený kombinovanou vírusovou a bakteriálnou infekciou.
V rámci bežnej vakcinačnej schémy sú psy očkované na parainfluenzu, teda na vírus, ktorý sa na rozvoji psincového kašľa podieľa. Ochrana ale nie je stopercentná. V prípade, že pes chodí do spoločnosti iných psov, sa odporúča aplikovať ešte špeciálnu vakcínu do nosa na podporu slizničnej imunity.
Psincový kašeľ sa prejavuje silným vlhkým kašľom. Priebeh je individuálny podľa imunitného stavu jedinca. Niektorí prekonajú infekciu sami, iní potrebujú dostať dokonca antibiotiká. Ďalším pomôže skorocelový sirup – pri výbere si treba dať pozor, aby neobsahoval xylitol, sladidlo silne jedovaté pre psy.
Venčenie v daždi: Ako si prispôsobiť režim?
Každodenný pohyb je zásadný pre udržiavanie zdravej životosprávy všetkých psov, či už ide o hyperaktívnu border kóliu alebo malé a pokojné plemená. Ako to ale s fyzickou aktivitou urobiť na jeseň, keď ubúda nielen teplota, ale aj denné svetlo a slniečko?
Niektoré psy sú na zmeny v počasí a rutine citlivejšie ako iné. Väčšine psov zrejme prechádzka v daždi prekážať nebude, skôr naopak: budú sa chcieť vyváľať v mláke a vyblázniť sa, ako kedykoľvek inokedy. Mimochodom, aj takéto nevinné pitie z mláky môže mať svoje riziká.
Kateřina Šustková
Veterinárna lekárka
Väčšina psov z mláky pije a nič sa im nestane, z toho sa vám ale jeden napije a bude mať zažívacie problémy. Všeobecne, by som to určite neodporučila a môže to byť nebezpečné. Je tu riziko prenosu parazitóz alebo iných infekcií. V prípade, že je pes tzv. požierač a mláky nevynechá, odporúčam aspoň pravidelne odčervovať.
Na druhú stranu množstvo psov má strach alebo nechuť vyjsť za dažďa von. Podľa prieskumu ManyPets to môže byť aj viac ako polovica. Keď kvôli tomu pes začne odmietať vykonávať potrebu vonku, môžete mať problém. Ako sebe aj psovi jesenné venčenie uľahčiť, aby prebehlo, ak sa dá, bez problémov?
- Vyhýbajte sa prírodným chodníkom, kde sa tvorí blato. Zmeniť trasu a znížiť vystavenie vlhkosti je jednou z možností, ako psíkovi uľahčiť pobyt v daždi.
- Zmena času prechádzky. Tým, že každým dňom je menej svetla, sa môže hodiť postupne meniť čas ranných a večerných prechádzok, ak teda nemáte radi prechádzky za tmy.
- Udržte psa v teple. Nepredvídateľné a prudké zmeny teplôt na jeseň môžu spôsobiť, že psovi nestihne narásť zimná srsť, než začnú mrazy. Ak väčšinu času trávi na záhrade, vytvorte mu tam zateplené miestočko, kam sa môže schovať.
- Po návrate z prechádzky psa osušte. Zamerajte sa na labky – pri nevhodnom usušení sa môžu kvôli zvýšenej vlhkosti v medziprstí množiť kvasinky.
- Nenásilne psa adaptujte na prechádzky v daždi. Ak sa pes naozaj bojí a ani s ním nepohnete, naučte ho vyprázdňovať sa v núdzových situáciách vo vnútri. Alebo venčenie presuňte na čas, kedy bude počasie pokojnejšie.
Najväčšie problémy môžu mať s dažďom malé, krátkosrsté plemená – práve kvôli tomu, že nemajú príliš silnú izoláciu voči vrtkavému počasiu. Nie je to ale pravidlo.
Ak je to prípad práve vášho chlpáča, snažte sa hľadať kompromisy. Zvláda psík vyjsť von, ale z obvyklého venčenia je v strese? Pokojne namiesto jednej dlhej prechádzky bežte na viac krátkych. A tiež ho odmeňujte za dobré zvládanie situácie.
Denisa Smolíková
Trénerka psov
Osobne som proti tomu, aby ste psa učili vyprázdňovať sa doma. Ako má potom pes vedieť, kedy to doma má dovolené a kedy nie? Rozhodne teda psa zvyknite na dážď. Prekáža mu naozaj dážď alebo oblečenie, ktoré ste mu obliekli? Alebo zvuk dažďa, zmena počasia, pokles tlaku, vietor, možnosť búrky?
Máte nejaké osvedčené trasy a miesta na venčenie psa? To mu môže pomôcť v tom, aby len nestál a riešil dážď. Sú aj psy, ktoré by uvítali skôr prechádzku v lese ako na otvorenej lúke, kde sa k dažďu pridá aj vietor. Hlavne rýchlo vykonať potrebu a hurá domov. :D Kedy chodím venčiť a ako dlho, prispôsobujem počasiu.
Máte nejaké osvedčené trasy a miesta na venčenie psa? To mu môže pomôcť v tom, aby len nestál a riešil dážď. Sú aj psy, ktoré by uvítali skôr prechádzku v lese ako na otvorenej lúke, kde sa k dažďu pridá aj vietor. Hlavne rýchlo vykonať potrebu a hurá domov. :D Kedy chodím venčiť a ako dlho, prispôsobujem počasiu.
Základné vybavenie pre daždivé dni
Okrem toho, aby bol v pohodlí psík je zásadné, aby ste boli dobre vybavení aj vy. Než začnete riešiť, čím proti jesenným nástrahám chrániť psíka, kúpte si poriadnu nepremokavú obuv do dažďa a oblečenie alebo doplnky s reflexnými prvkami do tmy. A čo zaobstarať svojmu chlpáčovi?
Denisa Smolíková
Trénerka psov
Veľa sa hovorí o pláštenkách pre krátkosrsté plemená. Hoci dlhosrsté plemená nepremoknú, pláštenka by pre ne nemala byť tabu. Predídete tak problémom so srsťou spôsobeným vlhkosťou. Buď môžete psa dlho fénovať a utierať uterákom, alebo dostane pláštenku a veľká robota vám odpadá. Samozrejme, záleží na každom zvlášť, nehľadala by som v tom pravidlo, ale skôr rôzne možnosti. Každému vyhovuje niečo iné.
- Pláštenka pre psy alebo nepremokavý oblek. Nielenže psom zmierni diskomfort z padajúcich kvapiek, ale navyše vám uľahčí starostlivosť a upratovanie po prechádzke. Najviac sa hodí pre plemená s krátkou, málo hustou srsťou, ktorá rýchlejšie premokne.
- Nepremokavé topánočky. Ak je psík po zranení alebo má citlivé labky, môžete zvážiť aj nepremokavú obuv. Najlepšie s protišmykovou gumovou podrážkou.
- Nástroje na aktivity doma. Ak sa psík nebude môcť hrať a objavovať vonku, hodí sa mať doma zálohu do nepohody. Či už ide o čuchacie koberčeky, domácu prekážkovú dráhu alebo interaktívne hlavolamy.
Denisa Smolíková
Trénerka psov
Osobne mám predovšetkým vodoodolné obojky a postroje. Pes sa potom nezaparí, nemrzne, nemusíte nič sušiť, nemusíte mu dávať mokrý obojok na následnú prechádzku. Vodoodolné vodítko je luxus najmä pre majiteľa - chcete držať v ruke mokré, premočené, špinavé vodítko?
Reflexné prvky a svietiace obojky sú podľa môjho názoru must-have v tme, v šere a v hmle. Nielenže vám pomôžu lepšie vidieť a nájsť vášho psa. Ale aj cudzieho psa zbadáte už z diaľky, svojho si zavoláte a pokojne sa obídete.
Reflexné prvky a svietiace obojky sú podľa môjho názoru must-have v tme, v šere a v hmle. Nielenže vám pomôžu lepšie vidieť a nájsť vášho psa. Ale aj cudzieho psa zbadáte už z diaľky, svojho si zavoláte a pokojne sa obídete.
- Rýchloschnúce uteráky. Využijete ich ako po kúpaní, tak po daždivom dni. Ideálne sú tie vyrobené z mikrovlákna. Supersavé uteráky tohto typu často nájdete aj pod pojmom zázračný uterák.
- Župan z mikrovlákna. Po prechádzke v daždi je zásadné psíka rýchlo usušiť, niekedy ale obyčajný uterák nestačí. Komplexnejšiu pomôcku ocenia hlavne majitelia veľkých, huňatých plemien, ktoré nasakujú vodu ako špongia. Zoženiete ich s umývacími rukavicami z rovnakého materiálu, ale aj len tak samotné.
- Vodoodolná vôdzka. Nie je úplnou nutnosťou, ale môže sa hodiť, ak v daždi a vo vode psík trávi veľa času.
- Reflexné prvky. V rámci bezpečnosti kúpte sebe aj psovi doplnky s reflexnými prvkami. Vodiči áut vás uvidia lepšie, a vy skôr zbadáte psíka, keď ho vonku necháte behať na voľno. Môže ísť napr. o reflexný obojok alebo oblek.
Kateřina Šustková
Veterinárna lekárka
Sú plemená, ktoré je naozaj nutné vybaviť už na jeseň oblečením – napríklad chrty alebo malé či chudšie psy. Záleží aj na tom, v akom prostredí pes žije. Pes s poriadnou srsťou zvyknutý žiť na záhrade určite vydrží viac ako pudlík z bytu.
V rámci jesene môže tiež dochádzať k zhoršeniu stavu pacientov s chronickými bolesťami kĺbov a pohybového aparátu – rozhodne je vhodné takého psa chrániť pred chladom a vlhkosťou oblečkom.
Venčenie v daždi má síce niečo do seba, vždy je však vhodné použiť pre psa pláštenku, aby sme ochránili veľké svalové skupiny pred prechladnutím.
Nezabudnite aj na krásy jesene
Aj keď to môže znieť, že je pre psov jeseň krušným obdobím, ktoré treba pretrpieť, nie je to úplne pravda. Ich rutina je konečne o niečo stabilnejšia ako v lete, a vďaka nižším teplotám sa nemusíte báť dehydratácie a prehriatia.
Nič sa nemá preháňať, a tak to ani nepreháňajte s obavami z jesenných hrôz. Teraz, keď už ste informovaní o možných rizikách, na ne berte rozumný ohľad, vybavte sa do dažďa a ste pripravení na jeseň ako z rozprávky! A ak vám naše tipy pomohli, povedzte nám o tom na Facebooku alebo Instagrame. :)
Tento článok bol napísaný bez akejkoľvek spolupráce s e-shopmi alebo inými komerčnými subjektmi uvedenými v texte. Odkazy slúžia len ako inšpirácia pre čitateľa.
Tento článok bol napísaný bez akejkoľvek spolupráce s e-shopmi alebo inými komerčnými subjektmi uvedenými v texte. Odkazy slúžia len ako inšpirácia pre čitateľa.