InšpiráciaUpratovanieUpratovanie v tehotenstve

8 domácich prác, ktorým sa vyhnúť v tehotenstve

  25. November 2024,    5 min. prečítanie,
Počas tehotenstva si telo prechádza mnohými zmenami, čo samozrejme môže ovplyvniť každodenné činnosti. Zrazu sa môžete dostať do fázy, kedy nebudete zvládať ani tú najjednoduchšiu vec, ako je zohýbanie sa po bielizeň z práčky. Aj taká maličkosť môže niekedy vyvolať pocit frustrácie. 
Áno, tehotenstvo nie je choroba, avšak je to stav, pri ktorom je vhodné byť opatrnejší ako obvykle. Niektoré domáce práce môžu byť fyzicky náročnejšie alebo potenciálne rizikové, preto by sme chceli budúcim mamičkám poradiť, ktorým činnostiam sa počas týchto náročných deviatich mesiacov radšej vyhnúť.

Zároveň spomenieme aj činnosti, ktoré môžete vykonávať bez obáv. Začnime ale pekne poporiadku.

Domáce práce, ktorým by ste sa mali v tehotenstve vyhnúť

Najmä počas prvého trimestra ženy často „zabúdajú“, že sú tehotné, a robia tak všeličo, pretože nemajú pocit, že im niečo bráni.

Nenechajte sa však zmiasť. Aj keď vás nemusí trápiť viditeľné bruško, v prvých troch mesiacoch tehotenstva si treba dávať pozor, keďže práve vtedy je plod najviac náchylný na poškodenie.

1. Zdvíhanie a premiestňovanie ťažkých predmetov

Radšej zabudnite na sťahovanie alebo prenášanie ťažkých predmetov, ako sú kusy nábytku, veľké krabice a tašky s potravinami. Ak nemáte aktívny životný štýl a nie ste na zdvíhanie bremien zvyknutá, takéto úlohy od vás vyžadujú veľkú fyzickú silu a môžu byť naozaj rizikové.

V prípade, že nechodíte do posilňovne, zdvíhanie ťažkých predmetov pre vaše telo predstavuje náhly a nečakaný stres, na ktorý nie je pripravené. Preto môže spôsobiť preťaženie svalov, bolesti chrbta a zvýšiť riziko predčasného pôrodu. Tehotné ženy sú navyše náchylnejšie na poranenia svalov a väzov kvôli zmenám telesnej hmotnosti a rovnováhy.

Buď sa práci s bremenami vyhnite, alebo, ešte lepšie, zaraďte do harmonogramu silový tréning, ktorý sa odporúča v rámci prevencie spomínaných zranení.

2. Čistenie silnými chemikáliami

Používanie agresívnych čistiacich prostriedkov, ako sú prípravky s bielidlom, môže byť škodlivé.

Počas tehotenstva sú vaša pokožka aj dýchací systém citlivejšie na určité chemické látky. Vdychovanie výparov zo silných chemikálií dráždi dýchací systém a môže viesť k príznakom, ako je kašeľ, podráždenie a bolesť hlavy.

Dlhodobé vystavenie sa chemikáliám môže mať negatívny vplyv na zdravie dieťaťa aj matky. Ak chcete utrieť prach alebo zrkadlo, voľte radšej prírodné prostriedky.

3. Drhnutie

Ďalšia z potenciálne nebezpečných vecí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ drhnutie dlážky, dlaždíc a škár. Intenzívne drhnutie môže spôsobiť bolesti chrbtice či svalový diskomfort. S tým spojené dlhodobé státie a ohýbanie, napr. pri čistení kúpeľne, so sebou nesie aj riziko pošmyknutia a pádu. 

Okrem toho, aj neprirodzená poloha a tlak na maternicu pri predklone môže byť pomerne riziková. Snažte sa minimalizovať fyzickú námahu, vyhnite sa drhnutiu dlážky a prenechajte túto prácu niekomu inému.

4. Šplhanie po rebríku

Leštenie poličiek, utieranie prachu či umývanie okien často vyžaduje použitie rebríka, čo je nebezpečné kvôli väčšej nestabilite a výške.

Aj pád z obyčajného zakopnutia vie spôsobiť vážne zranenia – o to väčšmi by ste si mali dávať pozor, čo sa týka pádov z vyvýšených plôch. Rovnako ako pri nosení bremien, aj šplhanie po rebríku je pre telo netrénovaného človeka nápor, vytvárajúci tlak na maternicu pri každom kroku nahor.

5. Používanie insekticídov

Používanie insekticídov alebo rodenticídov za účelom hubenia škodcov zahŕňa prácu s chemickými látkami, ktoré môžu byť nebezpečné. 

Vystavenie silným chemikáliám, napr. pesticídom,preukázateľný potenciál negatívne ovplyvniť zdravie vás aj vášho dieťaťa – a to najmä v prvom trimestri, kedy sa vyvíjajú orgány a nervová sústava.

Navštívil počas tehotenstva vašu záhradu, dom alebo pivnicu nevítaný hmyz či iné živočíchy? Poverte ich vyhubením niekoho iného. A ak si predsa len chcete pomôcť sama, ale obávate sa chemikálií, napr. v prípade komárov viete repelent z obchodu nahradiť prírodným sprejom alebo pascou proti hmyzu.

6. Čistenie mačacích exkrementov

Pri čistení alebo výmene mačacieho záchodu dochádza k priamemu kontaktu s výkalmi, čo môže byť nebezpečnejšie, ako si mnohí z nás myslia.
Vedeli ste?
Výkaly niektorých mačiek obsahujú parazity Toxoplasma gondii spôsobujúce toxoplazmózu: ochorenie, ktoré je pre tehotnú ženu a jej plod škodlivé. 
Okrem toho tehotné ženy majú oveľa citlivejší čuch, preto sa pri upratovaní vie objaviť aj nevoľnosť alebo vracanie.

Ak máte doma mačičku, bude pre vás asi lepšie, ak vám so starostlivosťou o ňu počas tehotenstva niekto pomôže.

7. Upratovanie garáže alebo povaly

Triedenie a usporiadanie úložných priestorov v miestnostiach, ako je garáž alebo povala, často zahŕňa manipuláciu s ťažkými predmetmi, spojenú navyše aj s ohýbaním sa na zem a naťahovaním sa na nebezpečne vysoké poličky.

Zvýšená fyzická námaha a výskyt nadmerného prachu sa môžu prejaviť dýchacími ťažkosťami. Ak sa dá, počkajte s reorganizáciou zaprášených priestorov po tehotenstve, alebo požiadajte o pomoc s upratovaním.

8. Maľovanie

Je pochopiteľné, že chcete pripraviť tú najdokonalejšiu izbičku pre príchod bábätka. No a okrem nákupu veľa rozkošných (a často aj nepotrebných) vecí pre bábätko, si mnoho tehotných žien chce steny v detskej izbe vymaľovať samo. Mali byste si ale napred premyslieť, či toto rozhodnutie nemôže byť nebezpečné.
Vedeli ste?
Farby používané na maľovanie často obsahujú chemické látky, ako sú prchavé organické zlúčeniny (VOC) a ďalšie zložky, ktoré môžu byť pre tehotnú ženu a dieťa škodlivé.
A samozrejme –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ maľovanie stien zahŕňa fyzickú záťaž, ako je chôdza po štafliach, dlhé státie alebo manipulácia s ťažkými vedrami plnými farby a vody.

Domáce práce, ktoré môžete robiť počas tehotenstva

Nemusíte sa vzdať úplne všetkých domácich prác. S istou dávkou opatrnosti môžete aj počas tehotenstva upratovať a organizovať domácnosť, ako len chcete. 

Samozrejme, platí pravidlo č. 1: okrem skúseností ostatných zvážte najmä svoj vlastný zdravotný stav a poraďte sa so svojím lekárom. Možno vaša tehotná kamarátka môže niektoré veci robiť bez problémov, neznamená to ale, že to dokážete tiež. 

Toto sú naše všeobecné odporúčania na domáce práce, ktoré možno vykonávať v tehotenstve v prípade, ak nemáte iné zdravotné komplikácie alebo indispozície.

  • Jednoduché utieranie prachu: Prach zotrite utierkou z mikrovlákna. Tá umožní udržiavať čistotu bez veľkej fyzickej námahy a bez použitia silných chemických prostriedkov.
  • Triedenie a organizovanie: Riaďte sa pri tom vlastným tempom a signálmi, ktoré vám vysiela vaše telo. Dávajte si prestávku, kedykoľvek ju budete potrebovať.
  • Vysávanie: Používajte ľahký tyčový vysávač, aby ste sa nemuseli ohýbať a uľahčili si prácu.
  • Zalievanie rastlín: Použite malú ľahkú krhlu, ktorú opätovne naplníte, aby ste nemuseli nosiť v rukách niekoľko litrov naraz.
  • Bielizeň: Ak sa na to cítite, triediť, skladať a žehliť prádlo zväčša nebýva príliš fyzicky náročné.
  • Varenie: Príprava jednoduchých jedál bez dlhého státia nie je problém.
  • Umývanie riadu: Ručné umývanie riadu sa dokonca niekedy odporúča viac ako umývačka, na elimináciu predkláňania pri nakladaní a vykladaní umývačky.

Budúce mamičky, nebojte sa požiadať o pomoc

A nakoniec to najdôležitejšie zo všetkého –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nebojte sa povedať si o pomoc s upratovaním. Požiadajte svoju rodinu a partnera, aby vám pomohli s náročnejšími úlohami. 

Zvážte tiež možnosť pani na upratovanie, ktorá vám uľahčí pravidelne udržiavať domov v čistote. Pripravte pre ňu zoznam všetkých domácich prác, s ktorými budete potrebovať pomoc, nachystajte jej všetky čistiace prípravky a máte hotovo! Bábätko môže prísť do čistej domácnosti bez toho, aby ste odpadávali od únavy.

Okrem toho je dobré mať takúto podporu aj po pôrode –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ môže vám to výrazne uľahčiť život a umožniť vám sústrediť sa na seba a na bábätko, miesto na handričky a vysávač.

Prispôsobte domáce práce svojim potrebám a v prípade akýchkoľvek pochybností alebo otázok sa vždy poraďte s lekárom. Malé zmeny vo vašich každodenných rutinných činnostiach môžu znamenať veľký rozdiel. Užite si toto výnimočné obdobie v pokoji –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zaslúžite si to! ❤️