Ako sa pripraviť na stráženie maznáčikov: Všetko, čo musíte vedieť
Chcete začať so strážením maznáčikov? Ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným, a preto aj vám by sa mohol hodiť zoznam úloh, na ktoré sa vopred pripraviť. Zistite, čo všetko si nachystať a na čo sa opýtať majiteľov psíka či mačky!
Jedno z hlavných rozhodnutí, ktoré by ste si mali premyslieť je, kde máte možnosť zvieratko strážiť. Je na tieto účely vhodný aj váš byt či dom? Alebo to zvládnete len v domácnosti majiteľa? Prípadne obidve možnosti?
Keď dospejete k odpovedi, zapracujte ju do svojho profilu. Uveďte okrem toho aj vaše ďalšie možnosti, schopnosti a skúsenosti. Potom už vás od samotného starania sa o zvieratká delí len krôčik.
V prvom rade by ste mali mať kvalitne vyplnený profil. Čo by ste nemali zabudnúť spomenúť?
- Vaše skúsenosti: S akými zvieratami máte skúsenosti? S akými plemenami psov či s ako veľkými psami?
- Vaše možnosti: Kde a kedy môžete strážiť? Pár hodín, cez deň, cez noc? U seba, u majiteľa? Jeden deň, viac dní? Máte doma aj svoje zvieratá alebo deti?
- Vaše schopnosti: Ponúkate len stráženie, alebo aj venčenie, hranie, kŕmenie, tréning povelov, starostlivosť o srsť…?
- Vaše otázky: Čo by ste sa radi dozvedeli o opatrovanom maznáčikovi?
Stráženie maznáčikov u seba doma
Ak plánujete stráženie prevádzkovať u seba doma, musíte samozrejme domácnosť trochu pripraviť na prítomnosť zvieraťa. Ako na to?
1. Zaistite dostatok priestoru na hranie a pohyb. Čo znamená "dostatok", bude ovplyvnené rasou a veľkosťou zvieraťa. Mastif bude mať iné nároky ako yorkšír alebo malá mačička.
2. Nezabudnite na odpočinkovú zónu. Aj tie najakčnejšie zvieratá potrebujú svoju chvíľku pokoja osamote na oddýchnutie. Mačke pripravte nejaké vyvýšené miesto, kam sa môže schovať. Psovi v relaxácii môže pomôcť obľúbená prepravka, deka alebo pelech.
3. Nájdite si v okolí pekné miesta na prechádzku. Každé mesto má miesta, kde sa zvieratám bude páčiť najviac. Možno zistíte, že máte v blízkosti aj cvičisko alebo psí park!
Tip od Hlídačky.sk
Ak nechcete pri venčení chodiť len okolo panelákov, využite silu internetu a nájdite najbližšie psie parky vo svojom okolí.
4. Vymyslite spôsob prepravy. Máte možnosť zviera prevziať a previezť ho autom? Ak áno, určite to spomeňte vo svojom profile. V opačnom prípade ho k vám dopraví majiteľ.
5. Ak nebývate sami, pripravte na stráženie ďalších členov domácnosti. A hlavne, ak máte doma aj svoje zvieratká alebo deti, buďte ohľadom toho vo svojom profile úprimní. Niektorí strážení maznáčikovia nemusia ďalšie bytosti znášať dobre.
6. Nachystajte si zábavné aktivity. Môžete sa stretnúť s tým, že majiteľ nechce zviera len postrážiť kvôli bezpečiu, ale aj zabaviť, aby sa nenudilo. Poučte sa o rôznych typoch hračiek a spôsoboch, ako maznáčikov zabaviť na prechádzke aj vo vnútri.
7. Zaobstarajte si základné vybavenie. Do veľkej miery záleží na dohode, či vám majiteľ tieto veci poskytne, aj tak ale nikdy neuškodí mať doma zálohu.
Zoznam potrebných pomôcok na stráženie maznáčikov
Či už ste sa dohodli, že pomôcky poskytnete vy alebo majiteľ, hodí sa mať po ruke ich zoznam, aby sa na nič nezabudlo. Najmä v prípade, že ide o dlhodobé stráženie.
- Krmivo s informáciami o množstve, frekvencii a dobe kŕmenia
- Misky na jedlo a pitie (v prípade mačiek môže byť aj picia fontánka)
- Maškrty za odmenu
- Hračky
- Lieky
- Pelech, kennelka alebo deka
- Obojok (+štítok s kontaktom na majiteľa)
- Postroj, vôdzka, náhubok
- Vrecká na exkrementy alebo záchod a podstielka pre mačky
- Čistiace prostriedky bezpečné pre zvieratá
Stráženie u rodiny doma
Rozhodli ste sa, že bude lepšie, keď budete zvieratá strážiť u ich majitelia? Nasledujúce tipy, na čo sa pripraviť, by sa vám mohli hodiť.
1. 🏠 Nechajte sa previesť domácnosťou. Lepšie si tak zapamätáte úlohy, za ktoré ste zodpovední, a spojíte si ich s konkrétnymi miestami.
2. 🔑 Vchod a východ. Kam patrí aký kľúč? V niektorých domácnostiach je odomykanie ťažšie, vyskúšajte si preto s rodinou odomknúť a zamknúť dvere, aby ste sa potom nevymkli.
3. 🌱 Ďalšie úlohy. Môžete rodine pomôcť aj s niečím iným, než je maznáčik, napríklad zalievanie kvetov? Ako často?
4. 🐶 Základné potreby zvieraťa. Jedlo, miska na vodu, vrecká na exkrementy. Kde sú všetky esenciálne zásoby? Kde by ste mali kúpiť prípadnú náhradu, keby došli?
5. 🚫 Zakázané miesta. Smie zviera skákať na linku? Môže chodiť do obývačky? Mali by ste ho púšťať na balkón? Je vonkajšie, alebo sa zdržiava len vo vnútri?
6. 🧹 Čistiace prostriedky. Aj keď ste neprišli priamo upratovať, vždy sa môže stať, že bude potrebné po zvierati niečo vyčistiť alebo povysávat chlpy.
7. 🗑 Odpadkové koše. Triedi sa v domácnosti odpad? Ak ide o byt, kde sú najbližšie popolnice?
8. 💻 Internet. Ak ho budete potrebovať, poproste o heslo od WiFi.
9. 🏞 Tipy, kam sa vybrať do okolia. Majitelia budú lokalitu poznať najlepšie. Preto si skúste vypýtať tipy, kam chodia maznáčika venčiť alebo kde sú najbližší parky pre psov.
10. 👪 Susedia. Má sused agresívneho psa, ktorý stráženého maznáčika neznáša? Alebo vás môže navštíviť zatúlaná susedova mačka?
Okrem praktických príprav je potrebné pracovať na vzájomnej dôvere s rodinou. Najmä ak sa chystáte opatrovať dlhodobo, môže byť lepšie, ak sa s nimi zoznámite ešte pred prvým strážením zvieratka naostro.
Na čo sa opýtať majiteľa?
Zabúdať je ľudské, a tak sa môže stať, že vám majiteľ nespomenie niektorú z informácií, ktorá pre vás môže byť zásadná. Prezrite si nasledujúce otázky a opýtajte sa na ne v prípade, keď na ne prirodzene nepríde reč.
Základné informácie
- Vek a plemeno: Koľko má zviera rokov? Je to miešanec z útulku alebo čistokrvné plemeno?
- Zdravotné informácie: Berie zviera nejaké lieky? Má alergie?
- Komunikácia: Budú majitelia chcieť fotky alebo videá s maznáčikom? Ako často chcú aktualizácie o tom, ako sa maznáčikovi darí, a kedy nechcú byť rušení?
- Dôležité kontakty: Aké je číslo na veterinára, najbližšiu rodinu?
- Základné potreby: Aké návyky má zviera v jedle, pití, vykonávaní potreby? Má v tejto oblasti nejaké atypické prejavy?
- Denná rutina: Aký je pomyselný rozvrh zvieraťa? Kedy vstáva a kedy zaspáva? Kedy sa chodí venčiť?
- Jedlo: Koľkokrát maznáčik dostáva najesť? Čím ho kŕmiť (granule, konzervy, mäso…)? Čo mu chutí alebo nechutí? Má špeciálnu diétu? A čo nejaké zákazy – je niečo, čo vôbec nesmie jesť, ale pravidelne o to prosíka?
Vedeli ste, že?
Niektorí majitelia uprednostňujú raw stravu. Najčastejšie uplatňovaná je tzv. BARF diéta. Pokiaľ sa s ňou stretnete a budete chcieť strážiť u seba doma, bude sa vám hodiť voľné miesto v mrazničke, pretože táto forma stravovania funguje na princípe zmrazovania a rozmrazovania mäsa.
Správanie a povaha zvieratka
- Fyzická kondícia a aktivita: Akú má kondičku, potrebuje sa vybehať a vyšantiť, alebo ho zvládne unaviť obyčajná prechádzka? Pokiaľ ide o psa, má zvyk pri venčení ťahať a utekať?
- Osobnosť zvieraťa: Ako reaguje na pohladenie, rád sa mazná alebo naopak potrebuje odstup? Necháva sa nosiť v náručí? Potrebuje, aby ste pri ňom boli, keď zaspáva?
- Vokalizácia: Vydáva nejaké špecifické zvuky za konkrétnych okolností (napr. mačka veľmi mňauká, len keď má hlad, alebo keď sa vysáva)?
- Individuálne zvláštnosti: Má maznáčik s niečím osobitný problém – trebárs potrebuje, aby dvere do všetkých miestností zostali stále otvorené, alebo mu vadí, keď človek telefonuje?
- Emócie: Bojí sa niečoho? Čo v ňom prebúdza agresiu? Čo ho upokojí a poteší?
- Tréning: Aké povely chlpáč pozná? Je trénovaný? Mal niekedy sklony k agresii, pohrýzol niekedy niekoho?
- Socializácia: Na aké prostredie je maznáčik zvyknutý? Ako reaguje na cudzích ľudí, iné zvieratá, deti?
Komunikácia je kľúč
Každá rodina bude mať inak nastavené podmienky a požiadavky, a každý maznáčik bude mať iné špecifiká. Preto pamätajte, že dobrá komunikácia je pol víťazstva. Najlepšie vás na stráženie pripraví schopnosť odkomunikovať svoje skúsenosti a vedieť sa pýtať na pravidlá fungovania danej domácnosti, aby ste našli to pravé stráženie priamo pre vás.