InšpiráciaUpratovanieČistiace metódy pre hračky

Ako prať plyšové hračky a vyčistiť ďalšie detské veci

  12. December 2024,    7 min. prečítanie,
Čistenie detských hračiek je dôležité pre zdravie nielen vašich detí, ale aj vás a ich kamarátov, s ktorými sa často hrajú. O to viac ručičiek dostane hračky do ruky. 

Siahnite si do svedomia, kedy naposledy ste vzali celú škatuľu s plyšovými hračkami a oprali jednu po druhej?
Ako často by ste mali čistiť hračky? A aký postup zvoliť tak, aby sa hračka nezničila? V našom článku prezradíme tipy, ako jednoducho vyčistiť hračky z rôznych materiálov, aby boli vždy pripravené na hranie.

Prečo je dôležité pravidelne čistiť detské hračky?

Skúste chvíľku sledovať deti v detskom kútiku a asi vás neprekvapí, že si často dávajú hračky do úst. To prirodzene zvyšuje riziko výskytu baktérií a iných patogénov. Pravidelným čistením pomôžete znížiť riziko infekcií a ochorení.

Hračky sú navyše neustále vystavené prachu, špine a ďalším nečistotám, ktoré môžu deťom spôsobiť podráždenie alebo alergickú reakciu.

S trochou nepozornosti sa môže ľahko stať, že niektoré z hračiek nedostatočne vysušíte, alebo sa do nich dostanú zvyšky jedla. Tieto exempláre sa tak stávajú živnou pôdou pre plesne, čo môže ohroziť zdravie dieťaťa.

A samozrejme, v neposlednom rade, čistením pomáhate udržiavať pôvodný vzhľad aj funkčnosť hračky a predchádzate jej opotrebeniu. Tým pádom predlžujete životnosť hračiek.
Baktérie, kam oko dovidí
V indonézskom výskume testovali 40 hračiek z dvoch predškolských zariadení. Výskum sa snažil pomocou stieracej metódy analyzovať prítomnosť baktérií na hračkách. Neuveriteľných 38 vzoriek zo 40 hračiek obsahovalo baktérie. Možno vás prekvapí, že bolo nájdených viac baktérií na tvrdých, ako na mäkkých hračkách.

Ako často čistiť hračky podľa materiálu

Nie každú hračku je potrebné čistiť rovnako často, a hlavne nie rovnakým spôsobom. Každý materiál vyžaduje zvláštny typ údržby, preto sme hračky rozdelili do jednotlivých kategórií.

Plastové a gumové hračky 🦆

⏰ Frekvencia: Raz týždenne. Ak hračky používate denne, čistite ich 2–3 krát týždenne.

🧽 Postup: Hračky umyte teplou vodou a obyčajným mydlom. Použiť môžete tiež roztok z bieleho octu. Niektoré hračky možno umývať aj v umývačke. Kým sa však do toho vrhnete, skontrolujte pokyny výrobcu, aby ste sa uistili, že im nehrozí poškodenie.
Možno sa pýtate, čo také obľúbené lego kocky? Môžete ich šupnúť do umývačky? Odpoveď znie jednoznačne NIE. Podľa slov výrobcu by ste sa ich nemali snažiť ani prať v práčke alebo sušiť pomocou fénu na vlasy.
💡 Náš tip: Vždy nechajte hračky úplne vyschnúť, než ich vrátite do hracieho kútika alebo do izby, aby ste zabránili rastu plesní a baktérií. 

Nástrahy čistenia gumenej kačičky

Obľúbené farebné kačičky a ďalšie hračky do vody majú zväčša otvor, ktorým sa voda dostáva dovnútra. Vďaka tomu sa z hračky stáva ideálne prostredie na držanie vlhkosti a rast baktérií. Akonáhle ich kúpite, zalepte otvor taviacou pištoľou. Voda sa tak nebude môcť dostať dovnútra a problém s vlhkosťou máte vyriešený!

Čo ak ste nestihli zavčasu dierku zalepiť a kačička si už stihla dať kúpeľ? Namočte hračku do roztoku octu a vody (v pomere 1:1) a naplňte ním hračku. Nechajte pôsobiť aspoň 2 hodiny, potom opláchnite a nechajte poriadne vyschnúť.
Mikrobiológ Cameron Jones vydal alarmujúce varovanie pred hračkami do vane po objavení baktérií vo vnútri gumovej kačičky. Zakalená voda zadržiavaná v týchto hračkách môže viesť k vážnym zdravotným rizikám, ako sú infekcie, alergie alebo zažívacie problémy.

Plyšové hračky 🧸

⏰ Frekvencia: Každé 1–⁠⁠⁠⁠⁠⁠2 týždne kvôli prachu alebo pri každom znečistení.

🧽 Postup: Perte v práčke alebo ručne s jemným pracím prostriedkom určeným na detskú pokožku.
💡 Náš tip: Ak zvolíte pranie v práčke, vyberte šetrný prací cyklus, aby nedošlo k poškodeniu materiálu. Ak periete ručne, použite jemný prací prostriedok a dôkladne opláchnite, aby ste odstránili všetky zvyšky mydla. Po vypraní môžete dať hračky do sušičky na mierny program alebo ich nechať vysušiť na slniečku.

Drevené hračky 🏓

⏰ Frekvencia: Dvakrát až trikrát za mesiac alebo keď sú viditeľne špinavé.

🧽 Postup: Utrite ich obyčajnou vlhkou handričkou a jemným prírodným mydlom.

💡 Náš tip: Drevené hračky sa nesmú namáčať, pretože voda môže drevo poškodiť alebo deformovať. Po vyčistení sa uistite, že sú hračky úplne suché – najlepšie ich vysušíte na slniečku.

Elektronické hračky 🎮

Frekvencia: Každé 2–4 týždne alebo podľa potreby.

🧽 Postup: Herné konzoly alebo iné elektronické zariadenia očistite vlhkou handričkou a jemným dezinfekčným prostriedkom. Pred čistením nezabudnite vybrať batérie. Ak čistíte klávesy, uistite sa, že handrička nie je príliš mokrá, aby sa vlhkosť nedostala do drážok.  

💡 Náš tip: Dávajte si pozor, aby sa tekutina nedostala do vnútorných častí, mohla by poškodiť elektroniku. Pri manipulácii mokrej handričky s elektronikou buďte opatrní aj kvôli vášmu zdraviu a bezpečnosti. Pred vložením batérií sa ešte uistite, že sú všetky vyčistené časti suché.
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Pri hračkách, ktoré neumožňujú vybratie batérií, sa vyvarujte namáčania alebo prania. Postačí vlhká handrička. V prípade látkových hračiek použite vysávač s úzkou hubicou. Ak potrebujete dezinfikovať (je to vhodné u malých detí, ktoré si dávajú hračky do úst), využiť môžete dezinfekčné obrúsky alebo dezinfekciu priamo určenú pre deti.

Hračky pre bábätká 👶🏻

Frekvencia: Každých pár dní. Pri hračkách, ktoré často deti vkladajú do úst, po každom použití.

🧽 Postup: Umyte hryzadlá, cumlíky a ďalšie predmety teplou vodou a jemným detským mydlom. Ak máte sterilizátor, môžete ho použiť. Ak ho nemáte, môžete hračky raz týždenne umyť v hrnci s vriacou vodou.

💡 Náš tip: Je dôležité kontrolovať, či hračky nemajú praskliny, škrabance alebo iné vady, ktoré by mohli pre dieťa predstavovať nebezpečenstvo. Po umytí nechajte hračky dostatočne dlho vyschnúť (ideálne na slnku či na vzduchu).
A jedna špecialita na koniec: čo robiť, keď sa do rúk detí dostanú fixky a následne niekde nájdete nepríjemné škvrny a čarbanice? Spýtali sme sa expertky.
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Väčšina fixiek je na vodnej báze, takže vám bude na umývateľné povrchy stačiť univerzálny prostriedok a multivláknová handrička. Na tie s liehovým základom je potrebné použiť opäť lieh - platí aj pre perá. Vyčistiť a potom umyť vodou s čističom. Ak váš Picasso počmáral múr, kúpte si nano hubky a uvidíte, že to pôjde krásne dole.

Dôkladnejšie čistenie hračiek: Kedy je potrebné?

Isté situácie vyžadujú špeciálnu pozornosť a dôkladnejšie umývanie hračiek, aby ste zabránili rozvoju baktérií.

  • Po chorobe: Na hračkách môži zostať baktérie alebo vírusy, preto je dôležité všetko dôkladne vyčistiť, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu choroby.

Po zotavení z ochorenia je dobré hračky okrem dôkladného čistenia aj vydezinfikovať. Môžete použiť roztok vody a bieleho octu (1:1), vyrobiť pastu z jedlej sódy a vody alebo použiť dezinfekciu z lekárne.

Vystavovanie hračiek priamemu slnku vám môže tiež poslúžiť ako prirodzená dezinfekcia, a to vďaka vysokým teplotám, ktoré zabíjajú baktérie.
  • Po hre vonku: Berú si hračky občas deti do škôlky, MHD alebo von? Tak aj v takýchto prípadoch je potrebné byť obozretný. Vyčistite hračky, ktoré si deti vzali von, tj. mali príležitosť prísť do kontaktu s vonkajšími nečistotami a baktériami.  
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Na vonkajšie hracie súpravy a detský nábytok je perfektný tlakový čistič. Je potrebné s ním pracovať opatrne, ale zvládne odstrániť aj odolnú špinu. Odrážadlá a kolobežky (kolesá) treba pri väčšom znečistení vyčistiť šetrným saponátom a opláchnuť vodou. Kovový rám stačí udržiavať vodou, saponátom a handričkou z mikrovlákna.

Tipy na upratovanie a usporiadanie hračiek

Najdôležitejšie je hračky udržiavať čisté. S tým vám pomôže aj správna organizácia a poriadok v detskej izbe. Čo môže byť niekedy nadľudská úloha. Prinášame niekoľko tipov, ako toho dosiahnuť:

  • Správne skladovanie. Hračky skladujte na čistých a suchých miestach, aby ste znížili hromadenie prachu a nečistôt. Nenechávajte hračky na zemi alebo na miestach s vysokou vlhkosťou.
  • Poriadok a organizácia. Vyčleňte každej hračke vlastné miesto. Kategorizujte hračky podľa materiálu (plast, plyš, drevo, elektronika), funkcie (na doma/na von) alebo napríklad frekvencie používania (denná/týždenná/sezónna). Krabice s hračkami označte nálepkami - a nebojte sa, že by ich nebolo možné dať dole!
Adéla Kubištová
Expertka na upratovanie a pranie
Na odstránenie nálepiek sa skvelo hodí obyčajný fén. Nálepku nahrejte fénom a pomaly ju odlepte. Lepidlo sa krásne uvoľní a nálepka sa nepotrhá. Ak sa stane, že sa roztrhne do nepekného tvaru, použite izopropylalkohol alebo acetón, nálepku potrite a potom ju opatrne zoškrabnite. 
  • Dôslednosť. Zaraďte upratovanie hračiek do rutiny. Dodržiavaním pravidelného upratovacieho plánu udržíte hračky v dobrom stave a zaistíte, že budú vždy pripravené na hranie. 
  • Začleňte deti do upratovacieho procesu. Urobte z upratovania hračiek zábavnú záležitosť. Ukážte deťom, ako správne čistiť a upratovať hračky, aby ste ich naučili vlastnej zodpovednosti.
  • Prírodné a netoxické prostriedky. Používajte netoxické čistiace prostriedky bezpečné pre deti – môžete si ich pripraviť aj doma! Vyhnite sa chlóru a namiesto toho voľte dezinfekčné prostriedky s jemnejším obsahom, ktorý je bezpečný pre deti. 

Správna starostlivosť o detské hračky je dôležitá nielen pre ich dlhú životnosť, ale hlavne pre zdravie vašich detí. Či už sa jedná o plyšové, plastové hračky alebo drevené stavebnice, správne čistenie zaistí, že budú hračky bezpečné. 🧸  Máte nejaké vlastné upratovacie triky na hračky? Ak áno, podeľte sa o ne s nami na Facebooku alebo Instagrame!